Opsteker voor ziekenhuizen Hazenburg voldoet aan lokale behoefte Marinierskazerne opnieuw vertraagd n 2 ZEELAND Harde schijf WEEK VAN DE PLEEGZORG Ze zorgden voor me alsof ze mijn echte ouders waren en gaven me een veilig thuis Pleegzoon Augustine Commentaar De AD ziekenhuis Top 100 is een opsteker voor ziekenhuis ZorgSaam en het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis. ZorgSaam is terug in de top 20, na een eenmalige dip vorig jaar (plek 44). Het ADRZ doet het ook beter en stijgt van 69 naar 46. Beide ziekenhuizen hebben een zware periode achter de rug. Financiële tekorten noopten onder meer tot reorganisaties die hon derden werknemers troffen. Nieuwe directies haalden de bezem door de organisaties en brachten het huishoudboekje (groten deels) op orde. Ook de vijandige houding naar elkaar verdween. Beide ziekenhuizen zijn - na jaren bakkeleien - gaan beseffen dat ze niet zonder elkaar kunnen. Dat is mede onder druk gebeurd van de Commissie Toekomstige Zorg Zeeland en minister Edith Schippers van Volksgezondheid. De ziekenhuizen behouden ieder hun eigen karakter, maar gaan waar nuttig en noodzakelijk dingen samen regelen om zoveel mo gelijk zorg voor Zeeland te behouden. Nog dit jaar willen ZorgSaam en ADRZ (dat zal worden overgenomen door Erasmus MC) een overeenkomst tekenen om op verschillende vlakken ver regaand te gaan samenwerken. Juist om te voorkomen dat Zeeuw en straks de provincie uit moeten, omdat de Zeeuwse ziekenhui zen niet aan de normen voor bijvoorbeeld blaaskanker voldoen. Met de stijging in de AD ziekenhuis Top 100 lijken ZorgSaam en ADRZ de eerste vruchten van het nieuwe beleid te plukken. Daar past een waarschuwing bij. Laat het verschil in rangorde niet een reden zijn om opnieuw te gaan wedijveren. Maar laat de stijging een stimulans zijn om nog meer de handen ineen te slaan waar dat nuttig is voor de patiënten. Want uiteindelijk draait het maar om één ding: dat zij de best mogelijke zorg krijgen. Laat het verschil in rangorde niet een reden zijn om opnieuw met elkaar te gaan wedijveren. ARNEMUIDEN In juli hoopt André Rotte samen met zijn vrouw en dochtertje te verhuizen naar een nieuwe woning in het plan Hazenburg 11 aan de rand van Arnemuiden. Hij woont nu elders in Arnemuiden en was al een tijd op zoek naar iets groters. Het pro ject Hazenburg kwam dan ook als geroepen voor hem. „Anders had den we moeten wachten tot een bestaande woning vrij zou ko men", zei hij gistermiddag bij de feestelijke presentatie van het plan. Wethouder Johan Aalberts was gevraagd de eerste paal te slaan van het nieuwe project. Maar de eerste paal zit al lang stevig in de grond zodat hij zich beperkte tot het toespreken van de toekomsti ge bewoners, de makelaar, de aan nemer en anderen die bij het pro ject zijn betrokken. Hij vertelde hun dat er een paar keer belang stellenden bij hem aan de deur wa ren geweest met de vraag wan neer er gebouwd zou worden. Hij zei ook dat drie jaar geleden, 'nog middenin de bouwcrisis', het plan voor die nieuwe wijk is opgepakt. „Want uit contacten met make- Tachtig procent van de kopers komt uit Arnemuiden zelf laar Sander de Nooijer bleek dat er heel grote behoefte was aan twee-onder-een-kappers en ande re woningen." Ook een aantal vrije kavels ging heel snel van de hand. Tachtig procent van de ko pers komt uit Arnemuiden, vertel de De Nooijer. „Maar er zijn ook kopers van buiten Walcheren." Almanak Ondanks het verdriet dat hij om 'zijn meissie' heeft, kan de Koewachtenaar op leeftijd af en toe nog eens samen met haar la chen. Zijn vrouw is behoorlijk dement, maar desondanks her kende ze laatst in het restau rant van het verzorgingshuis een van de verzorgers. Ze groet te hem hartelijk en hij gaf haar een aai over de bol. Daarbij voel de hij de vetbobbel, die daar al jaren zit. „Wat is dat nou?", vroeg hij verbaast. Om tot ple zier van het stel te conclude ren: „Uw externe geheugen!" Bouwwindpark begonnen Meiden krijgen voetballes KOUDEKERKE Drie DJ's van Glazen Huis Weekmarkt weer op de oude stek Het leven van Wijnie Loof (74) uit Koewacht staat volledig in het teken van de pleegzorg. Ze heeft in ruim 35 jaar tijd al zeker vijftig kinderen een veilig en warm thuis geboden. igenlijk heeft Wijnie Loof (74) uit Koe wacht nooit beter ge- weten. Haar moeder zorgde voor pleegkin deren, dus is ze dat zelf bijna auto matisch ook gaan doen. „Ik heb in ruim 35 jaar al zeker vijftig kinde ren in huis gehad", schat ze in. Zelfs nu haar man in een verzor gingshuis woont, heeft ze er geen moment aan gedacht om ermee te stoppen. Er staan nog steeds vier kinderen ingeschreven op haar adres. Het enige dat is veranderd, is de manier waarop ze door hen wordt aangesproken. De kinderen noemen haar tegenwoordig 'oma', omdat ze regelmatig verbaasde reacties kregen, vanwege het