0 0 0 Appels Koffie die past bij Zeeland ZEELAND 15 MARGOT BEOORDELING Voorgerecht Hoofdgerecht Nagerecht Bediening Ambiance Prijs/kwaliteit terseliedrupjes. De racks zijn ook nog eens be smeerd met een papje van, naar ons voorkomt, broodcrumble en groene kruiden. Wat precies, is moeilijk te proeven. Op zich smaken de on derdelen prima, maar het palet is zo breed dat er amper meer sprake is van een combinatie. Het vlees is redelijk sappig. Het is wel veel. De laatste kotelet blijft dan ook liggen. Downsi- zen en een paar elementen schrappen, lijkt ons een goede zet. Want 'veel voor weinig' is natuurlijk een lovenswaardig streven, maar je kunt ook doorslaan. Nog meer te verhapstukken? Mijn tafeldame, die a la carte eet, wel. Ze spit zich door een salade met biefstuk en Japanse teriyaki-saus. Het houten bord is enorm, de berg sla ook. Niettemin ziet het er fris en frui tig uit, met knapperige taugé, tomaat, knof- lookcroutons, radijs en pijnboompitten. De bief is wat ongelijkmatig gebakken, doch mooi mals. Dus gaat de duim omhoog. Haar Vlaam se, in donker bier gestoofd rundvlees arriveert in een mini-braadpannetje. Rondom liggen aardappeltjes, pompoencrème, pastinaak, wor tel en peterselie. Het pittig gekruide stoofvlees is goed gegaard, al mag er van ons wat meer saus dan wel stoofVocht bij. Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week over eten en drinken in Zeeland. Man had afgelopen week appeltaarten gebakken. Een bevriend stel had zo'n overvloedige oogst goudrenetten, dat ze een oproep deden om deze appels te ko men halen en dat had Man gedaan. Hoe heerlijk is het wanneer het huis ruikt naar appeltaart terwijl het koud en nat is bui ten. Het ingaan van de wintertijd heeft op mij ook op een of andere manier invloed. De jong ste Man was behoorlijk natgeregend toen hij thuis kwam dus de dampende taart op het aanrecht was een welkome verrassing. Van de week had ik een overleg bij een vriendin thuis. Ook zij kent het bevriende stel goed en wat schetst mijn verbazing? Ze had voor appeltaart gezorgd bij de thee. Alleen de ze taart smaakte weer heel anders. Man had er walnoten in gedaan, zij hazelnoten. En ze had de appels, rozijnen en suiker in citroensap met kaneel al een nacht laten weken in de koelkast. Wat een goed idee. Het recept voor het deeg dat ik gebruik komt overigens uit een oud kookboek. Maar dat vind ik het lekkerste recept: Neem 320 gram bloem, 200 gram boter, 130 gram bas terdsuiker en meng dit met wat zout, citroen rasp en twee eierdooiers tot een mooi deeg. Leg in de koelkast. Schil 1 kilo goudrenetten en snij ze in partjes, wel 250 gram rozijnen en pers een citroen uit. Laat alles een nacht in de koelkast staan met suiker en kaneel. Bekleed een taartvorm met het deeg en vul met het ap pelmengsel. Voeg eventueel noten toe. Leg er mooie reepjes deeg over en bestrijk deze met een losgeklopt ei. Na 45 minuten op 170 C in de oven is de taart klaar. Smullen maar. Hoe heerlijk is het wanneer het huis ruikt naar appeltaart terwijl het koud en nat is buiten Is het dessert ook zo voluptueus? Vol als we zijn, delen we het dessert van mijn weekmenu, maar dan nog zouden we strafpun- ten krijgen bij de Weight Watchers. Het is een vol en calorierijk bord: huisgemaakte apfelstru- del, een bol vanilleijs, een koekje, crumble, een kletskop alsmede twee ovaaltjes amandeli- ge mousse en twee romige quenelles. Lekker, maar aan de (erg) zoete kant. Daar mag wat ons betreft iets fris bij. Hoe is de bediening? Net zo gul? De attente serveerster is ontspannen. Geen ge maakte vriendelijkheid hier. Gasterij vinden we dan ook een rake term. Als vervolgens de rekening verbluffend voordelig uitpakt, kan on ze avond niet meer stuk. Rob Clarijs uit Zierik- zee is verslaafd aan kof fie. Dat komt doordat hij tijdens zijn studie vier jaar geleden stage liep in Ko penhagen en daar regelmatig belandde in hetzelfde koffie- barretje. Dat voelde als thuis komen en toen wist hij wat hij wilde: zelf een koffiebar runnen. „Ik begon bij Douwe Egberts in Rotterdam om daar alle kneepjes van het kof- fievak te leren", vertelt hij en thousiast. „Daarnaast volgde ik workshops, proeverijen en werd ik barista. Ook leerde ik om koffie te branden. Toen kreeg ik op het strand de inge ving om Zeeuwse Branding te gaan maken. Koffies die passen bij de Zeeuwse sma ken." Clarijs heeft zijn Zeeuwse Branding goed doordacht. „Ik heb koffies gebrand die aan sluiten bij de Zeeuwse zilte zaligheden en bij de zoete za ligheden, met complexe sma ken van rood fruit, zoet en bit ter. Na het eten van kreeft of oesters moet je een verfijnde koffie drinken", aldus Clarijs. „Maar bij een bolus of een babbelaar hoort een koffie die krachtig is van smaak." En zo is er nu Zeeuwse Branding Windkracht 4 voor na de zilte zaligheden en Windkracht 6 voor bij de zoe te zaligheden. Deze koffies zijn gemaakt van bonen die hij zelf inkoopt op Sumatra. Clarijs verkoopt zijn Zeeuwse Branding bij diverse kleine ondernemers in Zeeland. Ge lijkgestemden, die niet alleen maar commercieel denken maar voor kwaliteit gaan. „De Gecroonde Suikerbiet in Zie- rikzee is mijn ambassadeur, maar een eigen koffiebar, dat is wel een droom", zegt Cla rijs, bij een kop koffie. zaterdag 5 november 2016 (Prijs/kwaliteit telt dubbel) vitte wijn in. foto's johan van der heijden Rob Clarijs fotoviorellaluciana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52