Gezond wel 09 10.000 80% V Ruim 1 miljoen I op de 3 Diabetes type 1: zicht op genezing 'AL BINNEN EEN DAG HOEFDE IK GEEN INSULINE MEER hart, een verslechterende nier functie en gevoelloze voeten. Haar nierfunctie is inmiddels zo slecht, dat ze zich voorbereidt op dialyse. De voetwondjes kwamen vermoe delijk doordat ze een hele avond met haar voet tegen een radiator had gelegen, zonder in de gaten te hebben dat die gloeiend heet was. Geen vrolijk plaatje. Niet voor Tineke, maar ook niet voor Neder land. Want hoewel niet iedere dia betespatiënt even vatbaar is voor complicaties, neemt de ziekte epi demische proporties aan. Het aan tal diagnoses groeit explosief. Dia betes type 2 slokt een fors deel van het zorgbudget op en zorgverzeke raars vrezen dat op termijn draco nische maatregelen nodig zijn om de rijzende vraag naar diabetes- zorg te kunnen blijven vergoeden. Achter de cijfers schuilen trage dies als die van Tineke. Is dit alles onvermijdelijk? Moderne voeding „Nee", is het besliste antwoord van prof. dr. Hanno Pijl, internist en diabetoloog aan het Leids Uni versitair Medisch Centrum. „De inzichten veranderen snel. Een z ekere genetische aanleg is nodig om de ziekte te kunnen krijgen, dat staat nog steeds vast. Vroeger dachten we dat het risico verder bestond uit te veel eten en te wei nig bewegen. Beweging is inder daad belangrijk, maar inmiddels weten we dat diabetes type i vooral een gevolg is van het hoge aandeel geraffineerde koolhydra ten in de voeding. „Onze genen zijn afgestemd op bevat zo veel snel opneembare koolhydraten, dat een grens wordt overschreden en veel mensen deze niet meer goed kunnen verwer ken. Met medicatie kun je de symptomen indammen, maar het heeft slechts een bescheiden effect op levenskwaliteit en prognose. „De oplossing is technisch ge sproken simpel: eet veel minder geraffineerde koolhydraten. Dan verminder je je risico op diabetes type 2 en als je het hebt kun je het omkeren. Diverse onderzoeken bevestigen dit. Pas op, ik zeg niet genezen. Je kunt met voeding be werkstelligen dat je bloedsuikers normaliseren, dat je geen of veel minder medicatie nodig hebt en dat er geen com plicaties zullen op treden." TE SPUITEN' WIMTILBURGS is Libanonveteraan Wim Tilburgs (56) uit Helmond. Nadat een verze keringsarts in 2003 diabetes type 2 bij hem vaststelde, ging het gestaag bergafwaarts met hem. „Het begon met één pil, er kwa men er al snel meer bij en op een gegeven moment moest ik ook in suline spuiten", vertelt de Braban der. „Ik gebruikte voor 400 euro in de week aan medicatie, dus exclu sief de overige intensieve zorg. Gaandeweg ont- het eten dat beschikbaar was in de lange peri ode voor de landbouwrevolutie. Dat voedsel was relatief koolhy- draatarm. Onze moderne voeding Samen met fysi oloog Peter Voshol en diëtiste Connie Hoek gaf Pijl het succesvolle plat form KeerDiabetesOm gestalte. Met informatie en coaching hel pen ze patiënten van hun diabetes af. Met diëtiste Karine Hoender dos schreef hij onlangs het prakti sche boek Diabetes type 2? Maakje- zelfbeterl Iemand die zichzelf beter maak te, zij het geheel op eigen initiatief, beetje alle com plicaties die je kunt verwachten, van netvliesafwijkin gen tot uitvallende kie zen, slaapapneu en ze nuwpijn. Maar het ergst was dat ik ontzettend de pressief werd. De posttrauma tische stress-symptomen van Li banon hakten er drie keer zo hard in. Ik was, dat wist ik zeker, bezig om hartstikke dood te gaan." Omkeren De ommekeer