Gezond wel 07 Vaste club De Open Tafel in het dorpshuis van Kamperland biedt een warme prak, gezelschap en gezelligheid. Zo doe je weer eens nieuwe sociale contacten op. T VOOR HET ETEN, MAARVOOR GEZELLIG HEID' PZ Wat waar: initiatieven in Zeeland Het waait en het regent buiten en zo weinig deel nemers zijn er nooit. „Maar het weer is niet de reden hoor", zegt Sjanie Meulen- berg. „Je moet je van tevoren op geven." De 70-jarige Kamper- landse schuift voor de vierde keer aan bij de Open Tafel in het Jhr. Mr. De Casembroothuis, ofwel het dorpshuis van Kamperland. Een keer per maand, op woens dagmiddag, kunnen ouderen daar samen een warme maaltijd nutti gen. Compleet met voorgerecht en toetje. „Normaal gesproken zijn er 20 tot 25 man", zegt dorps huisbeheerder Dies de Bel. Een vaste club. En de eerste twee keer waren er wel zeventig. „Toen was het nog gratis", zegt hij met een glimlach. Nu kosten de maaltijden evenveel als wanneer ze thuisbe zorgd worden door Tafeltje Dekje: 7,65 euro, exclusief drankjes. Noord Beveland Elet initiatief voor de Open Tafel komt van de gemeente Noord-Be veland, die eenzaamheid onder ouderen wil tegengaan. Ouderen kunnen ook samen eten in Kats, Kortgene, Wissenkerke en sinds kort ook Geersdijk. In de keuken van zorgcentrum Cleijenborg in Colijnsplaat, waar eveneens mensen kunnen aan schuiven, wordt het eten bereid. Tijdens ons bezoek in Kamper land melden zich acht vrouwen. De meesten zijn weduwe, zoals Sjanie Meulenberg. Haar man overleed anderhalfjaar geleden en daarom vindt ze het fijn dat er zoiets is. „Ik vind het altijd zo ge zellig." Ze woont vlakbij, in de Nieuwstraat. Een plus, vindt ze, want ze is van wege een hersen bloeding niet meer zo goed ter been en rijdt op een scoot- mobiel. Aansluitend aan de Open Tafel bezoekt ze altijd de soosmiddag in het dorps huis: spelle tjes doen, koersballen of sjoelen, of een potje kaarten. Ook Betsy Hogenbirk (84) is blij met de Open Tafel in haar dorp. „Ik ben op de fiets geko men." Autorijden doet ze niet meer. „Ik durf niet meer." Matty van de Zande (71) woont aan de rand van het dorp. „Ik probeer zo veel mogelijk onder de mensen te zijn", zegt ze. Speciaal voor het eten - deze keer gekookte aardap pelen, savooiekool, roodlofsalade en een kippenpoot - komt ze dan ook niet naar het dorpshuis. Wel voor de contacten. Matty is heel actiefin het verenigingsleven. Ze bezoekt elf mensen in Cleijen borg en gaat ook voor de Zon nebloem bij mensen langs. „Ik doe aan pastorale zorg." Dorpshuisbeheerder Dies de Bel runt nu vijfjaar het dorps huis van Kamper land. De Open Tafel begint altijd om 11.30 uur en om 12.00 uur wordt eerst een kop soep geserveerd, waarna het hoofdgerecht en het toetje volgen. Het menu hangt ruim van tevoren op in het dorpshuis en staat in het 'gele krantje' van Noord-Beveland. Het is weliswaar opgezet voor ouderen, maar De Bel knijpt een oogje toe als iemand gezelschap meebrengt onder de 50 jaar. „Als je het maar van tevoren opgeeft." maandag 7 november 2016 M De borden worden volge- schept. Eens per maand kunnen oude ren gezellig samen eten in het dorpshuis van Kamper land. Samen tafelen is leuker dan alleen Tekst Valeska Nastaly Foto Marcelle Davidse Open Tafel Allerlei gemeenten en orga nisaties kennen een Open Tafel, zoals Zorgstroom in Middelburg en Veere, Schutsezorg op Tholen en Stichting Majoraat in Vlis- singen. Auto met chauffeur Ouderen die slecht ter been zijn, kunnen in Se- rooskerke, Oostkapelle en Zoutelande op bepaalde dagen een elektrisch au tootje bestellen om erop uit te gaan in de buurt. Initiator is Emté, de auto wordt ge leverd door DAM Walche ren. 0118-225084. Postmaatje Eef de Nooijer en Edwin de Vries zijn vorig jaar begon nen met Project Post maatje. Ze koppelen oude ren aan mensen die het leuk vinden om een kaart of brief te versturen. postmaatje.nl Twee appeltaartjes Dat is de naam van het ini tiatief van Mariska Sijs van welzijnsorganisatie Hulst voor Elkaar. Klanten van een supermarkt kregen in Kloosterzande en Hulst een gratis taart. Daarmee moesten ze naar iemand toe gaan die niet vaak be zoek krijgt, om samen de taart op te eten. Er zijn vaker activiteiten. hulstvoorelkaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56