procent 'Haal lekker zelf!' y 850.000 Gezond wel 03 Zorgpolis: expert tips Dronken in het Gooi vJ Kostbare ziekten 1. Samen op één polis is beter 2. Collectief is goedkoper 3. Een kind past op elke polis \\\\\\\\\\\\\\i 60 (61 '62 inikmwtaNS Êllll mi intimi iiiilni Een beetje egoïsme kan geen kwaad in de strijd voor meer beweging op de werkvloer. k Zwemmer Joost Reijns is wel gewend aan haar op zijn gezicht. Maar in 'movember' is het toch anders. Voor belangrijke toernooien laat hij zijn snor en baard meestal staan, maar in Movember gaat het alleen om de snor. „Dat zal wel even maf zijn", zegt de 29-jarige Reijns, die zelf teelbalkanker over leefde en dit jaar ambassadeur is van Movember Nederland. „Er gaan te veel mannen onnodig dood aan teelbal- en prostaatkanker", zegt hij. „De awareness moet beter en Movember helpt daarbij. Zo'n plotse linge snor brengt het gesprek op gang en dat is goed, er moet veel meer over deze ziektes gepraat worden. Ook is meer geld nodig voor informatie en educatie. Toen ik kanker kreeg, dacht ik: ik word kaal, ik moet overgeven en ik ga dood. Erover praten helpt, ook met je familieleden en vrienden. Hoe meer je weet, hoe minder bang je hoeft te zijn. Bij voorbeeld teelbalkan ker, dat is eenvoudig op te sporen met een thuistest, maar dat weet lang niet iedereen. De mensen die geld inzamelen zijn echte helden, want ze maken onderzoek mogelijk. Zij hebben de tijd die ik ziek was draaglijk gemaakt." 8 J2 'WE MOETEN VEELMEER PRATEN OVER DEZE ZIEKTES' maandag 7 november 2016 GO Het is weer tijd om een nieuwe zorgverzekering te kiezen. Om je te helpen de weg te vinden in het woud van mogelijkheden en voorwaarden, prikt Sandra Mul van de Consumentenbond alvast drie fabels door: „Niet per se: als je partner an dere zorg nodig heeft dan jij, kan het slimmer zijn om een andere zorgverzekering af te sluiten, misschien bij een an dere verzekeraar. Zo voorkom je dat een van jullie te veel of te weinig verzekerd is." „Ja, soms. Het ligt eraan voor welke polis het bedrijf of de patiëntenvereniging heeft ge kozen. Ondanks de korting kan de premie van een dure collectieve polis hoger uitko men dan die van een zelf uit gezochte verzekering." „Schrijf je kind in principe in bij de ouder met het meest uitgebreide aanvullende pakket. Kinderen onder de 18 betalen geen premie of eigen risico als ze zijn meeverze kerd met het basispakket en meestal ook niet in de aanvul lende verzekering." FOTO CONSUMENTENBOND Feiten 48,3 van de Nederlandse volwassenen is te zwaar. Utrechters zijn gemiddeld het lichtst: 'slechts' 38 procent heeft daar een BMI hoger dan 25. In Zuid-Holland Zuid, Twente, Drenthe, de Zaanstreek en Zuid-Limburg is meer dan de helft (bijna 52 procent) te zwaar. Bereken je BMI: bmi-uitrekenen.com De baas of je collega's te vriend houden kun je beter op een an dere manier doen dan door koffie voor ze te halen. Dat loopje naar de koffieautomaat heb je gewoon nodig, als je de hele dag op kan toor zit. leder voor zich, allemaal zelf een bakkie halen, vindt ar- beidsdeskundige Jorien Waanders. „Het is niet onaardig, het is ge zond! Meer bewegen op je werk hoeft niks te kosten." Ook is het goed als de prin ters op een centrale plek staan, zodat mensen van hun plek moeten komen voor een printje. Ook staand of wandelend lunchen zijn tips van Waanders. Volgens gezondtotaal.nl is het goed om na elk uur werken vijf mi nuten te lopen. Als iemand anders koffie voor je haalt, kan het zomaar zijn dat je twee uur achter elkaar stilzit. Voor wie echt niet eenzaam naar de koffiehoek wil, is ook een oplossing: „Loop samen, dan krij gen jullie allebei beweging en het is nog gezellig ook." oost laat zijn staan Ook geld inzamelen of meedoen aan een evenement? nl.movember.com De duurste ziekten zijn verstan delijke beperkingen (6,8 miljard euro per jaar), dementie (4,75 miljard) en afwijkingen aan het gebit (3,6 miljard). 20% van de mensen in Zuid-Holland Zuid, Overijssel en Noord-Lim burg rookt. Amsterdam en de provincie Groningen staan het meest blauw: daar rookt een kwart van de mensen. HART- EN VAATZIEKTEN eisen jaarlijks ruim 9.800 levens. Belangrijkste doods oorzaak is longkanker, waar aan jaarlijks ruim 10.000 Nederlanders sterven. Op de derde plek staat dementie, met ruim 9.100 slachtoffers. Eén op de 10 inwoners van Amsterdam en het Gooi drinkt teveel. In heel Nederland drinkt ongeveer 8,4 procent van de bevolking overmatig. mensen per jaar krijgen in Nederland last van hun nek en/of rug. Per jaar krijgen 'maar' 250.000 Nederlanders de echte griep, influenza. c 8 c: CD ÏO q5 c CD CD C O CQ FOTO SCS/EQ IMAGES COLOFON Coördinatie ADR Koos de Wilt Project- en eindredactie Fleur Halkema, Carl Mureau, Egbert Jan Riethof (eindredac tie) Regiocoördinatie Susanne den Boer, John Bruinsma, Sjaak van de Groep, Anne Grundel, Wouter ter Haar, Bert van den Hoogen, Dick Laning, Leo van Marrewijk, Anouk Mommer, Lizette van Neer, Conny Taheij, Rob Wissink Vormgeving Annemarie Gorissen, Mariska Oosterhuis, Mariska Schotman. Deze bijlage is een uitgave van ADR Nieuws media. Directeur journalistiek Erik van Gruijthuijsen Zakelijk directeur Bart Verkade. Voor adverteren: persgroepadvertising.nl de Persgroep Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52