v 'Van alle mensen die tennissen, ben jij de beste' 8 DIEDERIK SMIT EK nu al ver weg voor Oranje Verstoppertje spelen is voor Yuri van Gelder voorbij. De ringenturner durft weer onder de mensen te komen, een schandvlek rijker. Column Aanstaande vrijdag spelen Engeland en Schotland een WK-kwalificatieduel tegen elkaar op Wembley. Het is dan tl november, Remembrance Day. Dat is de dag waarop het Ver enigd Koninkrijk de slachtoffers van de Eerste Wereldoorlog her denkt. Beide teams zullen hierbij stil staan door het dragen van een zwarte armband met een klap roos, het symbool van de herden king. De klaproos kwam veel voor op de slagvelden in Noord-Frank rijk en Vlaanderen, waar een half miljoen Britse soldaten het leven lieten. Het is ontroerend dat er in de harde wereld van het voetbal nog ruimte is voor een waardig eerbe toon aan jonge soldaten die een eeuw geleden hun leven gaven. Een gebaar van beschaving, waar niemand tegen kan zijn. het eren van een half miljoen oor logsslachtoffers wil voorkomen. Zijn het de fascisten van ISIS, de fascisten van Boko Haram of toch weer gewoon de oude vertrouwde fascisten van de FIFA? Het zijn toch weer gewoon de oude vertrouwde fascisten van de FIFA. Volgens de FIFA-regels mo gen spelers geen kleding dragen met een 'politieke boodschap' en daarom is de klaproos verboden. Herdenkt u wel eens een dierba re? Dan bent u politiek activist, volgens de wereldvoetbalbond. Dat de FIFA net als ISIS weinig respect heeft voor mensenlevens, weten we sinds er voetbalstadions gebouwd worden in Qatar. Helaas wordt de doodscultus van de FIFA nu uitgebreid naar Europa. Voet bal is een mooie sport, maar het blijft jammer dat ze bestuurd wordt door het Kwaad. in de kerstdagen van 1914, speel den Britse en Duitse soldaten een vriendschappelijke voetbalwed strijd tussen de loopgraven. Het was de kracht van de kerstgedach te die een sprankje menselijkheid bracht in een wereldoorlog. Ik ben blij dat er geen FIFA- officials bij waren. Ze zouden beide partijen hebben doorzeefd met kogels. Y De FIFA heeft als ISI^S weinig respect mensenlevens De Nederlandse handballers hebben ook hun tweede wed strijd in de kwalificatie voor het EK in 2018 verloren. Na de uit nederlaag tegen olympisch kam pioen Denemarken (20-29) volg de in Den Bosch een nipte ne derlaag tegen Hongarije: 27-28. De formatie van bondscoach Joop Fiege verspeelde een zeker lijkende zege. Tot diep in de tweede helft leidde de ploeg, met uitblinker Luc Steins, met een riante voorsprong. Maar de marge van zes doelpunten ver- Gebrselassie baas van bond Ethiopië dween in het laatste kwartier als sneeuw voor de zon en de sterke Hongaarse mannen na men het initiatief over. Steins, die liefst negen keer raak wierp, miste in de slotminuut de kans op de gelijkmaker. De eerste twee in de groep van vier plaatsen zich rechtstreeks voor de eindronde in december 2018 in Kroatië. Voor Nederland wordt dat na twee nederlagen een bijzonder lastige opgave. In mei 2017 is Letland de volgende tegenstander. Beukeboom pakt brons in Glasgow Op een trainingsbaan van Wim bledon zag Jacco Eltingh afgelo pen zomer hoe Andy Murray een smash miste. De Schot begon te klagen en te mopperen zoals al leen hij dat kan en strompelde naar zijn bankje. „En toen wees Ivan Lendl naar hem: daar, staan, nu. En gaf hij Murray tien lobs, tegen de zon in." Het is een klein maar veelzeggend voorbeeld, zegt Eltingh. „Murray is best een