Zijn moeder vertelde hem on langs de anekdote die haar zoon tekent. In de jaren 70 hadden de Samsoms een kelder onder hun huis in Leeuwarden laten bouwen. „Daar stop ik je in als het oorlog wordt, dan hoef je niet te vechten", zei zijn moeder. De 6-jarige Diederik reageerde verbouwe reerd: „Maar mam, als het oorlog is, dan moet ik toch iets doen voor ons land?" Goedgemutst en licht verkouden ver telt PvdA-leider Samsom (45) het familie verhaal aan de grote houten eettafel van zijn Leidse woning. „Iets veranderen in de wereld, dat heeft er altijd in gezeten, daarom ging ik bij Greenpeace werken en later bij de PvdA." Hij verdwijnt even naar de keuken en zet koffie en thee. Op het parket in de woonkamer staat een gele toren van legostenen, waarmee Samsom in zijn eigen jeugd heeft gebouwd en waar zijn zoon nu nog mee speelt. Aan de muur vier tekeningen van Jeroen Henneman. „Die heb ik van mijn ouders meegekregen toen ik hier ging wonen. Ze hingen vroeger thuis in Leeu warden. Dat geeft toch een thuisgevoel." Na zijn scheiding is Samsom hier en kele jaren geleden komen wonen. Hij staat op een bijzonder kruispunt in zijn leven. Hij wil in 2017 weer lijsttrekker worden, na vijf turbulente jaren die veel van hem hebben gevergd. In 2012 staat de partij op dertien zetels in de peilingen en niemand geeft er een cent voor, maar hij knokt zich naar 38 zetels en de PvdA wordt tweede rege ringspartij. Vervolgens verliest hij drie verkiezingen, stappen er vier Kamer leden uit zijn fractie, blijven de peilingen al drie jaar steken op een kleine tien zetels en lijdt zijn huwelijk schipbreuk. „Ja. Ik wist in grote lijnen wat ik voor mijn kiezen zou krijgen, maar ik moet erbij zeggen: het is in werkelijkheid altijd heftiger. Ook als ik had geweten van de privéproblemen zou ik geen an dere beslissing hebben genomen. Maar het is niet zo dat politiek me meer waard is dan privé. Privé is me alles waard, politiek is me bijna alles waard." „Niet mijn geloof in God, maar mijn Als u in 2012 had geweten wat u politiek en privé voor tegenslag zou krijgen, had u het dan ook gedaan? U lijkt op het bijbelse personage Job, die extreme tegenslag kreeg om zijn geloof op de proef te stellen. Co-ouder 'Tineke woont vlakbij. Voor de kinderen geldt: ze hebben één huis met een stuk lucht ertussen.' 10 zaterdag 5 november 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 99