kwam toen Wim in 2025 toevallig naar Humberto Tan keek, die een tv-uitzending wijdde aan de Amerikaanse anti- suikerarts Robert Lustig. „Toen begon ik me voor het eerst af te vragen of de voedingsadviezen die ik braaf opvolgde wel juist waren. En of diabetes echt een onvermij- delijke en progressieve ziekte is, zoals de officiële instanties bewe ren. Vanaf dat moment dook ik online in de literatuur. Ik kwam dokter Pijl en veel van zijn buiten landse vakbroe ders tegen. Las talloze, vaak spec- wikkelde ik zo n taculaire verhalen van mensen die hun diabetes hadden om gekeerd. De schellen vielen me van de ogen. Ik heb di rect zo'n beetje alle koolhydraten eruit gedonderd. Radicaal, maar ik was dan ook erg ziek. Niet ieder een hoeft zo strikt te zijn als ik. „Al binnen een dag hoefde ik geen insuline meer te spuiten. Die verbluffende constatering gaf me zoveel kracht. Ik kreeg mijn bloed- suiker volledig onder controle en kon alle pillen overboord gooien. Mijn HbAic, een waarde die de ge middelde bloedsuikerspiegel over enkele maanden reflecteert, ging in twee maanden van veel te hoog naar volstrekt normaal. „Nu heb ik de gezondheids waarden van een jonge atleet. En het belangrijkste: zo voel ik me ook! Soms moet ik er bijna om jan ken. Samen met een sportarts geef ik nu lezingen over diabetes, want ik wil dat zo veel mogelijk lotge noten weten dat ze een keus heb ben." Pillendoos Hoe spectaculair Wims gezond heidsverbetering ook is, van zijn zorgverleners kreeg hij geen en kele respons. „Ze haalden hun schouders er over op", zegt hij, nog steeds ver baasd. Een veel gebruikt argument tegen deze bewezen superieure aanpak is dat patiënten het alle maal te lastig vinden, en een pil lendoos verkiezen boven een di eet. Dat alleen super gemotiveerde mensen dit kunnen. „Je moet openstaan voor veran dering", zegt diëtiste Janet Noome uit Emmen. „Het is lastig om wat je gewend bent rigoureus te veran deren. Maar mijn ervaring is dat goede uitleg van de fysiologische oorzaak van hoge bloedsuikers en de relatie met wat je eet geweldig motiveert. Veel patiënten in mijn praktijk gaan verbanden zien en hun lijf snappen en daardoor an dere keuzes maken. Dan gebeuren er heel mooie dingen." maandag 7 november 2016 PZ beweeg en ezond Ongeveer 90 procent van alle diabeten heeft diabetes type 2, de gro tendeels leefstijlgerela- teerde vorm van suiker ziekte. De overige 10 procent heeft type 1. Dit is een zogenoemde auto- immuunziekte, waarbij het immuunsysteem de insulineproducerende cellen in de alvleesklier per abuis vernietigt. De Leidse diabeteson derzoeker prof. dr. Bart Roep ontwikkelde een vaccin dat de misplaatste aanval op de insulinepro ducerende cellen stop zet. Die cellen keren terug, waarna de bloed- suikerregulatie weer normaal wordt en patiën ten niet meer hoeven te meten en te spuiten. In proefdieren werkt het vaccin al goed. De eerste tests met mensen starten binnenkort, maar het zal nog zeker jaren duren voor de therapie beschik baar wordt. Ook patiën ten met diabetes type 1 blijken, net als patiënten met type 2, grote baat te hebben bij een sterk koolhydraatbeperkte voeding, omdat die grote bloedsuikerfluctuaties voorkomt. Nederlanders hebben diabetes type 2 30 procent van alle diabe tespatiënten krijgt hart- en vaatziekten kinderen tot 18 jaar heb ben diabetes type 2 volwassen Neder landers krijgt diabetes type 2 heeft oogproblemen na 20 jaar diabetes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58