u Veiligheid moet weer op agenda gemeenten ZEELAND 21 Elie van Strien Het geeft onzekerheid in de organisatie als zaken blijven hangen We schaatsen op dun ijs met hier en daar een wak hij misschien de taken van de di recteur kunnen waarnemen? „Natuurlijk, ik weet wat kan. Maar ik heb me die dag toch de vraag gesteld: kan ik deze verwach ting waarmaken?" Aan het begin van de avond wa ren het bestuur en hij er uit en werd Van Strien aan het personeel voorgesteld als de waarnemend di recteur-brandweercommandant. „Het eerste wat ik wilde weten was: is er een operationeel pro bleem, is de veiligheid in het ge ding? Gelukkig hoefde ik me daar geen zorgen om te maken. Daarna was het zaak om het probleem bin nen de VRZ scherp te krijgen. Na lezing van de rapporten kwam ik tot de conclusie: er zijn veel goede mensen in de organisatie, maar die worden niet gebruikt. Er was een hele waslijst aan externen. Ik heb toen gekeken wat we zelf kon den doen. Onze eigen mensen in hun kracht zetten. Het allerbelang rijkste was knopen doorhakken. Helderheid geven. Geen opportu- waren die van regionaal brand weercommandant in Rotterdam- Rijnmond en Amsterdam-Amstel- land. Op 1 januari zwaaide hij af en begon hij zijn eigen adviesbu reau. De VRZ wist Van Strien te vin den. „De directeur en voorzitter Jan Lonink belden mij op. Elie kun je helpen? Er waren zieken en er moest veel gebeuren. Wil je kijken hoe de veiligheidsregio er voor staat? Ik vond het wel chic dat ze dat vroegen. Het getuigde van veel lef om aan een buitenstaander een oordeel te vragen." Van Strien zei ja en reed die dinsdag van zijn woonplaats Gilze naar Middelburg. In het kantoor aan de Segeerssingel kwam hij midden in een bestuurlijke storm terecht. De Zeeuwse burgemeesters ston den na het uitlekken van het rap port Demmers voor de vraag: wat nu? De directeur had zich de dag ervoor ziek gemeld. Alle ogen richtten zich op Van Strien. Zou nisme, geen dubbele agenda's. Het geeft onzekerheid in de organi satie als zaken blijven hangen." Op de werkvloer is de rust weer gekeerd. Maar bestuurlijk is de storm nog niet geluwd. Zo liggen er de verzoeken om openbaarma king van de rapporten over het functioneren van Gerrie Ruijs. In gemeenteraden wordt aangedron gen op openheid over de kwestie. Van Strien vraagt begrip voor de positie van de burgemeesters die samen het bestuur van de VRZ vormen. „Het bestuur worstelt enorm met deze zaak. Het is echt geen kwestie van geheim willen houden. Maar er zijn regels die ge volgd moeten worden. De klok kenluiders en andere betrokke nen moeten gehoord worden. Dat kost nu eenmaal tijd." Van Strien hoopt dat op korte termijn een besluit wordt geno men. „Want de kwestie raakt ons. Het beeld ontstaat dat de vei ligheidsregio een organisatie is waar iets mee is." PZC ONLINE V.V. Groede twitternaam Ongeloofelijk! @SVOostburg mist drie basis spe lers vandaag, dus lassen ze de wed strijd doodleuk af... #SlechtWeer? maandag 7 november 2016 FOTO DIRK-JAN GJELTEMA —Overmatige regenval speel de de voetbalcompetitie zon dag parten. Eén van de ge schrapte wedstrijden was Oostburg-Groede. In Groede verdenken ze de tegenstan der van uitvluchten... UW REACTIE Het schaamteloos volbouwen van de kust is wel voorbij, denkt architect Egbert Hoo- genberk. K. Slachter is het er niet mee eens: „Het schaamte loos volbouwen is allesbehal ve voorbij. Denk maar aan de plannen op de Brouwersdam en Veerse dam. Schaamte loos gaan de gemeentes door, ongeacht de mening van hun bewoners en in strijd met het kustpact." M.A. de Jong vindt: „Achter die grootse projecten liggen dorpjes met veel leegstand van authentieke huisjes. Vul die eerst maar eens in! Daar doe je de inwoners een ple zier mee." Elie van Strien (1953) is aangesteld als waarne mend directeur van de Veiligheidsregio Zeeland en regionaal brandweer commandant. Hij ver vangt Gerrie Ruijs, die zich ziek meldde na het uitlekken van het kritisch rapport van de commis sie Demmers. Het rap port was het resultaat van 'een verkennend on derzoek'. Het VRZ-be- stuur stelde dat het on derzoek geen misstan den had aangetoond. NIEUWSBRIEF Elke dag het belangrijkste nieuws uit Zeeland in je mail box ontvangen? Dat kan na tuurlijk ook! Neem een gratis abonnement op onze nieuws brief! Inschrijven is zo ge piept, en dat doet u op pzc.nl/nieuwsbrieven. TWITTER Toen de Veiligheidsregio Zeeland drie jaar geleden werd opgericht, kreeg de or ganisatie van de dertien Zeeuwse gemeenten in to taal 23,3 miljoen euro per jaar. De VRZ kreeg daarbij de boodschap mee dat de veiligheidsregio voorlopig niet op meer hoefde te reke nen. Er kwam de afgelopen jaren dus ook geen geld bij om stijgende loonkosten en inflatie te compenseren. Elie van Strien gaat deze weken bij alle gemeentera den langs om duidelijk te maken dat de VRZ, zoals hij het zegt, 'op dun ijs met hier en daar een wak schaatst'. „We kunnen niet meer alle ballen in de lucht houden. Maar de operatio- naliteit blijft voorop staan. Er zakken nu twee wagens door hun hoeven. Die gaan we vervangen. Als dertig vrijwilligers nieuwe uitrustig nodig hebben, schaffen we die aan. Zeker weten. Als de burger 112 belt, gaan wij rijden! Hoe dan ook." Hij zou graag het gesprek aangaan: „Mijn analyse is dat veiligheid steeds ver der van de gemeenten is komen te staan. Ik noem een voorbeeld. We willen dat ouderen langer thuis blijven wonen. Er wordt dan gesproken over rollators, over zorg. Maar niet wat de gevolgen zijn voor de veilig heid van mensen." De VRZ zou van alle discussie over geld met gemeenteraden af zijn als de brandweer rechtstreeks door het Rijk zou worden betaald. „Een nationale brandweer? Ik ben daar voor mezelf nog niet helemaal uit. Het na deel is dat we dan hele maal los van het lokale be stuur komen te staan." Te rug naar gemeentelijke brandweerkorpsen is geen optie. Samenwerking heeft grote voordelen, niet alleen financieel. „Er staat een he le batterij aan hulpverle ners paraat. Dat kunnen ge meenten afzonderlijk nooit voor elkaar krijgen." ONLINE TOP 5 1. Architect hekelt volbouwen van de kust 2. Oordeel zelf: dit is het plan van Geert Wilders 3. Duiker vermist bij Den Os- se (video) 4. Arjen Fortuin en Chris de Stoop winnen allebei de Zeeuwse Boekenprijs 5. Hulst weigert Reggestede vergunning voor winkels aan Absdaalseweg Kijk op www.pzc.nl of ©pzcredactie ti facebook.com/depzc ©pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22