Toekomst VR in Amsterdam 'Markt groeit naar 34 miljard' HEERLIJKE HERFSTDEALS hoteldeal.nl 11 Virtual reality groeit niet alleen onder gamers, blijkt op VR Days in Amsterdam. Op de volgende vier terreinen zien experts kansen. 'Duits plan: stuur geredde migranten terug naar Afrika' 1088-0331543 JOBTRAINING Advocaten, politiemensen, onder wijzers, artsen, therapeuten, ceo's. Vrijwel alle beroepsgroe pen gaan voordelen van virtual reality ondervinden. „Dat de so cial skills van artsen vaak achter blijven, is geen nieuws", vertelt Albert 'Skip' Rizzo, directeur van het Institute for Creative Techno logies, dat medische VR-toepas- singen ontwikkelt. „Met VR kun je iemand eerst laten oefenen op virtuele patiënten." Voor advocaten en politie is VR nuttig als ze bijvoorbeeld kin deren moeten ondervragen tij dens een rechtszaak. Een ceo die wil leren spreken in het open baar kan voor een virtueel pu bliek worden gezet. „Om zulke trainingen mogelijk te maken, moeten virtuele perso nen met ons kunnen converse ren. In 2020 zal ieder mens een virtueel karakter in zijn leven hebben", verwacht Rizzo. BOUW De bouwsector is vanouds conser vatief, zo niet BAM. De bouwer maakt van al zijn projecten 3D-modellen die vervolgens naar VR worden overgezet. Het tech nisch personeel ziet zo exact hoe een ontwerp uitpakt en of dat past in de omgeving. „We kun nen het daarnaast aan klanten la ten zien, maar ook aan investeer ders, politiek of toezichthou ders", zegt ceo Rob van Winger den. BAM wil ook werknemers op de bouwplaats uitrusten met Micro- softs nieuwe Hololens. Die voegt 3D-beelden toe aan de werkelijke wereld en kan bouwvakkers waar schuwen voor risicovolle plekken op de bouwplaats. PORNO Zoals altijd staat adult entertain ment vooraan bij het ormarmen van nieuwe technologie. Volgens actrice en onderneemster Ela Dar ling - naar eigen zeggen 's we relds eerste VR-pornoster - zal de technologie de seksindustrie verder democratiseren. „Vroeger was die het terrein van grote stu dios, nu zijn 75 procent van de makers zelfstandigen." Momenteel werkt Darling voor CAM4VR, een marktplaats voor porno in VR. „Wij bieden seks- werkers de ondersteuning en soft ware zodat ze zelf hun bedrijfje kunnen runnen." De virtuele realiteit maakt de seksbranche volgens haar 'mense lijker en humaner'. „Het verlan gen naar intimiteit, niet zozeer de seks trekt mensen naar markt voor virtual reality drijft nu vooral op compu tergames en enter tainment. Dat gaat binnen enkele jaren veranderen, voorziet markton derzoeker Green Lights in een afge lopen week ver schenen rapport. Gaat er nu zo'n 1 tot 5 miljard euro om in virtual reali ty, in 2026 zal dat al ruim 34 miljard euro zijn. Werkne merstrainingen zul len de grootste bu siness worden, me de door steeds be- taalbaardere syste men. „Met miljoe nen sets in omloop wordt VR een mas samarkt", zegt Do minic Eskofier van NVIDIA. VR-porno", weet Darling. „Veel mensen met een handicap of so ciale beperking komen in de ech te wereld niet aan hun gerief." Hoewel de eerste VR-aanran- ding vorige week in het nieuws kwam, stelt Darling dat mensen zich juist beschaafder gaan gedra gen in VR. „In mijn VR-room zijn klanten veel netter. Ze kun nen zich dan minder verschuilen achter de anonimiteit van het in ternet." MARKETING PR Mensen wiens virtuele persoon (avatar) ouder wordt gemaakt, be kommeren