WEER EVEN THUIS 19 Op Sirjansland had je niet veel, maar voor Nannie Dorst voelde het goed en veilig. Dat gold ook toen ze in 1990 met haar jonge gezinnetje weer even aanmeerde bij haar ouderlijk huis. Wij moesten 's avonds het lege fust in kratten zetten. En het was toch koud in die schuur Als mijn oma's in het verenigings gebouw aan het sjoelen waren, zwaaiden we even Het was een warm nest waarin Nannie Dorst op groeide. In een ruim huis. En dan ook nog eens gelegen op een pri ma plek. Want Sirjansland is voor Nannie dat dorp uit het bekende lied van Wim Sonneveld. „Ik ben van 1959 dus groeide op in Sir in de jaren zestig. Een dorpje met tweehonderd mensen. Alles was er klein. Mijn ouders hadden een groentenwinkel, er was nog een bakker en zelfs een winkel met fournituren. En veel landbouwers natuurlijk. Om twaalf uur 's middags kwamen mensen met de trekker naar huis om te eten." Pa en ma Dorst kochten het huis aan de Dorpsstraat net na de Waters noodramp. Inclusief de ernaast gele gen - toen groene - schuur, waar voorheen een wagenmakerij was ge vestigd. Het huis stamt oorspronke- lijk uit de negentiende eeuw maar werd door de ouders van Nannie he lemaal opnieuw opgetrokken. Pand jes met geschiedenis. „Tijdens de ramp is de schuur als botenhuis ge bruikt, vertelde mijn moeder eens." Via de aan de achterkant van de pan den - veel lager gelegen - Lageweg voeren bootjes het dorp destijds in en uit. Spannend Haar ouders maakten, nadat ze de twee panden hadden gekocht, van de voorkant van de schuur een groen tewinkel. Pa trok - eerst nog met een hitje met kar, later met een Opel Blitz - beurtelings naar Dreischor en Nieuwerkerk om zijn groenten te venten. „En als hij dan thuis kwam moesten wij 's avonds het lege fust in kratten zetten. En het was toch koud in die schuur!" Maar op een be paalde manier ook spannend. „De schuur was best heel groot en op zol der hing een mysterieus sfeertje. Het rook er naar hout, waarschijnlijk nog van de wagenmakerij. En in een hoekje onder een laken stond mijn oude kinderwagen. Ik liep daar wei eens naar toe en dacht altijd: zou hier nou nergens een schat liggen of- zo? Er hing een beetje geheimzinni ge sfeer. Als uit een boek." Het huis zelf, daar was niets myste- rieus aan. Hooguit hip, althans haar eigen meisjeskamer. Met retrobe- hang ('Met van die oranje retroba- nen') op de muren. Oranje gordijnen en paarse vitrages. Helemaal van die tijd. Bovenverdieping Met haar anderhalf jaar jongere zus Joke had Nannie op de bovenverdie ping het rijk alleen. Hun ouders slie pen beneden en hadden daar de bad kamer. Boven hadden de meiden hun kamer en eigen sanitair. Dat kwam jaren later prima van pas, toen Nannie met haar jonge ge zinnetje weer een half jaar in haar ouderlijk huis trok. Onderweg van een huurhuis in Oosterland naar een koopwoning in Dreischor. Tijdens de bouw van dat huis in 1990 meer de ze, met haar achtjarige dochter Sylvia en haar pasgeboren dochter Melanie, weer even aan in dat pand aan de Sirse Dorpsstraat. Haar vader overleed al jong, op 50-jarige leeftijd. Maar moeder ontving het gezin met open armen. „Bij haar kon altijd al les, nog steeds." Het retrobehang zat er nog, maar aan de groentenwinkel kwam na het overlijden van haar vader een einde. „Een jaar of negentien geleden heeft mijn moeder het huis verkocht." Nannie wijst nog weieens op het raam van haar oude slaapkamer, als ze als provinciaal WV-gids een rondtoer op Schouwen-Duiveland verzorgt. Langs natuurreservaat Dijkwater, sporen van de Watersnood en 'hé, kijk, mijn oude slaapkamer'. Ze heeft er een goede jeugd beleefd. „Het voelde alle- m a a 1 zo vei lig. Te genover woonde mijn ene oma en een straat verderop mijn andere oma. Achter ons huis lag het verenigings gebouw. Als mijn oma's daar sjoelden, zwaai den we even. Er was eigenlijk niks, maar toch was het leuk." zaterdag 5 november 2016 Zo'n dorp als uit dat liedje Esme Soesman Nannie Dorst bij de schuur waarin vroeger de groen tenwinkel van haar ouders zat. Links de doorgang naar het woonhuis. Haar moeder verkocht het pand een jaar of negentien geleden, foto dirk-jan gjeltema Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56