grote leeftijdsverschil. Augustine Loof (20) is één van de pleegkinderen van Wijnie en haar man Maarten. Hij werd op zijn vijfde uit Sierra Leone meege nomen naar Nederland door een onbekende vrouw. Hij zat jaren lang in een asielzoekerscentrum en mocht naar familie Loof in Koe wacht toen hij acht jaar oud was. „Ik weet nog hoe blij ik was dat ik bij opa en oma terecht kon", zegt hij. „Ze wilden mij een beter le ven geven en zorgden voor me als of ze mijn echte ouders waren." Augustine wordt emotioneel als hij probeert te beschrijven wat het koppel voor hem heeft bete kend. „Letterlijk en figuurlijk; al les. Ze gingen met me naar de voetbal, hielpen me met huiswerk en brachten me overal naartoe", somt hij op. „Ze hebben me een veilig thuis gegeven." Uiteindelijk is Augustine zelfs door Wijnie en haar man geadop teerd, omdat het voetbaltalent bij Jong Oranje mocht spelen en daar voor een Nederlands paspoort no dig had. Hij speelt nog steeds op hoog niveau bij LC Eindhoven en woont daarom deels bij een gastge zin in Boxtel. Maar zodra hij vrij is, komt hij altijd naar huis, om tijd door te brengen met het gezin en zijn vrienden in het dorp. Wijnie en haar man hebben al tijd zo'n drie tot vijf pleegkinde ren in huis gehad. De redenen waarom die kinderen niet meer bij hun eigen ouders konden wo nen, lopen uiteen van mishande ling tot oorlog. „Maar voor bijna al lemaal geldt dat ze kwetsbaar zijn als ze hier komen. Ik wilde ze standvastigheid bieden en zorgen voor een goede toekomst", vertelt de pleegmoeder. Daar heeft ze zelf ook veel voor moeten inleveren. „Een spontaan etentje zit er voor mij niet in. Ik heb voor de kinderen gekozen, dus moet ik er ook voor ze zijn", zegt ze. „Maar daar krijg ik heel veel liefde voor terug. Onze uitge vlogen pleegkinderen laten vaak weten dat ze waarderen wat wij voor ze hebben gedaan. Laatst was een dochter bij haar biologische fa milie op bezoek geweest. Toen ze terug kwam, zei ze: 'Ik ben zo blij dat ik bij jullie mocht opgroeien'. Dat is het mooiste compliment dat ze kon geven." De bouw en ingebruikname van de marinierskazerne in Vlissingen loopt wederom vertraging op. Dit keer van enkele maanden. Ver wacht wordt dat de mariniers in 2021 naar Vlissingen komen. De vertraging zit hem in de wij ze waarop de kazerne wordt aan besteed. Die procedure volgt De fensie voor het eerst en daarin is ze niet bedreven, erkent minister Jeanine Hennis-Plasschaert van Defensie. Aanvankelijk zou de ka zerne in 2017 opengaan. Na meer dere vertragingen zouden de eer ste mariniers eind 2020 komen en zou de kazerne in de tweede helft van 2021 in gebruik worden geno men. Nu blijkt dat alle mariniers (gefaseerd) in 2021 komen. De mi nister betreurt de vertraging, maar vindt tegelijk ook dat de pro cedure uiterst zorgvuldig moet ge beuren. Hennis heeft de Tweede Kamer toegezegd oog te hebben voor de Zeeuwse werkgelegen heid. Tijdens de aanbestedingspro cedure moeten consortia aange ven hoe ze de Zeeuwse economie een duwtje in de rug gaan geven. „De uitwerking ervan hoort on derdeel te zijn van de bieding", al dus Hennis. zaterdag 5 november 2016 li Makelaar Sander de Nooijer Tip? redactie@pzc.nl NEELTJE JANS Op Neeltje Jans is gisteren officieel de bouw van Wind- park Bouwdokken begon nen. Wethouder Jaap Mei- se van de gemeente Veere zette met een druk op een knop de boring van de laat ste fundatiepaal in gang. Nu kan worden begonnen met het opbouwen van de funda ties en maken van de net- aansluiting. De turbines wor den in de zomer en het na jaar van 2017 geïnstalleerd en kunnen in het voorjaar van 2018 stroom maken. 1 1 ARNEMUIDEN Trainen zoals een voetbal ster van een profclub: giste ren konden meiden van zes tot en met achttien jaar dat eens ervaren op de velden van VV Arnemuiden. Daar werd de Ladies VTBL Clinic gehouden onder lei ding van Dolf Roks (Hoofd Jeugd Opleiding en scou ting Sparta Rotterdam - in de donkere jas op de foto) en AA Gent-speelster Sylva- na Tieleman uit Terneuzen (in de lichtblauwe jas op de foto). Sander Willemse, Yorben Weststrate en Jeroen van Goethem zijn de drie DJ's die zich van 18 tot en met 24 december laten insluiten in het glazen huis in Koude- kerke. Het trio werd vrijdag avond gepresenteerd tij dens een feestelijke avond in het Zeeuws Genot. Het glazen huis komt voor De Pastorie op het Dorpsplein te staan. Jeroen en Sander komen uit Domburg. Yor ben woont in Vlissingen. VLISSINGEN Marktkramers, winkeliers en publiek reageerden gisteren tevreden en verheugd over de terugkeer van de Vlissing- se weekmarkt naar de Spui straat en Lange Zelke. An derhalf decennium blokkeer de de markt elke vrijdag de Coosje Buskenstraat. „Dat was tien keer niks" ZEELAND11 'Ik krijg veel Elodie Kint Koewacht Jeffrey Kutterink Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39