DE KRACHT VAN De aanwezigheid van diverse Vlaamse bestuurders en ondernemers gaven extra cachet aan 'De Kracht van Europa', het centrale thema op het symposium in de Nieuwe Kerk te Middelburg, voor afgaand aan de Nationale Zeeuwse Oesterpartij. Het sluit naadloos aan op het thema 'samen groeien' van de Con- tacta. Commissaris van de Koning Han Polman onderstreept het belang van de Delta Metropool. Het windpark Borssele is feitelijk de Deltawerken van de 21e eeuw CONTACTA.NL I 8-9-10 november 2016 7 Het gaat niet om de metropool van grote steden, maar om de kracht van de regio's. Zeeland ligt midden in de Delta Metropool met rondom Vlaamse steden als Antwerpen, Brugge en Gent en Nederlandse steden als Breda en Rotterdam. De verbinding tussen de verschillende regio's in de Delta Metropool zorgt voor een multiplier effect. Het zou interessant zijn als er algemene wettelijke bevoegdheden komen, die kunnen afwijken van de regels bij specifieke grenshob- bels", verklaarde Polman. Hij ging nader in op het Rapport Balkenende. Er moet geïnvesteerd worden in de sectoren havens industrie, recreatie toerisme en de circulaire economie. "Wat kan Zeeland zelf doen en wat kan het kabinet doen? Zeeland is klaar voor de speerpunten uit het Rapport Balkenende." De commissaris memoreerde over duurzame projecten zoals de wa terstofrotonde in Zeeuws-Vlaan- deren, waarbij chemiebedrijven onderling waterstof uitwisselen via pijpleidingen. De komst van windmolens voor de kust in de Noordzee biedt voor Zeeland veel logistieke mogelijkheden dankzij de ideale ligging van de haven van Vlissingen. Het nieuwe windpark Borssele betekent forse impulsen voor de economie en werkgelegenheid in Zeeland. „Het zijn feitelijk de Deltawerken van de 21e eeuw", aldus Polman op het symposium. laire opening van het imposante nieuwe Havenhuis in Antwerpen. Van Peel was ook te gast in Middelburg en twee dagen eerder in Bruinisse, waar hij tijdens de opening van het Nederlandse Oesterseizoen door Cees van Liere werd geïntroniseerd in het Gilde van de Vergulde Oester. Van Liere, ook prominent aanwezig op de Nationale Zeeuwse Oes terpartij in Middelburg, is zowel voorzitter van de Nederlandse Oestervereniging als van Food Delta Zeeland. 'De grens is slechts een litteken in het landschap', is een gevleugelde uitspraak van de voormalige burgemeester van de grensgemeenten Putte en Sluis/Aardenburg. Cees van Liere vervult in Den Haag en Brussel nog immer een belangrijke lob byfunctie voor bedrijfsleven en overheid in Zeeland. We moeten de krachten bundelen in het Schelde-Rijn gebied." De CEO was een week eerder, samen met havenschepen Marc Van Peel, gastheer van de spectacu- Maarten Camps, secretaris generaal van het ministerie van Economische Zaken, gaf in zijn toespraak aan dat 'de boodschap van Balkenende is overgekomen bij het kabinet.' Grensoverschrijdende samenwerking Eddy Bruyninckx, die eind dit jaar afscheid neemt als CEO van de Haven van Antwerpen, sprak in Middelburg over de grensover schrijdende samenwerking in de Vlaams-Nederlandse regio. "Beter een goede buur dan een verre vriend, maar waarom niet beide? Dus een goede buur die ook een goede vriend is. Geen protec tionistische reflex, maar een rationalistische reflex is nodig bij het verbinden van ladingstromen. tekst HENK VAN DE VOORDE foto PR DE DELTA METROPOOL Han Polman Speech Han Polman op het symposium in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 72