'09 9 Vier op een rij voor Murray nu ik mijn verhaal heb ver teld. Ik heb echt in de luwte geleefd. Ik ga mijn telefoon weer voor iedereen opne men." Zonder coach Een week of drie geleden heeft hij de training serieus hervat, bij Flik-Flak in Den Bosch. Voorlopig zonder coach. „Toen ik de draad op pakte, begon ik weer te leven. Zelf sporten en mijn sport promoten, daar word ik geluk kig van." Ook in zijn zwartste dagen was stoppen geen optie, zegt Van Gelder. „Ik volg mijn hart. Ik heb er geen vrede mee om op deze manier af scheid te nemen van het tur nen. Ik wil nog iets winnen. En ik ga nog een keer iets winnen. Dat is mijn motiva tie." Hij heeft zelf het initiatief genomen om binnenkort in gesprek te gaan met de turn bond en NOC*NSF. Afgelo pen week kreeg hij bericht dat de sportkoepel zijn A- status met een jaar verlengd heeft op basis van de gelever de prestaties dit jaar (vierde op de EK, achtste in de olym pische kwalificatie). Of het een werkbare situatie zal zijn bij Oranje? Zijn ex-coach Bram van Bokhoven, die hem in Rio liet vallen, is de nieu we bondscoach. Binnen de na tionale selectie kan Van Gel der op weinig begrip reke nen. Confrontatie In Leek komt het tot een eerste confrontatie. Collega international Michel Bletter- man ziet zijn kans schoon om Van Gelder duidelijk te maken dat hij niet in het kamp van de rekkelijken zit, zoals galapresentator Hans van Zetten het noemt. „Iedereen mag zijn mening hebben", reageert Van Gelder op de uitlatingen. „Ik praat puur over mezelf. Ik wil nog sporten, daar word ik geluk kig van. Als ik de limieten haal, lijkt mij dat ik gewoon wedstrijden kan doen." Heeft hij ook iets geleerd van zijn verbanning uit Rio? „Ik heb daar niets anders ge daan dan anders. Het had ge woon duidelijker moeten zijn. Hadden ze tegen me ge zegd: 'Als je dit doet, zijn dat de consequenties', dan doe ik het niet. Tegen mij is gezegd: 'Veel plezier en doe niet te gek.'" Een ober vraagt of Van Gel der iets wil drinken. „Ik lust wel een ijsthee." Een biertje lijkt hem nu niet gepast. Over een uur begint de twee de galavoorstelling. „Even wachten nog." En lachend: „Dit keer hoef ik geen negen dagen te wachten." 94^2 Van lO Gel der plaatst zich in Rio voor de ringenfinale van de Olympische Spelen. Die zal hij echter niet meemaken. IQ festi valbezoekers op Lowlands nuari in het vliegtuig zit van Schotland naar Australië, kan hij 21 uur lang door het raampje kij ken en denken: niemand daar be neden is beter dan ik. En hoe denk je dat voor zijn moeder Judy is? Die had eerder dit jaar haar an dere zoon Jamie al op één in het dubbelspel en nu Andy. Prachtig." Grote drie Eltingh, voormalig nummer 19 van de wereld in het enkelspel, vindt het vooral mooi dat het Mur ray is gelukt om de grote drie in te halen voordat ze zijn gestopt. Sinds 2004 voerden Roger Fede- rer, Rafael Nadal en Novak Djoko- vic beurtelings de lijst aan. „Fede- rer en Nadal hebben weliswaar een mindere periode en Djokovic is het ook even kwijt, maar Mur ray flikt het wel in een jaar waarin die drie gewoon meededen. Heel gaaf." Murray had al een status die gro ter was dan zijn ranking, zegt El tingh. „Er zijn nummers 1 geweest die geen grand slam hebben ge wonnen en die je daardoor snel vergeet. Murray won Wimbledon, gigantisch. Twee keer olympisch goud is uniek. Maar die lijst aan voeren, dat is het ultieme." Criticaster Zijn status zal veranderen. Maar extra druk zal Murray het niet gaan ervaren. Eltingh: „Die wordt echt niet warm of koud van een eentje achter zijn naam op de lo ting. Spelers op dat niveau zijn zelf hun grootste criticaster. Waar schijnlijk trekt hij vanavond een goede fles wijn open. Maar meer ruimte om het te vieren zal hij van Lendl niet krijgen." Volgende week bij de ATP Finals in Londen kan Murray in theorie zijn positie alweer kwijt raken aan Djokovic. Die twee zul len de komende jaren de dienst uitmaken, voorspelt Eltingh. „Zij zijn over een heel jaar het best en meest constant. Murray kan in il luster rijtje komen als hij alle grand slams wint. Maar Djokovic is een waanzinnige vechter, een beest. Het zal hard tegen hard gaan." MASTERS maandag 7 november 2016 Van Gelder verlaat als een dief in de nacht het hotel, nadat hij voor de WK, vanwege een vermeende terug val, uit de ploeg wordt gezet. Voor doet Van Gel der alsnog de oefening die hij in Rio had wil len doen. pendal geeft Van Gelder toe dat hij cocaïne gebruikte. Er volgt een schor sing en een af- kicktraject. 9 Bij de recht bank pleit advocaat Cor Helling man tevergeefs voor een terugkeer van Van Gelder naar Rio. De turner is eerder die week op het vlieg tuig gezet door de lei ding van NOC*NSF. PARIJS Na al die jaren van zwoegen kreeg Andy Murray de nummer 1-positie zaterdag ironisch genoeg cadeau zon der te spelen. Milos Raonic trok zich in Parijs geblesseerd terug voor de halve finale, waarmee Murray genoeg pun ten verdiende om Novak Djo- kovic vandaag op de nieuwe ranking van de troon te stoten. Gisteren beloonde de 29-jari- ge Schot zichzelf nog eens extra door de finale het Mas- ters-toernooi te winnen. Te gen John Isner werd het 6-3, 6-7, 6-4. Na zijn uitschakeling in de kwartfinales van de US Open won Murray vier toer nooien op rij: Peking, Shang hai, Wenen en Parijs. ■4 Andy Murray: de nieuwe nummer Lfotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 38