'Ook Reagan werd destijds 8 NI Zwarte Amerikanen en latino's moeten Hillary Clinton morgen de zege bezorgen. Correspondent Karlijn van Houwelingen is bij haar laatste campagnekilometers. Ik stem om de Apocalyps te voor komen. Ik kan niet leven met een racist in het Witte Huis Fixrs boi.com® /j f5) El Raspend komt een 'hallo, Florida!' uit de keel van Hillary Clinton. Ze heeft in 24 uur 4 staten en 2 tijdzones aangedaan, en dat begint zijn tol te eisen. Gistera vond was het blauwbekken niet ver van de Canadese grens, nu staat ze voor een palmboom in een voorstad je van Miami. Ze mag hopen dat het weer hier geen voorbode van de afloop van haar campagne is. Net voordat ze ver schijnt, pakken diepgrijze wolken zich samen boven de stad. Midden in een van Clintons laatste speeches barst de hemel open. Ze is niet meer te verstaan, haar mintgroene broek- pak wordt bij elke zin een beetje nat ter, maar haar lichaamstaal spreekt boekdelen: ze heeft er lol in. Ze moet lachen als ze wild met haar armen zwaaiend over drijfnatte hoofden roept dat ze president wordt 'voor ie dereen'. Dansend kwam ze even daarvoor al het podium op - geheel tegen haar ijzige imago in. Is het de invloed van Beyoncé? Clinton klinkt een tikje trots als ze refereert aan de avond eer der, toen Jay Z met zijn vrouw als verrassingsact een concert gaf in Cle veland om jongeren in swing state Ohio op te roepen voor Hillary Clin ton te stemmen. Haar favoriete on derdeel van de show, zegt Clinton, waren de Democratisch-blauwe broekpakken van de danseressen. Beyoncé droeg voor de gelegenheid een polkadotvariant van het gardero bestuk dat dankzij de presidentskan didaat een culthit aan het worden is. Haar agenda geeft inzicht in Clin tons strategie. Minderheden naar de stembus krijgen, daar gaat het om. De Amerikaanse bevolking is steeds diverser, niet-blanke Amerikanen stemmen vaker op Democraten en hebben weinig op met Donald Trump - dat is allemaal in Clintons voordeel. Maar minderheden zijn ook vaker thuisblijvers. Clinton heeft een probleem op dat vlak. Autostad Hun gebrek aan enthousiasme is goed zichtbaar in Detroit, waar Clin ton het weekend ingaat met een rally in een markthal in het herboren hart van de sjofele autostad. Ruim 80 pro cent van de bewoners is zwart, maar de menigte die naar Clinton komt luisteren, is in meerderheid blank. Het is lastig iemand van onder de 30 te vinden - ook al zo'n groep die niet warm loopt voor Clinton. John Her man, opa van een zwarte jongere, kijkt een tikje geërgerd om zich heen. „Het gaat over hün toekomst. Die van mij ligt al achter me." Mogelijk maakt een hoge opkomst onder kiezers met Latijns-Ameri kaanse roots veel goed. In swing state Florida hebben ze al 200.000 stembil jetten meer ingeleverd dan in 2012. Het kan de nekslag voor Trump bete kenen. Als hij deze swing state niet wint, is zijn weg naar het Witte Huis zo goed als geblokkeerd. Niet zo vreemd dus, dat Clinton in het zuiden van Florida een dansje doet als ze het publiek voor haar de regen ziet trotseren. Vrijwel allemaal hebben ze al gestemd, laten deze fa natiekelingen juichend weten. „Ik vraag me af of het nog helpt dat ze hier is, want wij houden toch wel van haar", zegt Nancy Vega, een van de vele toehoorders met roots in Puerto Rico. Dat verarmde, door Amerika beheerde eiland zag zoveel bewoners naar Florida vertrekken dat ze er een struikelblok voor Trump beginnen te vormen. Nee, dan Cleveland. Daar is werk te doen. „Ik zal eerlijk zijn: ik ben hier voor Beyoncé", zegt Paul Ars- cott (23). Hij stemt ook, op Clinton, maar heeft volop vrienden die dat niet van plan zijn. „Daar geloven ze niet in. Ze denken dat het er niet toe doet, dat er toch niets verandert." En eigenlijk heeft hij dat gevoel zelf ook. „Ik stem om de Apocalyps te voorkomen. Ik kan niet leven met een racist in het Witte Huis." Angst is effectief, heeft kamp Clin ton geconcludeerd. Ze had gepland haar campagne in positieve termen te eindigen, maar onder druk van Trumps opmars blijft ze in de laatste dagen vooral het schrikbeeld van Ars cott voeden. Ze vraagt haar publiek in Detroit om een gedachte-experi ment te doen. „Stel je eens voor dat we een president hebben die vrou wen vernedert, gehandicapten be spot, Afro-Amerikanen en latino's beledigt." Noot Het is Beyoncé die in Cleveland nog een positieve noot verspreidt. „Ik wil dat mijn dochter opgroeit met het beeld dat een vrouw het land leidt, zodat ze ziet dat haar mogelijkheden grenzeloos zijn." Minder dan 100 jaar geleden hadden vrouwen nog geen stemrecht, brengt Beyoncé in herinnering. „Er