De jury is er om te kiezen De Warande heeft nu 'voorzitter Tom' Vrouw krijst en krast 16 ZEELAND Taal Boekhandelaren, publiek en vakjury reikten zaterdag de prijzen uit voor de beste Zeeuwse boeken. De meest prestigieuze telde zelfs twee winnaars. Luister deze week^^H ZEEUWSE BOEKENPRIJZEN Commentaar Voor de veertiende editie van de Zeeuwse Boekenprijs wer den 8o boeken ingezonden. In totaal zijn er meer dan 125 au teurs, illustratoren en fotografen bij betrokken, vertelde ju ryvoorzitter Han Polman zaterdagavond. De publicaties komen van zestig uitgeverijen uit Nederland en Vlaanderen en zijn onder te verdelen in negen verschillende genres. Zoals altijd veel fictie, maar dit jaar ook opvallend veel jeugdboeken. „Het schrijven is in opmars in Zeeland", concludeerde hij. Dat de Zeeuwse literatuur floreert, is ongetwijfeld mede te dan ken aan de door de boekhandels georganiseerde Week van het Zeeuwse Boek. Hoogtepunt daarin is elk jaar de uitreiking van de Zeeuwse Boekenprijs, een initiatief van hoofdredacteur Paul van der Velde van het Zeeuws Tijdschrift, die zaterdag mede hiervoor tot Officier in de Orde van Oranje Nassau werd benoemd. De prijs werd in 2003 in het leven geroepen om Zeeuwse boe ken te promoten. Met de jaren is het prestige gegroeid, onder meer door landelijk bekende winnaars als Annejet van der Zijl, Oek de Jong en Jan Vantoortelboom. Landelijke uitgevers adverteren er mee als hun auteur wint. Dit jaar ging de prijs naar twee auteurs die buiten de provincie een grote naam hebben: Arjen Fortuin en Chris de Stoop. Zowel Geert van Oorschot, uitgever als Dit is mijn hof verdient de prijs ten volle. In die zin is de besluiteloosheid van de jury begrijpelijk. Toch is het de vraag of een prijs gediend is met twee winnaars. Nu lijkt het vooral of de Zeeuwse Boekenprijs blij is met deze twee toppers, meer nog dan dat de winnaar blij zou moeten zijn met de Zeeuwse Boekenprijs. Hoe moeilijker de keuze, hoe eervoller de prijs. De juryleden hadden moeten kiezen. Daar zijn ze voor. Met de jaren is het prestige gegroeid, onder meer door landelijk bekende winnaars Gemeenschapshuis De Warande heeft een nieuwe voorzitter. Tom Schauwaert (54) neemt het stokje over van de in opspraak geraakte Jan van Puyvelde, die in juni om privéredenen opstapte. Schauwaert is geboren en geto gen in Sint Jansteen. Hij bestiert nu vanuit Hulst zijn vastgoedbe drijf'Makelaar Tom', maar wil iets terugdoen voor het dorp waarin hij is opgegroeid. „Zoals iedere in woner van Steen kwam ik vaak in De Warande. De negatieve publici teit rond De Warande het laatste jaar, ging mij aan het hart. Het is een prachtige voorziening die be houden moet blijven en daar wil ik me graag voor inzetten." Het behoud van De Warande in het huidige pand is speerpunt van Schauwaerts visie. „Ik weet dat er stemmen opgaan om De Warande samen te voegen met de nieuwe brede school, maar vernieuwing wil niet altijd zeggen verbetering. We hebben een prachtig pand dat we nóg beter kunnen benutten. Zoals iedere inwoner van Steen kwam ik vaak in De Warande Almanak Ze is niet sterk in taal, die mid delbare scholiere ergens in de provincie, maar ze dacht tot haar grote geluk toch iemand gevonden te hebben die nog meer moeite had met de Neder landse taal dan zij: haar gymle raar. Hij staat bekend als grap pig en creatief, maar sloeg in haar ogen onlangs de plank be hoorlijk mis toen hij door de zaal brulde: „Zo, jongens en meisjes, dan gaan we nu het driede spel doen!" Zegt dat meisje zachtjes tegen haar vriendin: „Hoor je dat? DRIE- DE En