Groei bijstand stokt is gestart! N 19 Stripfestival in Terneuzen trekt vele honderden belangstellenden gende van De Vliegende Hollander. Alle aan wezige auteurs hadden een pagina gekregen om hun versie van de legende op papier te zet ten. Het resultaat is een afwisselend miniboek dat Van Damme met gepaste, edoch grote, trots presenteerde. Publiekstrekker Dozen vol strips en merchandise stonden uit gestald op de lange rijen tafels. Wie op zoek was naar net dat éne ontbrekende nummer, kon weieens geluk hebben. Oude en jonge striphelden lagen naast elkaar, zelfs Suske en Wiske waren aanwezig met hun Fameuze Fan club. Een van de publiekstrekkers was zonder twijfel Romano Molenaar. De Nederlandse te kenaar is vooral bekend vanwege zijn werk voor de stripreeks Storm. Hij tekende ook de cover, en de bijhorende stripreeks, van het al bum The Unforgiving van de band Within Temptation. Van Damme: „Als Romano op een beurs is, staat de rij om werk te laten signe ren tot buiten om de hoek. Hier hebben de fans wat meer tijd met hem." Molenaar nam dan ook alle tijd om met zijn fans te praten en met ze op de foto te gaan. Maar waarom zijn strips toch zo'n mannen- ding? Zoals bij de huishoudbeurs de mannen enkel met frisse tegenzin meegaan om de tas jes te dragen, zo is dat bij stripbeurzen het om gekeerde. Er waren wel vrouwen, maar die wa ren dik in de minderheid. Festivalbezoeker Hans van Hage van rozen kwekerij De Bierkreek bij Ifzendijke, maar ook strip- en Batmanfan, heeft er geen antwoord op. „Lekker samen 'strippen' doe ik alleen met vrienden ja, dat klopt wel. Tja, geen idee waar om het veelal mannen trekt. Maar laat ons ook eens lekker ons ding hebben joh!" Van Hage was gekomen met zijn dochter Britta, die pa hielp met het verkopen van soms bijzondere en verzamelwaardige Batman-figuurtjes. Ook Van Damme kan er niet onderuit dat het merendeel van de bezoekers man is. Een antwoord op het waarom had ook hij niet, maar wel een oplossing om wat meer vrouwen naar het volgende stripfestival te krijgen. „Vol gend jaar willen we meer ruimte geven aan manga (Japanse strips). Die worden tegenwoor dig veel door vrouwen gelezen." Stripfanaten konden zaterdag hun hart ophalen tijdens het eerste Zeeuwse stripfestival in Terneuzen. Voor kinderen? Ook. Maar strips zijn toch voornamelijk een 'mannending'. Wie bij het horen van een 'strip- festival' rode oortjes kreeg, kwam bedrogen uit. Schaars geklede dames waren er en kel op papier in de vorm van Wonder Woman of Roodhaar en het merendeel van de bezoekers was man. Soms nog verkleed als Stormtrooper ook, want strips en (anti)su- perhelden gaan hand in hand. Initiatiefnemer (en stripfanaat) Timothy van Damme kan terugkijken op een zeer geslaagde eerste editie van het Stripfestival Terneuzen in de aula en gangen van het Zeldenrust Steelant- college in Terneuzen. Vele honderden liefheb bers en belangstellenden kwamen zaterdag over de vloer, als ze tenminste de ingang kon den vinden, want die zat een beetje verstopt. „Puntje voor verbetering", aldus Van Damme. Waarmee hij maar aangeeft dat het zeker niet het laatste Zeeuwse stripfestival is. „Striplief hebbers moesten tot nu toe altijd de provincie uit voor beurzen. Het is fijn dat ze nu eens dicht bij huis terecht kunnen." Het Terneuzense stripfestival kon tegelijk ook eens de vele Zeeuwse striptekenaars een podium geven, want we hebben er stiekem heel wat. Moeder en zoon Marileen en Marijn Vergouwen uit Hulst bijvoorbeeld, met hun fantasy kunst, of Ashwin Visser uit Terneuzen en natuurlijk Danker Jan Oreel, onder meer be kend van Zeeland in Strip. Om het festival nóg meer een Terneuzens tintje te geven, was er een speciaal artbook gemaakt rondom de le- Lange tijd was dat anders. Het aantal mensen met een bijstands uitkering nam sinds 2014 in Zee land veel sneller toe dan lande lijk. Per jaar kwamen er zo'n 400 bijstandsuitkeringen bij in Zee land. Volgens de laatste cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek zaten in mei van dit jaar 7.620 Zeeuwen in de bijstand. In de periode 2014-2016 groeide het aantal bijstandsuitkeringen lande lijk met bijna 6 procent, maar in Zeeland was dat twee keer zo veel: bijna 12 procent. De meeste bijstandsgerechtigden wonen in Vlissingen (2.000) en Middel burg (1.400). In Vlissingen is bijna één op de tien huishoudens In Terneuzen is sprake van een stabilisatie van rond de 1.100 uitkeringen afhankelijk van de bijstand. Voor heel Zeeland is dat een op de twintig huishoudens. De groep eenoudergezinnen in de bijstand is de afgelopen twee jaar gelijk gebleven, rond de 1.500. Het aantal echtparen met of zonder kinderen nam toe van ruim achthonderd tot ruim dui zend. Ook in de grootste groep, de alleenstaanden, was sprake van een stijging, van 6.800 naar 7.600. Goes kende een stijging van 10 procent. De Goese wethouder André van der Reest noemt het naijl-effect van de Zeeuwse eco nomie als belangrijkste reden. Het effect van economisch her stel drong pas later door. Hij wijst ook op de ontslaggolf die de provincie enkele jaren geleden trof. Maar de meest recente cij fers geven hem hoop. „We zien dat in het derde kwartaal van dit jaar de groei is afgevlakt." Ook Orionis Walcheren, dat de uitke ringen voor Middelburg, Vlissin gen en Veere regelt, constateert dat de groei is gestopt. In de ge meente Terneuzen was de groei al minder sterk dan boven de Westerschelde. Ook hier is spra ke van een stabilisatie van rond de 1.100 uitkeringen. SHOP NU SNEL ONLINE OP WWW.BOMONT.NL maandag 7 november 2016 Tekenaar Ashwin Visser uit Terneuzen (links, geestelijk vader van Sir Rouge) laat zich op de vingers kijken tijdens het tekenen en signeren, fotos peter nicolai Suske en Wiske naast moderne superhelden Sheila van Doorsselaer Een Stormtrooper uit Star Wars Wie kent dit 'paar' nou niet? Er lijkt een einde te zijn geko men aan de sterke groei van het aantal bijstandsuitkeringen in Zeeland. Gemeenten en uit keringsinstanties constateren dat sinds de zomer niet meer mensen de bijstand ingaan dan er uitstromen. Theo Giele Vlissingen SCOTCHSODA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 109