14 SHOW CULTUU LUISTERT RADIO Vincent Opeens zat hij naast me, Meester Bart. Ik wilde eigenlijk naar bed, het was al na half één, maar daar dacht de meester an ders over. Vanaf zijn eerste woorden, uitgespro ken op NPO Radio t bij VPRO's Nooit Meer Sla pen, zat ik gekluisterd, jaja, gekluisterd aan het toestel. Hij werd geïnterviewd door Ester Naomi Per- quin, een van de authentiekste radio-intervie wers van de hedendaagse ether. Ze stelt eigen wijze, tegendraadse vragen en is toch beschei den aanwezig. Ze geeft haar gesprekspartners hele lichte duwtjes in de richting die zij wil. Meester Bart is een internethit. Hij houdt een blog bij, waarin hij uitspraken van zijn leer lingen noteert, hij geeft Engels op de Open Schoolgemeenschap Bijlmer in Amsterdam. Dat zijn uitspraken als: 'Ik ben allergisch voor lesstof.' 'Ik ben te laat, omdat ik mijn nieuwe schoenen moest inlopen.' 'Ik hoef niet op te let ten, ik weet alles al.'" Meester Bart is een optimistisch mens. „La ten we daarom", zei Ester Naomi Perquin, „pes simistisch beginnen. Wie was jouw allerergste leraar?" Dat was, vertelde Meester Bart, een leraar ge schiedenis die zo niet-enthousiast over zijn ei gen vak was, dat heel veel leerlingen het, zodra ze konden, lieten vallen. Het ergste dat hij met deze man had meegemaakt, gebeurde op de dag na de uitvaart van Barts moeder, die over leed toen hij op de mavo zat. „Waarom heb je je huiswerk niet gemaakt?" zei de geschiedenisleraar met scherpe stem. „Ik had gisteren een uitvaart." Bart dacht dat iedereen op school op de hoogte was van het overlijden van zijn moeder. „Hé", zei de leraar, „iedereen heeft tegen woordig uitvaarten." Bart werd woedend en wilde de leraar aan vliegen. Een vriend belette dat en de hele klas verliet, uit solidariteit met Bart, het lokaal. Die leraar is voor hem nog steeds een schrikvoor- beeld. „Hoe kun je het zo verpesten!" is in zijn klassen volledig op zijn plaats. Een goede leraar, weet hij, ziet zijn leerlingen, dan wordt hij zelf ook gezien. Als je waardering geeft, krijg je waardering. Ik heb Meester Bart op de radio leren kennen als de leraar die ik had willen hebben, een meesterlijke meester. 40.000 albums verkocht Jawoord Adele rond Kerstmis Justin Bieber mocht gis teravond in Ahoy dan de meeste prijzen heb ben gewonnen, zijn troon als grootste meis jesidool van de mondiale popmu ziek kreeg een aanzienlijke knauw. Bieber verloor zijn titel als populairste mannelijke popster aan zijn Canadese landgenoot Shawn Mendes. Bieber (22) werd sinds 2011 vijf keer op rij tot groot ste popster ter wereld verkozen, maar de vier jaar jongere Mendes heeft momenteel duidelijk de fa natiekste fans. De aanhang van Lady Gaga bleek ook nog steeds ruim voor zien van beltegoed om hun idool naar een toch enigszins verrassen de overwinning te stemmen als Beste vrouwelijke artiest. Ze versloeg onder anderen topfa vorieten Beyoncé en Adele. Gaga kreeg ook de prijs voor de beste looks. Bieber sloeg toe als zanger van het beste lied (Sorry). Ook won hij een nationale prijs als bes te Canadese artiest (beter dan Shawn Mendes). De Nederlandse deejay Martin Garrix, die ook op de bühne ver scheen als gitarist tijdens een op treden van zangeres Bebe Rexha, won opnieuw in de categorie Elek tronische muziek. Garrix (Martijn Garritsen, 20) werd in oktober ook al gekozen tot 's werelds popu laire en tot op de seconde uitge schreven show, die volgens de zen der zelf - mede dankzij live- streams op diverse sociale media - ruim 50 miljoen kijkers bereikte. Daarmee zijn de MTV Awards nog steeds een commercieel bui tengewoon aantrekkelijk podium voor popsterren met een mondia le afzetmarkt. Tussen dat internationale ge