zich ineens meer om hun pensioen, blijkt uit recent onderzoek. „De overheid kan die wetenschap gebruiken in hun communicatie", zegt Robert Overweg, creatief directeur van VR-bedrijf Triple. Regisseur Gabo Arora maakte in 2014 voor de VN een fdm waar bij mensen midden in een Sy~ risch vluchtelingenkamp in Jorda nië werden gezet. Toen wervers voor goede doelen de film toon den aan mensen op straat gaven ze twee keer zoveel als normaal. Marktonderzoeker Consuma- tics zet VR sinds kort in voor klantonderzoeken. Door een bar of restaurant vir tueel op diverse manieren in te richten, kan worden getest wan neer consumenten meer bestel len. Ook kan worden onderzocht bij welk interieur patiënten zich meer op hun gemak voelen in een ziekenhuis. Duitsland wil migranten die op zee worden opgepikt mogelijk gaan terugsturen naar Afrika. Dat moet voorkomen dat vluch telingen zich wagen aan de le vensgevaarlijke tocht over de Middellandse Zee, bericht de krant Welt am Sonntag. Libische migranten die op zee worden onderschept, zouden volgens een voorstel van het Duitse mi nisterie van Binnenlandse Za ken niet naar eigen land moe ten worden teruggebracht, maar naar andere Noord-Afri kaanse landen, zoals Egypte of Tunesië. Vervolgens zouden ze Man laat gewonde passagier achter daar asiel moeten aanvragen voor Europa. Het ministerie liet de krant weten dat het plan is bedoeld om levens te redden, en ook om mensensmokkelaars buiten spel te zetten. Het voor stel zou nog niet zijn besproken op EU-niveau. De Duitse minis ter van Binnenlandse Zaken Thomas de Maizière hoopt dat Afrikaanse migranten door de maatregel tot het besef komen dat de gevaarlijke overtocht over de Middellandse Zee kans loos is. Dit jaar zijn er inmid dels 160.000 migranten naar Ita lië gereisd. 3 dagen op 100 meter van het strand in Zeeland 3 dagen halfpension in Nedersaksen 8 dagen Lanzarote incl. vlucht en huurauto maandag 7 november 2016 Virtual reality is multi-inzetbaar David Bremmer Amsterdam AMSTERDAM De Arts, advocaat, sekswerker en bouwvakker maken straks gebruik van virtual reality, foto RENE OUDSHOORN BERLIJN MOERGESTEL De politie heeft gisteren een 24-jarige man uit Oirschot aange houden. Hij had een aanrijding ge had met zijn auto en was wegge vlucht, terwijl hij een passagier gewond in de auto had achterge laten. Volgens de politie was er sprake van alcoholgebruik. De bestuurder was weggerend, aldus een getuige, nadat hij met zijn auto tegen een boom was ge knald in Moergestel. De politie ging op zoek naar de bestuurder, die bij zijn huis, ook gewond, kwam aanlopen. In het zieken huis is bloed afgenomen om te kij ken hoeveel drank hij op had. Het Nigeriaanse leger heeft naar eigen zeggen 85 gevan genen bevrijd uit handen van terreurbeweging Boko Ha- ram. Een legerwoordvoerder zei gisteren dat het vooral om vrouwen en kinderen gaat. Hotel Willebrord 2 overnachtingen incl. ontbijt 1 x overheerlijke pannenkoek Bezoek Vlissingen en Middelburg hoteldeal.nl/K11077 Emsland Hotel Sailer See 2 overnachtingen incl. ontbijt 2x3-gangendiner2dagenfietshuur v Bezoek Bad Bentheim of Osnabrück hoteldeal.nl/K11078 Diverhotel Lanzarote 7 overnachtingen incl. ontbijt Retourvluchten huurauto Ook boekbaar o.b.v. all-inclusive! hoteldeal.nl/K11079 prijzen p.p. o.b.v. 2 personen in een kamer, excl. reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12