Angst voor slecht eten wordt obsessie 3 Onderzoekers spreken van nieuw fenomeen onder tieners: orthorexia II Executieverkoop Belastingdienst richtlijn ondervoeding. „De focus ligt tot nu toe op overgewicht, maar het voorkomen van onderge wicht en ondervoeding door eetge woonten is net zo belangrijk", al dus Caren Lanting van TNO. Jongerensite JouwGGD.nl last de komende maand chatsessies in, omdat de gezondheidsdienst over spoeld wordt met vragen over ge wicht en voeding. „We leven in een selfïecultuur. Daar kunnen jongeren knap onzeker van wor den", constateert Petra van Tigge- len van JouwGGD.nl. Jeugdartsen- en verpleegkundi gen maken zich zorgen. „In bijna alle gesprekken met brugklassers gaat het over voeding", zegt jeugd- verpleegkundige Viviane Her mans. Brood en zuivel gaan vaak in de ban. Niet gezond voor deze leeftijdscategorie, stelt Mascha Kamphuis van AJN Jeugdartsen Nederland: „Ze zijn volop in de groei en hebben gevarieerde bouwstoffen nodig." Orthorexia is volgens hulpverle ners lastig te herkennen: de tie ners vallen niet zo extreem af als bij bijvoorbeeld anorexia. „Voor de buitenwereld lijkt er weinig aan de hand. Ze nemen dagenlang superfoods en groente, maar hou den dat niet vol. Dan gaan ze in eens veel meer eten. Per saldo blij ven ze op gewicht", zegt psycho loog Rozemarijn Vos van centrum voor eetstoornissen Accare uit. Instagram is een belangrijke voe dingsbodem voor onzekere jonge ren. Het wemelt er van de eetad- viezen en 'fitte' lijven. Jongeren spiegelen zich daaraan, zegt ge dragswetenschapper Dian de Vries. Uit haar onderzoek blijkt: hoe vaker online, hoe ontevrede ner over het uiterlijk. Als 16-jarig meisje startte blogger Laura Brijde (20) een zoektocht naar een gezonder leven, maar ze sloeg daarin door. „Je moet ook van het leven blijven genieten." rijstwafel kunnen eten. Dat maakt echt totaal niet uit." Om nog maar niet te spreken van de foto's die ze wel eens krijgt toegestuurd van meisjes die zichzelf te dik voelen. „Dan zie ik ze en schrik ik ervan. Die meiden zijn veel te mager." Eén meisje is haar specifiek bij gebleven. De tiener van een jaar of zestien stapte op haar af tijdens een fitevent. „Ze zei dat ze me volgde en dat ze mijn lichaam zo mooi vond. Dat wilde ze ook. Maar ik schrok echt zo van haar. Die jonge meisjes kijken te veel naar anderen en willen ook zo zijn Ze postte aan de lo pende band fo to's van haar fitte lijf en haver mout. Struinde zelf het internet af naar informa tie over gezonde voeding en een fitte leefstijl. Én ze begon daar over te schrijven. Veel tieners ken nen haar inmiddels als Run- ningLau; blogger Laura Brijde heeft 75.000 volgers. „Ik was één van de eersten die hierover schreef', vertelt de 20-jarige scho ne in een openhartig gesprek. Goed voor de motivatie, want de lezers moedigden Laura aan om veel te sporten. De groeiende bekendheid had echter ook een keerzijde. „Ik voel de de druk om dagelijks dingen te posten. Dan denk je niet snel: hm, vandaag heb ik geen zin om te sporten, ik ga lekker niet", be schrijft de blogger. Elke dag werk te de tiener aan haar lichaam; in de sportschool, thuis of hardlo pend over straat. En ze lette ook steeds strenger op haar voedsel. „Ik wilde geen slechte stoffen binnenkrijgen, want ik dacht dat dat slecht was voor mijn lichaam." Een avondje met vrienden naar een fastfoodketen was voor haar een dilemma. Heel gezellig, maar wat moest ze eten? „Ik ben een sociaal dier, dus wilde erbij zijn. Maar ik voelde me wel schuldig als ik allemaal slechte dingen had gegeten", zegt ze. Door de voortdurende focus op voeding en sport verloor Laura Het leek alsof dat meisje niet lang meer te leven had. Haar botten sta ken overal uit, ze was mager, haar haar was dof. Ik heb haar geadvi seerd hulp te zoeken. Dat meisje zag niet dat ze veel te dun was." Voorbeeld Mede door haar eigen ervaringen als tienermeisje beseft deze blog ger welke voorbeeldrol ze heeft. „Die jonge meisjes kijken veel te veel naar anderen en willen zo ook zijn. Het is makkelijk om op Instagram een mooier leven voor te stellen. Als je alleen maar sport- selfies plaatst, lijkt het alsof je daar de hele dag mee bezig bent, terwijl je dat maar even doet." Daarom probeert Laura het éch te verhaal te vertellen. Met meer kleding aan, af en toe genietend van een zak patat. Want, beseft ze, de scheidslijn tussen gezond en ongezond bezig zijn met voeding is heel dun. „Bij mij is het geluk kig niet tot een eetstoornis geko men. Ik besefte dat ik te dun werd. Genoeg anderen zien dat niet." de nodige kilo's. Gelukkig, consta teert ze achteraf, zag ze zichzelf te dun worden. „Afvallen was nooit mijn doel. Ik begon hiermee om een betere conditie te krijgen en gewoon wat gezonder te leven. Ik was al slank van mezelf, dunner hoefde niet." De toen 18-jarige Purmerendse gooide het roer opnieuw om. Sindsdien kijkt ze anders naar ge zond eten en sporten: het moet vooral leuk blijven. „Ik snap nu echt niet dat ik daar zo mee bezig was. Je moet ook van het leven ge nieten, niet de hele tijd denken: kan ik dit wel of niet eten?" blikt ze terug. Snacken Ook op haar blog veranderde Lau ra haar boodschap. Geen continue stroom aan selfies van ontbloot bo venlichaam meer. Nee, Laura wil vooral laten zien dat tieners van het leven moeten genieten. „Er is niets mis met gezond eten, maar je moet niet doorslaan. Het is niet erg om af en toe te snacken", waar schuwt ze. Dat ziet de blogger wel veel gebeuren bij de tienermeisjes die haar volgen. Het baart Laura zorgen. „Ik krijg vragen van mei den of ze beter een cracker of een Jonge meiden die leven op smoo thies en niet met vriendinnen naar de stad durven, omdat ze niet weten wat op het menu staat. Veertienjarigen aan de eiwitsha- kes om spieren te kweken. Hulp verleners zien bij tieners de focus op 'gezond' zorgelijke vormen aan nemen. Bijzonder hoogleraar Eet stoornissen Eric van Lurth doet onderzoek naar het fenomeen or thorexia: op dwangmatige wijze gezond leven. Orthorexia is nog geen erkende ziekte, maar komt in de jeugdge zondheidszorg meer aan het licht. Daarom ontwikkelt TNO een maandag 7 november 2016 Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst. Kijk op www.veilingdeurwaarder.nl 'Gelukkig is het bij mij geen eetstoornis geworden' Blogger Laura probeert het echte verhaal te vertellen. En daar hoort ook een zak patat bij. FOTO MARCO OKHUIZEN De continue aandacht voor ge zonde voeding slaat bij groepen tieners door in obsessief eetge drag. Daarom komt er meer on derzoek en een richtlijn onder voeding. Ellen van Gaaien Francine Wildenborg Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4