schut opereerden de kopstukken van de vaderlandse popmuziek in de schaduw. Het liep tegen zeven uur in de avond toen Douwe Bob Posthuma en de leden van rock band Kensington zich met een flesje Nieuw-Zeelandse bubbel wijn in hun midden voorbereid den op hun wandeltocht langs de rode loper. Wordt er voor Neder landse fdmpremières vaak een voorzichtig rolletje tapijt uitge rold, MTV gebruikte het halve par keerterrein van Ahoy voor een overdekte loper met ingebouwde flitslicht-overdosis. Om de hysterie rondom de aan komst van de sterren - hemels breed een ritje van een meter of 20 - te vergroten, hield de zender audities voor de toegang tot het publieksvak langs het carpet. De belangrijkste eis: te allen tijde kun nen gillen alsof Justin Bieber zo juist in je meisjesslaapkamer is op gedoken. Die kwaliteit bezat het publiek in de zaal evenzeer. Af te lezen aan de uitslaande decibelmeter bleken de fans - net als in de beginja ren van MTV nog steeds de tieners die net hun eerste po pidolen hebben gekozen - voor al posterboys Martin Garrix en Mendes als favorieten te hebben. Met hun uitzinnige gekrijs bewe zen de meisjes in de zaal dat er in 22 jaar Europese MTV Awards veel !s veranderd, maar dat sommi ge mechanismes van alle tijden zijn. lairste door het tijdschrift DJ Mag. Gekleed in capuchontrui nam hij het beeldje in ontvangst. „Dit is onwerkelijk", zei hij zonder te sta melen. De winnaars van de als homma ge aan Prince paars uitgevoerde awards waren in Ahoy misschien de sterren van de avond, feitelijk waren ze duurbetaalde figuranten in de grootste merkpromotieshow ter wereld. Want het blijft een merkwaardig fenomeen: muziek uitgereikt door een zender die am per muziek meer uitzendt. Een prij zenceremonie voor de beste dichtbundel op SBS6 zou minder gefronste wenkbrauwen opleve ren. Maar MTV is er meester in zijn oude faam als beeldbepalende hoe der van de popmuziek eens per jaar op te poetsen tot hij glanst als of we nog midden in de jaren 90 leven. En zo kreeg Rotterdam de afgelopen dagen de sterrenstof-be handeling van het tv-station. Dat vloog een peloton wereldsterren - geen oude vedettes, maar alleen heersers van de huidige hitpara des - in en maakte van de haven stad zo voor even het epicentrum van mondiale popmuziek. Dat gebeurde met een spectacu- Quote van de dag 'Hopelijk keer ik snel terug' maandag 7 november 2016 f Meester Meester Bart is een natural born docent. Hij Reageren: vincent@persgroep.nl Shawn Mendes (links) en Lady Gaga (foto onder) waren de grote winnaars bij de MTV-awards, waar Martin Garrix (rechts) opnieuw won in de categorie Beste elektronische muziek, fotos reuters/afp/ap Mendes stoot Bieber van de MTV-troon MUZIEK Het album Hard Work Pays Off 2 van Broederlief de heeft de plati- nastatus be haald (40.000 exemplaren ver kocht). De man nen van Broeder liefde kregen hun eremetaal uitgereikt door The Opposites tijdens hun uit verkochte show in Paradiso in Amsterdam. HUWELIJK Adele gaat eind van dit jaar trou wen. De zange res geeft dan haar jawoord aan Simon Konecki met wie zij vijf jaar een re latie heeft. Dat beweert de Daily Mirror. De brui loft is in Los An geles. De Canadese popzanger Shawn Mendes (18) is gisteravond tij dens de Europese MTV Awards verkozen tot populairste popster van de planeet. In de Rotterdam se Ahoy onttroonde hij Justin Bie ber, die vijf jaar op rij won. De Ne derlandse deejay Martin Garrix (20) prolongeerde zijn titel in de categorie Beste elektronische muziek. Stefan Raatgever DJ Tiësto verlaat het dancefestival Creamfields in Peru nog voor hij begint met optreden. Dit vanwege de onveilige situatie backstage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15