Afgang werkt als doping bij 'Poeleke' Bergsma tankt vertrouwen 10 keuze, legt hij uit: waarom onnodi ge risico's nemen? Met zijn debuut treedt Kramer in de voetsporen van zijn vader Yep, die jarenlang marathons schaatste en er 28 op zijn naam schreef. Maar dat sentiment speelt vanavond geen rol, merkt junior schouderophalend op. Voor hem is de marathon een goede duur- training die eindelijk eens goed in zijn programma past. Want 125 rondes, wanneer rijdt hij die nu? Uit de race Maar vanavond rijdt hij ze ook niet, omdat een kopgroep van elf een volle ronde weet te pakken, wordt het peloton - inclusief Kra mer - na 115 ronden uit de race ge haald. Nog voor Kramer als een van de laatsten van het peloton over de streep komt, is de lach weer terug op zijn gezicht. Ja, hij Zelfs als de wedstrijd al in gang geschoten is, schalt zijn lach nog over het ijs heeft het echt naar zijn zin gehad. Nee, echt pijn deed het niet. Mara- thonschaatsen is vooral anders (in zo'n grote groep heeft hij nog nooit gereden), niet zozeer moei lijker, beweert hij. Onderuitge zakt volgt Kramer vervolgens de fi nale, waarin zijn ploeggenoot Alexis Contin naast de zege grijpt. Als een jurylid hem na de wed strijd nog een gele kaart aan smeert vanwege niet juist aange melde transponders, komt de win naar in Kramer - die door het fout je niet wordt opgenomen in de uit slag - toch nog even naar boven. Hij vindt het kleinzerig, en dat maakt hij duidelijk ook. Het is een van de weinige momenten deze avond waarop de winnaar pur sang zijn tanden laat zien. Het is even wennen, veelvraat Kramer in een bijrol. Maar niet voor lang. Morgen stapt hij in het vliegtuig naar China voor de eer ste wereldbekerwedstrijd van het jaar, en dan is het weer menens. Sven Kramer maakt deze zaterdag avond op de Ireen Wüst Ijsbaan zijn debuut op de marathon. Zijn ploeggenoten hebben zich zojuist ingeschreven, maar van de 30-jari- ge Fries nog geen spoor. Die is vast via een achteringang de druk te ontlopen, denken de mannen die zich over de aanmeldbalie ont fermen. De privileges van de beste langebaanschaatser van de wereld, nietwaar? Maar met die privileges blijkt het wel mee te vallen. Even voor acht uur meldt Kramer zich als nog bij de balie. Volkomen ont spannen maakt hij een praatje, om vervolgens weer de kleedka mer in te duiken. Een paar minu ten na half negen komt hij al even ontspannen weer naar buiten, om zich als allerlaatste voor de start te melden. Een handje hier, een knip oog daar: Kramer mag dan een we reld zijn ingestapt die niet de zij ne is, al vlug blijkt dat hij er zeker geen vreemde is. Zelfs als de wed strijd al in gang is geschoten, schalt zijn lach nog over het ijs. Speldenprikje Als Jorrit Bergsma na een paar ron des de strijd doet ontbranden, maakt de lach plaats voor focus. Kramer is dan naar Tilburg geko men om te trainen en zonder een specifiek plan, hij kan het toch niet laten zich even te tonen. Hij zet hoogstpersoonlijk de achtervol ging in op Bergsma, zijn rivaal op de 10 kilometer. Even de benen testen, zegt Kramer later met een twinkeling in zijn ogen. Meer dan een speldenprikje is het niet. In het vervolg van de wedstrijd is hij voornamelijk terug te vin den in de staart van het peloton. Meer dan eens is Kramer, de man met een erelijst ter grootte van het Oude Testament, de hekken sluiter van de groep. Een bewuste TEAMWERK Uitkijkend over een zompig Vlaams weiland lacht veldrijder Mathieu van der Poel de trotse lach die doet vermoeden dat hij zojuist het telefoonnummer van de bevallige blonde podiummiss