eigenaardige man. Hij kan boos zijn en chagrijnig. Lendl is de coach die tegen hem zegt dat hij niet moet trutten. Hij accepteert het niet als Murray zich ergens druk om maakt waar hij zelf in vloed op heeft." Werken, werken, werken. Al- Murray wordt echt niet warm of koud van een eentje achter zijn naam tijd zoeken naar verbetering. Dat is volgens Eltingh de reden waar om Andy Murray zich vanaf van daag de nummer 1 van de wereld mag noemen. „Hij is 29 jaar en wordt nog steeds beter. Murray haalt het maximale uit zichzelf door nooit de weg van de minste weerstand te kiezen. Teruggaan naar Lendl bijvoorbeeld was niet gemakkelijk." De wereldranglijst aanvoeren betekent veel in het tennis. „Dat is heilig", zegt Eltingh. Hij stond met Paul Haarhuis in de jaren 90 diverse periodes op één in het dubbelspel. Niet hetzelfde natuur lijk, maar Eltingh weet wel hoe het voelt. „Van alle mensen op de wereld die tennissen ben jij de al lerbeste. Als Murray straks in ja- Op een turn- gala gaat het om de show. Yuri van Gelder (33) demon streert de ze zaterdag in Sportcentrum Leek dat hij ook op de vloer uit de voeten kan. Met een spa gaat krijgt hij de handen op el kaar. Te meten aan de decibels doet de gevallen Lord of the Rings bij de turnfans in popula riteit niet onder voor olym pisch kampioene Sanne We vers. De afgelopen maanden ver keerde Van Gelder ook figuur lijk in een spagaat. Hij kon niet voor- of achteruit. In de rechtszaal in Arnhem bood hij de aanblik van een gebroken man. Nadat de rechter de te rugweg naar Rio had afgeslo ten, trok hij zich terug in zijn schulp. Adviseurs regisseerden voor hem in de aanloop naar het turngala in Leek een media- offensiefje. „Je kunt het een soort therapie noemen. Het was pijnlijk om erover te pra ten. Ik zie dan alles wat er ge beurd is, weer voor me. Ik kan het nu voor mezelf afsluiten en mijn blik vooruit richten. Al zal het me natuurlijk altijd blijven achtervolgen", zegt de turner tussen twee voorstellin gen door. „Er is een grote last van mijn schouders gevallen maandag 7 november 2016 @DiederikSmit FIFA-fascisme Toch is er een organisatie die Tijdens de Eerste Wereldoorlog, I V HANDBAL ATLETIEK De glansrijke atletiekcarrière van Haile Gebrselassie zit er op, maar de legendarische hardloper uit Ethiopië blijft betrokken bij de sport. Gebrselassie (43) gaat aan de slag als voorzitter van de Ethiopische bond. De voormalig houder van het wereldrecord op de marathon werd gekozen tot nieuwe atletiekbaas van zijn land. „Ik voel me vereerd. We gaan wer ken aan een geweldige toekomst voor de Ethiopische atletiek." BAANWIELRENNEN Baanwielrenner Dion Beuke boom (27) heeft gisteren bij de wereldbekerwedstrijden in Glas gow brons veroverd op de indivi duele achtervolging. De nummer drie van de afgelopen EK ver sloeg in de troostfinale de Duit ser Leif Lampater. Kirsten Wild, eindigde als zesde op het onder deel scratch. Komend weekeinde zijn Beukeboom en Wild actief bij de wereldbekerwedstrijden op de thuisbaan in Apeldoorn. Andy Murray is de 26ste num mer 1 van de wereld. Een heili ge graal in het tennis. „Wimble don winnen is gigantisch. Twee keer olympisch goud is uniek. Maar die lijst aanvoeren, dat is het ultieme." Rik Spekenbrink Rotterdam —Jacco Eltingh Yuri van Gelder: „Ik wil nog een keer iets winnen en ga ik nog een keer iets winnen. Dat is mijn motivatie." foto anp Marcel Luyckx Leek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37