Gezond wel 05 lx Hoe en wat prostaatkanker al bijna niks meer van. Wel moet ik drie keer per dag bekkenbo- demoefeningen doen. Ik ben daar meteen mee begonnen, nog voor dat ik geopereerd werd. Je ver sterkt zo de spieren in die zone, zodat je opnieuw controle krijgt over je blaas. Nu de prostaat ertus senuit is, zit de blaas rechtstreeks gekoppeld aan de urinebuis en daar moet je aan wennen." „Eigenlijk bij toeval. Mijn dochter vond dat ik er goed aan zou doen om af te vallen, zij stuurde me naar een diëtiste en die had m'n bloedwaarden nodig. Mijn huis arts liet meteen ook mijn PSA- waarde (prostaat specifiek anti geen, red.) controleren, die bleek twee keer verhoogd. Dat hoeft nog helemaal niks te zeggen, ik dacht niet meteen aan het allerergste. Maar het moest wel verder onder zocht worden. „Ik was perplex toen ik vervol gens de uitslag van de biopsie kreeg. De dokter vroeg: 'Naar welk ziekenhuis wilt u?' Daar had ik he lemaal niet over nagedacht." „Ja, dat was waardeloos. Ik ga er wel redelijk cool mee om hoor. Ik ben niet iemand die een traantje laat lopen, ook niet als ik alleen ben. Misschien stop ik het weg. Misschien wil je als man stoer zijn. Wat er wel gebeurde: mijn stem ging weg, volledig. Emotioneel sloeg het naar binnen. Kun je je voorstellen hoe verschrikkelijk dat is voor een zanger? Zelfs praten lukte niet meer. Gelukkig is m'n stem bijna weer helemaal als vanouds. Ik wil niet bij de pakken neerzitten, ik sta po sitiefin het leven. Maar ik zit nog in onzekerheid, natuurlijk zijn er momenten waarop ik daaraan denk. Muziek, melodietjes maken, zingen, dat is hoe ik het van me af zet. Daarom stond ik afgelopen weekend ook weer op het podium, de mooiste ontsnapping die er is." „Weet je: ik ben zo goed geholpen. De artsen, de verplegers, het wa ren schatten van mensen. Je bent in zo'n groot ziekenhuis, je voelt je onzeker, je weet het allemaal effe niet meer. Ze hebben me geweldig opgevangen, ik voel me verplicht om dit interview te doen. Ik zou het als kop boven dit artikel willen hebben: ben je boven de 40, laat dan elk jaar je bloed controleren op prostaatkanker. Mannen zeg gen: 'Ik voel niks'. Nou, ik kan je uit de droom helpen: tot het laat ste moment voelde ik niks. Ik plas niet meer als iemand van achttien, maar dat geldt voor de meeste mannen van mijn leeftijd. Je denkt dan niet meteen dat er iets mis is. Er zijn zelfs dokters die zeggen: 'Ah, dat loopt zo'n vaart niet'. Het loopt wél zo'n vaart. Als ik er eerder bij was, was het een peulenschil geweest om het weg te halen. Nu zat ik in een heel benarde situatie, en nog. Die onze kerheid moet je niet willen. Bloed prikken, wat is dat nou?! Het duurt niet langer dan vijf minuten en dan weet je het weer. Het moet in het systeem van de stoere man: hij moet bloed prikken." maandag 7 november 2016 .Pr* Iloe kwam je erachter dal je prostaatkanker had Iloe zit je dan in de auto teruy naar huis 6 Hoe vaak komt het voor? Elk jaar worden in Ne derland zo'n 10.000 diagno ses gesteld. Prostaatkanker is daarmee de meest voorko mende soort kanker bij man nen. De 10-jaarsoverleving is volgens het CBS 72 procent. ÓHoe herken je het? „Eigenlijk geeft pros taatkanker in een vroeg stadium geen klach ten", zegt uroloog Henk van der Poel van het Nederlands Kanker Instituut Antoni van Leeuwenhoek. Klachten bij het plassen kunnen duiden op problemen met de pros taat, maar zijn niet per se ty pisch voor prostaatkanker. Door de PSA-waarde (pros taat specifiek antigeen) in je bloed te controleren, kan een eventuele tumor vroeg opge spoord worden. Bij een heel hoge PSA-waarde volgt aan vullend onderzoek. Van der Poel: „Overleg met je arts over de voor- en nadelen van de PSA-test, voordat je hier toe besluit. In veel gevallen is een behandeling van pros taatkanker niet nodig. Veel mannen op oudere leeftijd hebben kankercellen in de prostaat, maar krijgen daar nooit last van. Bij de minder agressieve kleinere tumoren wordt daarom vaak een af wachtend beleid van controle toegepast." éWat kan eraan worden gedaan? Welke behandeling je krijgt, hangt af van het stadium van de ziekte en van je conditie. Prostaatkanker is niet altijd te genezen. In dat geval heeft behandeling als doel klachten te verminderen of te verlichten en de ziekte af te remmen. Zijn er geen uitzaaiingen en is de kanker wel te genezen, dan wordt de behandeling daarop gericht. Een specialist be paalt per situatie welke behandeling het meest geschikt is. Bij inwendige bestraling (bra- chytherapie) worden kleine radioactieve bronnetjes in de prostaat geplaatst. Dit is het veiligst voor het gezonde weefsel om de tumor heen. Bij uitwendige bestraling wordt een stralenbundel zo nauwkeurig mogelijk op de tumor gericht. Omringende gezonde cellen worden hierdoor vaak ook tijdelijk beschadigd. De prostaat kan ook worden verwijderd (radicale prosta- tectomie), een operatie die vaak een zeer goede kans op genezing biedt. In sommige ziekenhuizen gebeurt dit met behulp van de zogeheten Da Vinci-operatierobot. Verder zijn er nieuwe behan delmethoden in ontwikkeling: met geluidsgolven, radiogol ven of bevriezing. 6 Wat zijn de gevolgen? Na bestraling van de prostaat kunnen pias- en darmklachten optreden; na verloop van de tijd nemen klachten van erectieverlies toe. Is de prostaat verwijderd, dan kan dat klachten geven als urineverlies (incontinentie). Soms zijn deze klachten tijde lijk. Ook kunnen erectie problemen optreden als bij de operatie bepaalde zenu wen worden geraakt of ver wijderd. Meestal worden ook de zaadblaasjes verwijderd die zorgen voor het vocht bij een orgasme. Je krijgt dan geen zaadlozing meer. Veel mannen die pi'ostaal kanker hebben pralen er niet over. .lij lijkt daar geen moeite mee Ie hebben

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54