Caribische politie lacht om ex-chef Nibud geeft concrete, harde spaaradviezen 4 NI Er schuilt een ster in iedereen. U Ga naar pzc.nl/sing Voor het eerst komt het Nibud met con crete spaaradviezen. Het budgetinstituut wil dat iedere Ne derlander voortaan ïo procent van zijn inkomen maande lijks als buffer opzij zet. Huishoudens moeten daarnaast hun saldo en uitga ven wekelijks checken. Ook moet iedereen minimaal eenmaal per jaar al z'n financiën op een rij zetten. Het Ni bud baseert zijn ad viezen op nieuw on derzoek onder bijna 1.500 volwassen Ne derlanders. Uit het onderzoek 'Kans op Financiële Proble men 2016' blijkt dat ruim een derde van alle huishoudens met betalingsachter standen kampt en een rekening niet kan betalen, een aan maning ontvangt of soms geen geld kan opnemen. Vier op de tien mensen zegt moeite met rondko men te hebben, ruim een vijfde heeft lichte tot zwa re betalingsproble men. Dat leidde tot de drie bovenge noemde vuistregels van het Nibud. De politie op Bonaire, Sint Eusta- tius en Saba (BES) moet lachen om de memo van Gerard Bou- man. Volgens de ex-korpschef ge bruiken agenten op de BES-eilan- den politieauto's in privétijd, hou den ze zich onder werktijd bezig met privézaken en schrijven ze on- Niet-integer gedrag wordt geaccepteerd, omdat het deel uitmaakt van de mores van het korps rechtmatig overuren. Bouman was door minister Van der Steur naar Caribisch Nederland ge stuurd om de politiediensten door te lichten. 'Het feit dat niet-integer gedrag al decennialang wordt geaccep teerd, is omdat het deel uitmaakt van de mores van het korps', schrijft Bouman in het memo, dat in handen is van deze krant. In het memo geeft Bouman de Cari bische collega's er flink van langs. 'Er dient in het hele korps een nieuwe wending te komen', schrijft hij. De uitspraken van Bouman ko men op een pijnlijk moment. De ex-korpschef moet verantwoor ding afleggen over zijn rol rond de geldsmijtrel bij de Centrale Onder nemingsraad (COR) van de poli tie. Mogelijk fêteerde Bouman de COR om zo besluiten door te drukken. Van der Steur laat onder zoeken of Bouman nalatig is ge weest. Na zijn vertrek als korpschef, be gin dit jaar, is Bouman als advi seur in dienst van de politie. In de familiekroniek schetst Astrid Holleeder (50) het beeld van een ge zin dat 30 jaar lang is geterroriseerd, bedreigd en afgeperst door zoon en broer Willem. In 2014 gaat het zelfs zo ver dat de Amsterdamse beroepscrimi neel zijn zussen Astrid en Sonja mee neemt naar een bos, waar hij ze ver telt dat ze een kuil moeten graven. 'Dat vindt hij leuk, mensen bang zien, spelen met zijn prooi', schrijft Astrid in het boek, dat dit weekeinde al bijna was uitverkocht. De boswan deling loopt met een sisser af. 'Sonja moet iets voor hem doen, iets wat hij zelf niet wil doen. Deze hele angstpoli- tiek was bedoeld om zich ervan te ver zekeren dat ze niet zou weigeren', schrijft Astrid. 'Hij kan haar weer 'even gebruiken', zoals hij dat zelf noemt. Tijdens het weggaan rijdt hij langs de auto. Ik doe het raam naar beneden, en hij roept ter afsluiting van deze vreselijke avond, en om te zorgen dat de angst voortduurt: 'Boxer, ik laat die kuil wel open, hoor. Ik laat die kuil open, hè!' De advocaten van Willem Holle eder - Sander Janssen en Robert Male- wicz - zijn stomverbaasd over de pu blicatie van het boek van Astrid. In het liquidatieproces tegen Holleeder weigeren Astrid en Sonja, die belang rijke getuigen zijn, al geruime tijd vra gen te beantwoorden. „Vanuit die voorgeschiedenis is het opmerkelijk dat er nu een dik boek lijkt te liggen van één van de getuigen waarin deze wél haar verhaal doet." De twee raadslieden vinden het vreemd dat de kranten waarin Astrid afgelopen zaterdag haar verhaal deed - de Volkskrant en De Telegraaf- geen reactie van Willem Holleeder of zijn advocaten hebben gevraagd. „De be reidheid om in deze lopende strafzaak de versie van één partij aan te nemen en weer te geven zonder kriti sche vragen te stellen en zonder te willen on derzoeken wat de ande re kant van het verhaal is, blijkt opnieuw ver bazingwekkend groot." Volgens Janssen en Malewicz is het aan de rechter om een oordeel te vellen over de be schuldigingen aan het adres van Willem Hol leeder. „Wij hopen dat de getuigen vanaf nu weer mee zullen wer ken aan de verhoren en bereid zullen zijn hun verhaal ook op dat podium te doen waar het in een rechtszaak thuishoort, te weten in de reachtbank bij de rechter." Het boek van Astrid is de afgelopen maan den in het diepste ge heim geschreven en uitgebracht. De Amsterdamse uitgever Lebowski liet het boek in het buitenland druk ken en bood het aan boekhandelaren aan zonder dat die wisten waar het over ging. Ze kregen alleen te horen dat het boek goed zou gaan verkopen. 'Je ziet het wel als de pallets zaterdagochtend op de stoep staan', zei de uitgever, die in de eerste druk 80.000 exemplaren liet drukken. Astrid Holleeder schreef het boek naar eigen zeggen als een testament en een verantwoording voor haar naas te familie. Onder hen haar dochter Miljuschka Witzenhausen, die in de soap Onderweg naar Morgen speelde en nu kok is bij kookzender 24Kit- chen. In het boek beschrijft Astrid dat ze heeft overwogen haar broer te ver moorden. Dat durfde ze uiteindelijk niet aan. Nu hoopt ze dat Willem Hol leeder levenslang achter de tralies zal verdwijnen. maandag 7 november 2016 Volgens de ex-korpschef van de Nationale Politie, is de Caribi sche politie niet integer. „De pot verwijt de ketel dat hij zwart ziet", zegt Charles Mercelina, voorzitter van politiebond NAPB BES. Peter Winterman Den Haag Het boek 'Judas' van Astrid Holleeder, dat al rap was uitverkocht zaterdag, foto remko de waal/anp 'Dit verhaal hoort thuis bij de rechter' De advocaten van Willem Hol leeder zijn verrast door de publica tie van het boek 'Judas' van Astrid Holleeder - de zus van Willem Hol leeder - afgelopen zaterdag. Het boek is in het diepste geheim ge schreven en uitgebracht. Peter Winterman Amsterdam Foto boven: Moeder Stien, Sonja, Gerard, Vader Willem sr., Astrid en Wim (1966), thuis in de Eerste Egelantiersdwars straat. Foto onder: Zoals elke zondag op bezoek bij opa en oma Holleeder, 1969. FOTO'S PRIVÉOOLLECTIE STIEN LEIPOLDT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5