heeft gescoord. Het is zondagmid dag, kwart over vier en hij staat in Ruddervoorde weer bovenop een ereschavot met een bloemstuk te zwaaien. Links van hem een Belg (Wout van Aert, tweede) rechts nog één (Laurens Sweeck, derde). Dit is hoe de ideale wereld van 'VDP' junior er uitziet. De ene week is hij koning van de cross, dan weer Van Aert. Maar de laat ste dagen heeft Van der Poel (21) toch even getwijfeld of aan die ge deelde regeerperiode een einde kwam. De complete offday op de Koppenberg is in zijn kop gekro pen. Hij was niet ziek, niet gebles seerd en bleef gevrijwaard van me chanische problemen. Het ont brak Van der Poel afgelopen dins dag aan een logische verklaring na zijn vijftiende plaats. Op de beruchte Bult van Mel den reed Van Aert hem op bijna vier minuten. „Normaal ben ik ie- mand die na een nachtje slaap weer aan de volgende cross denkt, maar ik zal niet ontkennen dat dit verlies heel moeilijk was", vertelt 'Poeleke', die er een flashback be leefde naar Spa-Francorchamps, vorig seizoen. Hij bevuilde daar tot twee keer toe zijn regenboogtrui door knulli ge tuimelpartijen in de modder. Een zeldzame offday die later de opmaat bleek voor zijn beste perio de. Van de daaropvolgende tien crossen won hij er acht. Succescampagne Goed mogelijk dat zo'n succescam pagne deze zondagmiddag in Rud dervoorde opnieuw begint. Twee rondjes verkent hij er de draai- en-keer-speeltuin. Dan stampt hij met een getergde blik bij iedereen vandaan. Van Aert haalt hem nog even bij, maar na een ongelukkig getimede fietswissel is ook de we reldkampioen afgeschud. Een enorme afgang, betere do ping bestaat er niet voor Van der Poel. „Die slechte beurt op de Kop penberg heeft er voor gezorgd dat ik al sinds dinsdag bezig was met Ruddervoorde. Ik was extreem ge motiveerd om weer te winnen. Toch al de tweede keer, hè, dat ik er een week na een inzinking met een weer sta", klinkt het, alweer met nieuw elan. „Vorig jaar bleef de ellende beperkt tot Spa. Hopen dat het deze winter alleen op de Koppenberg is." maandag 7 november 2016 bijrol Kramer voor één keer in een Het is even voor half acht als een paar jonge handtekeningen jagers om de schaatsers van Lotto-Jumbo cirkelen. Douwe de Vries is er, Patrick Roest, de Fransman Alexis Contin... Maar waar is Sven Kramer? Ruud Verstraten Tilburg Een speldenprikje van Sven Kramer bij zijn debuut op de marathon, als hij even loskomt van het peloton, fotoanp „Goed voor het ver trouwen." Hij vond het debuut van Sven Kramer verrassend. Tot een serieus duel tussen de twee riva len kwam het niet. Lo gisch, vond Bergs ma. „Een marathon is toch echt wat anders dan de langebaan. Daarbij is dit veel meer een teamsport dan een man-tegen- mangevecht." TILBURG Vanaf de eerste tot de laatste ronde was Jorrit Bergsma zaterdag in touw op de Ireen Wüst Ijsbaan in Til burg. Het beulswerk van de 30-jarige Fries werd aan het einde van de rit be kroond door ploegge noot Evert Hoolwerf. De schaatser van Royal A-ware was de snelste van een elf- koppige kopgroep. „Mooi teamwerk", concludeerde Bergs ma, die zelf als acht ste eindigde in de derde race van de KPN Marathon Cup: Na een zeldzame offday op de Koppenberg had Mathieu van der Poel gisteren iets goed te maken bij de Superprestige in Ruddervoorde. En dat deed hij. Arjan Schouten Ruddervoorde In het glibberige Ruddervoor de pakte Sophie de Boer giste ren al haar derde zege van het seizoen. „Crossen in de modder, dat is pas écht veldrijden", sprak de 25-jarige Friezin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39