ik dacht dat ik slecht was in Nederlands Snelheidsduivel (25) meldt zich Aanhouding voor beroving Supporter racet naar wedstrijd Inbrekers slaan slag op klaarlichte dag VLISSINGEN Een 37-jarige vrouw uit Vlissingen is zaterdagmiddag aangehouden nadat ze enkele ge parkeerde auto's bekraste in de Gasthuisstraat in Vlissingen. Een getuige hoorde de vrouw luidkeels roepen terwijl ze met een sleutel de auto's te lijf ging en belde de politie. De verdachte werd op de Kleine Markt in Vlis singen aangehouden. De politie nam haar mee voor verhoor. Het is niet de eerste keer dat ze vanwe ge haar gedrag wordt opgepakt. Wat is de belangrijkste boekenju- ry? Die vraag keerde terug bij elke prijs die zaterdagavond werd uitge reikt op het jaarlijkse feestje van het Zeeuwse boek in Middelburg. In het gebouw van ZB Planbu reau en Bibliotheek van Zeeland werden drie boekenprijzen en zes aanmoedigingen uitgereikt. In een uur tijd werd toegewerkt naar de bekendmaking van de meest pres tigieuze, de prijs waarover een zes- koppige jury elk jaar een avond lang vergadert in de Campveerse Toren in Veere. De eerste laureaat was Rob Ruggenberg, journalist en auteur van historische jeugdromans. Voor zijn hele oeuvre kreeg hij de Prijs van de Zeeuwse Boekhandel, die dit jaar voor de vierde keer werd uitgereikt. „Voor mij is dat de prijs van de échte vakmensen, de échte vakjury", zei hij. „Waar zou een schrijver zijn zonder de boekhandelaar, die schakel tussen hem en de lezer?" Hij haalde een uitspraak aan van de Vlaamse au teur David van Reybrouck: „Zonder bezielde boekhan dels schrijven wij in het ijle." Het voel de, zei hij, 53 maandag 7 november 2016 li Sheila van Doorsselaer Sint Jansteen —Tom Schauwaert, nieuwe voorzitter De Warande Tip? redactie@pzc.nl ZAAMSLAG Een 25-jarige man uit Zaam- slag is zaterdagochtend op het politiebureau in Hulst verhoord nadat hij afgelo pen maandag drie keer bin nen een kwartier op dezelf de plek aan de Eendragt- weg in Zaamslag geflitst werd. De man kwam zelf naar het bureau toe. Hij reed 135,156, en 167 kilome ter per uur waar 60 per uur gereden mag worden. De 25-jarige man blijkt al vaker in het recente verleden aso ciaal rijgedrag te hebben vertoond. GOES Een 41-jarige man uit Goes is vrijdagmiddag aangehou den omdat hij ruim twee maanden geleden een be woner van de Perestraat in Goes heeft beroofd en agressief bejegend. De verdachte kon vrijdag worden aangehouden na onderzoek door de politie. De Goesenaar zit nog vast. De verdachte had zich des tijds op straat aan de bewo ner van de Perestraat opge drongen. Hij liep met de man mee naar zijn flat en dwong het slachtoffer hem binnen te laten. De bewo ner moest geld en spullen afstaan. Vervolgens moest het slachtoffer zijn bedreiger met zijn eigen auto naar huis rijden. ZAAMSLAG Een 23-jarige man uit Zaam slag is zaterdagmiddag rond 15.30 uur aangehou den omdat hij met 185 kilo meter per uur over de Sloe- weg richting Terneuzen reed. De inzittenden wilden nog snel de voetbalwed strijd van VV Zaamslag mee maken. Het rijbewijs van de bestuurder is ingenomen. Hij reed ruim 85 kilometer per uur te hard. HULST Er zijn drie inbraken op klaar lichte dag gepleegd in wonin gen in Sint Jansteen en Hulst gedurende de afgelo pen twee weken. Uit een wo ning aan de Van Riebeeck- laan in Hulst werden siera den en geld meegenomen, uit een woning aan de Sax havenstraat in Hulst en de Sint Janshof in Sint Jan steen werden sieraden ge stolen. En de enige "SgVow Kabel DAB+ nporadio5.nl Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 106