04 Gezond wel Prostaatkanker had hij ineens. Zanger Jan Keizer over de operatie en het omgaan met onzekerheid. „Mannen, ben je boven de 40, laat dan eik jaar je bloedwaarden controleren." !'PA p het eerste oog is aan niets te zien dat zanger Jan Keizer (67) nog maar kortgeleden een zware ope ratie onderging. Hij oogt fris, hij maakt grapjes, hij stond alweer twee keer op het podium. Hij holt zelfs een stukje om op tijd aan te komen bij het café aan de Dijk in zijn woonplaats Volendam, waar we hebben afgesproken. Twee maanden geleden hoorde hij dat hij agressieve prostaatkan ker had. Drie weken voor dit ge sprek werd hij geopereerd in een kliniek in het Duitse Gronau, net over de grens bij Enschede. Hoe voel je je nu? „Van de operatie heb ik eigenlijk helemaal geen last, in de buiks treek voel ik niks. Wel heb ik nog last van lymfevocht dat naar de onderkant van mijn... gebeuren gaat." Lachend: „Ik wil het wel plat zeggen, maar dat komt op de men sen misschien wat ordinair over. Doordat bij de operatie ook lymfe klieren zijn doorgesneden, loopt er vocht naar de balzak. Die is nu heel groot. Ik zei al spottend: 'Ik voel me een hele man', maar het is helemaal niet prettig. Eigenlijk moet je daarom vier tot zes weken zoveel mogelijk liggen." En geen sprintjes trekken over de Dijk... „Een beetje lichaamsbeweging is denk ik wel goed, ik wilde je niet laten wachten. Fietsen mag ik nog niet van de dokter. De operatie ging goed, maar ik ben er nog niet helemaal. Ik zit nog in een onze kere toestand: 7 december wordt voor mij een belangrijke dag. Dan wordt m'n bloed opnieuw getest op de aanwezigheid van kanker. De dokter bepaalt dan of bestra ling nodig is. Hij dacht alles weg gesneden te hebben, maar op een snijvlak zat nog iets waarover hij twijfelde en wat hij misschien moet aanpakken." Hal is er gebeurd tijdens de operatie? „Ze hebben de prostaat verwij derd. Dat is een klier die zo groot is als een walnoot. Aan weerszijden zitten kleine bolletjes met cellen, die hebben ze gelukkig kunnen la ten zitten, want als die ook verwij derd worden, raak je je potentie kwijt. Ook ben ik gelukkig niet in continent geraakt. Vreselijk lijkt me het als je dat voor de rest van je leven niet meer onder controle hebt. De urineleider, die deels door de prostaat heen liep, is op nieuw vastgemaakt. Een prostaat maakt zaadvocht aan. Het is nu dus wel zo dat er bij mij geen zaad lozing meer is." Vind je dut vervelend? Grappend: „Ik zei tegen de dokter: 'Hadden we die operatie niet veel eerder kunnen doen?!' Zonder gekheid: daar denk je niet aan. De kanker die ik had, was zeer agres sief. Voor het onderzoek zijn tien biopten afgenomen, op elke plek was het raak: de hoogste graad kanker. Er zijn dan verschillende gradaties van beter worden. Mijn eerste zorg was in leven blijven. Vervolgens wil je niet incontinent worden. Het seksuele gebeuren komt daarna, maar ik zei tegen de dokter: 'Jij bepaalt in hoeverre het verstandig is bepaalde functies te behouden'." Wul merkje nu nog vim de operatie? „De operatie is uitgevoerd met een robot. Op vijf plekken in mijn buik zijn gaatjes gemaakt, daar zie je nu maandag 7 november 2016 Tekst Caspar Pisters Foto's Marco Okhuizen Ik voel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 53