was een tijd waarin onze mening niet telde." Hoe anders is dat als twee van de machtigste vrouwen ter wereld een broekpakkenverbond sluiten om de verkiezingscampagne naar hun hand te zetten. Het haalt alle kranten, jour naals en timelines; Donald Trump acht het nodig in de tegenaanval te gaan. ('Als je al die beroemdheden nodig hebt; dat is minachting van het politieke proces.'). De doorgaans wat stijve politica die kampt met de eerste tekenen van slijtage in haar stem, houdt het zelf kort en laat het podiumbeest van de twee het woord doen. Ladies, get information, zingt zij. En: Who run the world? Girls! "Eczeem middel wereldwijd succes dankzij bouwvakker" Het is voor tegenstanders van pre sidentskandidaat Donald Trump een geliefd angstbeeld in de VS dezer dagen: als hij als president de nucleaire codes in handen krijgt, is een kernoorlog een kwestie van tijd. Historicus Geer- ten Waling, gespecialiseerd in de geschiedenis van de democratie, zucht dan diep en denkt: bangma kerij. Als Trump inderdaad in het Witte Huis komt, zal het alle maal zo'n vaart niet lopen, denkt de schrijver van het boek Zoeken naar de democratie in Amerika. „De legertop heeft in Amerika een belangrijke rol. Als Trump al de ambitie zou hebben om een atoombom te gooien, zullen de generaals dat temperen." Waling, verbonden aan de Uni versiteit Leiden, haalt het voor beeld aan van oud-president Nixon die in de Vietnamoorlog maandag 7 november 2016 Broekpakkenpact van Hillary en Beyoncé Paul Arscott Beiden in broekpak: Hillary en Beyoncé. FOTO DAVID MAXWELL/EPA advertentie Een Australische bouwvakker kon niet langer aanzien dat zijn zoontje zoveel last van eczeem en jeuk had, dat hij besloot zelf een middel te gaan uitvinden. Zijn uitgangspunten waren: natuurlijke ingrediënten, effectief en vrij van schadelijke stoffen. Nu, 15 jaar later, is het een wereldwijd succes in de strijd tegen huidklachten. Bij de gebruikers is Grahams vaak niet meer uit het dagelijks leven weg te denken. Het geval van Geoff zelf staat te boek als een van de zwaarste eczeem gevallen. Hij was 3 maanden oud toen hij werd opgenomen in het "Royal Children's Hospital" in Melbourne. Hij leefde lang met deze vreselijke aandoening, totdat zijn zoontje Ryan (toen 14 maanden oud) van top tot teen onder de eczeem zat. Geoff besloot dat hij iets moest gaan doen. Ik zei tegen mijn vrouw: "Shannon, we moeten iets doen. We kunnen Ryan niet hetzelfde laten ondergaan als wat ik heb meegemaakt". "Ik had alles al geprobeerd, maar niets bleekte helpen. Chemische producten (o.a. met hormonen) maakten de huid dunner, andere opties (o.a.. teerzalf, licht therapie) hielpen hem niet. We zochten het dus in een andere hoek en begonnen met het uitgangspunt "natuurlijke in grediënten". Alle soorten naslagwerken bekeken we voor de allerbeste ingrediënten uit de natuur. Na veel vallen en opstaan hadden we tenslotte ons product; het gaf verrassende resultaten, zowel voor mij als voor Ryan. Dit product, de Grahams Eczeem Crème, is nu een wereldwijd succes en helpt mensen over de hele wereld". Geoff heeft het verhaal al vaakverteld, o.a. op de Australische TV. Ze willen zoveel mogelijk mensen helpen met de vreselijke huidklachten. Ook in Nederland is Grahams al bij veel drogisterijen en ge zondheidswinkels beschikbaar. "Dagelijks horen we nieuwe verhalen over eczeem, jeuk en droge huid. Het is fantastisch om hen nu Grahams te kunnen bieden. We begonnen ooit om onze zoon te helpen, helemaal niet met het idee om het op de marktte brengen. Voor ons geeft het enorme voldoening om van gebruikers te horen hoe speciaal Grahams voor ze is." Inmiddels wordt Grahams door veel mensen naar tevredenheid gebruikt. Doordat gebruikers en thousiast zijn over Grahams wordt het geadviseerd en gaat het snel van mond tot mond. Tot slot vertelt Geoff: "We krijgen dagelijks zeer emotionele reacties, je kunt je niet voorstellen wat het met iemand doet als diegene altijd huidklachten heeft gehad en nu aan den lijve ondervindt dat er effectieve producten voor bestaan". Grahams Eczeem Crème is een Medisch Hulpmiddel. Lees voor gebruik de gebruiksaanwijzing. Grahams is o.a. verkrijgbaar bij: HOLLAND ff BARRETT Grahams skincare www.grahams.nl Het wordt gezien als de apoca- lyps: winst voor Trump bij de Amerikaanse presidentsverkie zingen. Maar staat ons echt een ramp te wachten als de Re publikein naar het Witte Huis verhuist? Hanneke Keultjes Den Haag Reagan bij zijn inauguratie. Tegenwoordig denken velen positief over zijn presidentschap, fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 100