Rechter in zaak Wilders mag blijven 3 Paniek in anti- Trump-Amerika: de Vijand' is nog slechts een foutje in de peilingen verwijderd van het Witte Huis. Egypte De ongerustheid is voelbaar onder Clin- tonaanhangers die in Detroit wachten op een optreden van hun favoriet. Andrea Morceri stelt zich in de rij alvast eens voor hoe het zou zijn om woensdag wakker te worden in een land dat Donald Trump tot president heeft gekozen, en conclu deert dat het een uiterst treurige dag zou zijn. „Eng ook, Trump gaat de wereld vast in chaos storten." Ze 'hopen' op een overwinning, zeggen de Amerikanen die naar een marktgebouw in Detroit zijn geko men om Clinton te zien en te horen. Het zelfvertrouwen is weg. Nog niet al te lang geleden was de vraag voor al hoeveel oer-Republikeinse staten als Georgia en Texas Clinton zou gaan winnen - nu moet ze Barack Obama naar het nietige New Hamp shire sturen om het staatje uit de klauwen van Trump te redden. Peilingen New Hampshire leek al een succes vol gesloten boek voor Clinton, maar de inwoners lijken van gedachten te veranderen. Volgens recente lokale peilingen maakt Trump toch nog een kans. Dat kan voor Clinton fataal zijn. Als ze in alle staten waar ze nu aan kop gaat wint, maar New Hamp shire verliest, komt ze één kiesman tekort. De eindstand in het kiescolle- Ik dacht lang dat Clinton ging winnen, maar het kan nu echt alle kanten op. Zo spannend ge zou in dat geval zelfs een gelijk spel kunnen zijn, wat betekent dat het Huis van Afgevaardigden moet be palen wie president wordt. Trump is maar een foutje in de opi niepeilingen verwijderd van het presi dentschap, waarschuwen de gerenom meerde voorspellers van fïvethirty- eight.com. Hij is hun 30-procents- grens gepasseerd: de kans dat hij dins dag wint, is al ongeveer een op drie. Maar zijn die peilingen wel zo be trouwbaar? Het is in de VS steeds meer onderwerp van gesprek. Clin ton ligt in opinieonderzoeken nog steeds zo'n 2 procent voor. Het zou echter niet de eerste keer zijn dat on derzoekers een tikje naast de einduit slag zitten - Obama presteerde in 2008 2,7 procentpunten beter dan voorspeld. In Trumps geval betekent dat een overwinning. Er zijn te veel twijfelende kiezers en te weinig kwa litatief goede peilingen uit kleinere staten om een echt goed beeld te heb ben van de situatie. En bestaat er zoiets als de verbor gen Trump-kiezer, die niet graag toe geeft op wie hij of zij stemt? Aanhan gers van de Republikein zijn ervan overtuigd. Ze zijn in opperbeste stemming als ze in Pennsylvania sa menkomen om Melania Trump te zien. Twee 17-jarige vriendinnen die balen dat ze nog niet mogen stem men, kunnen niet wachten tot het dinsdag is. Courtney Spencer tegen Addy Wallace: „Ik dacht lang dat Clinton ging winnen, maar het kan nu echt alle kanten op. Zo span nend!" Gisteren, vertelt Rosalie Sine (83), staken alle honderd aanwezigen op haar vaste bingoavond in de plaat selijke brandweerkazerne hun hand op toen de spelleider vroeg wie op Trump stemt. „Niemand kiest Hilla ry!" Met evenveel bravoure maakte Trump deze week de locatie van zijn 'overwinningsfeest' bekend: het Hil- ton-hotel in het hart van Manhattan, om de hoek van de Trump Tower, die kennelijk alvast te klein is bevon den. Campagne In kamp-Clinton wordt vooral stug doorgewerkt. In West Chester, het hart van een doorslaggevend gebied in Pennsylvania, pakken negen jonge ren dagelijks dozen campagnemateri aal uit. Iedere ochtend maken ze hun kiezerslijsten klaar voor een nieuwe dag van aanbellen en folderen. Altijd blijven lachen, is een van de huisre gels die op de muur zijn geplakt, naast zelfgeknutselde posters met blijmoedige steunbetuigingen ('Pantsuit Power!') en een slogan die steeds meer gaat klinken als een broodnodige toverspreuk: 'Ik geloof dat ze gaat winnen!' Clintons probleem zit bij de kie zers die Obama in 2008 en 2012 naar de overwinning stemden; jongeren en minderheden. Uit de eerste statis tieken uit staten waar vervroegd ge stemd wordt, blijkt bijvoorbeeld dat vooralsnog minder zwarte kiezers naar de stembus gaan. Clinton heeft de zwarte kiezer nodig om de en thousiaste beweging achter Trump voor te blijven. De president is dan ook een van haar belangrijkste cam paigners. Hij probeert zijn fans warm te maken voor Clinton. Andrea Morceri heeft haar hoop op de president gevestigd. „Heb je hem horen spreken? Hij is het hele week end op pad, en Michelle voert ook campagne. Dat helpt." Voor haar in de rij is Linda Dewan er niet gerust op. Ze is net als Morceri oma van een millennial, en drukt haar op het hart dat de tijd van toekijken voorbij is. „Het is aan ons, ouders en grootou ders en ooms en tantes, om die jonge ren dit weekend te vertellen dat ze écht moeten gaan stemmen." SCHIPHOL Het proces tegen Geert Wilders gaat gewoon door. De rechter die hij van de zaak afgehaald wilde hebben, mag toch de zaak vervolgen. Volgens drie rechters die het wrakingsverzoek beoordeelden, heeft de gewraakte rechter, Elian- ne van Rens, zich 'niet vooringe nomen getoond'. Wilders hekel de het optreden van Van Rens bij de ondervraging van getuige Paul Cliteur. Volgens de wra- kingsrechters was dit slechts 'kri tisch'. „Maar wij denken dat de ze getuige dat wel kon hebben." Wilders' advocaat Geert-Jan Knoops was na afloop teleurge steld. Knoops werd gevraagd of hij zich terugtrekt als advocaat. „We gaan ons beraden", zei hij. Een vertrek zou het proces vertra gen, omdat Wilders dan een an dere advocaat moet zoeken. Het wrakingsverzoek leverde eerder op de dag een clash op tus sen justitie en Knoops. Justitie veegde cynisch de vloer aan met argumenten van Wilders. „Een proces Wilders zonder wraking is geen proces Wilders," zei hij, verwijzend naar het vorige pro ces waarin de PW'er zijn rech ters ook wraakte, met succes. De wereld is Kras Pootje baden in de winter? Kras.nl/zon of bei 0900-9097 70 cpg zaterdag 5 november 2016 'Die man stort ons de chaos in' Karlijn van Houwelingen Detroit Een anti-Trump- demonstratie voor de Trumptower in New York. Ook zijn zonen moeten het ontgel den. FOTO JOHN DE PATER Zie verder: pagina's 8 9 Algarve 8 dgn v.a. 199 Gran Canaria 8 dgn v.a. 299 Tenerife 8 dgn v.a. 299 Kaapverdië 8 dgn v.a. 299 Lanzarote 8 dgn v.a. 399 Curasao 9 dgn v.a. 499 Cuba 9 dgn v.a. 599 Dom. Republiek9 dgn v.a. 599 Deze zonvakanties zijn inclusief vlucht, transfer of huurauto, accommodatie en reisleiding. anvs 4^5 Prijzen per persoon op basis van 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds '•se-» Ssv, Actievoorwaarden zie: kras.nl/actievoorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4