Leger oefent met Zeeuwse landingsbaan Geen misdrijf dood vrouw uit Groede Thermphos loden last voor Staten 2 NI MAIKEL HARTE Column Laatst was ik jarig. 42 jaar al weer. Ik vier het eigenlijk nooit, al heel lang niet meer. M'n moeder haalde het laatst nog eens aan: mijn 9de verjaardag vier de ik al niet meer. Geen kinder feestje, niks. Dat hou ik dus al 33 jaar vol. Mijn kinderen begrijpen er niets van, die staan dan ook om ze ven uur 's morgens naast m'n bed de longen uit hun lijf te zingen. Het is dat ze dat doen, want als ik alleen zou wonen zou ik mijn ver jaardag waarschijnlijk vergeten. Taart haal ik nog wel voor de kin deren en voor mijn collega's op kantoor. Toch wachtte mij dit jaar een aangename verrassing. Toen ik op kantoor kwam, vertelde mijn se cretaresse dat er gebeld was van uit Amsterdam 'door een ouwe gabber', hij wilde zijn naam niet zeggen, hij zou rond tien uur te rugbellen. Ik dacht dat het een grap was. Dat bleek niet het geval te zijn. Het was André die belde. Tijdens mijn studententijd werk te ik als uitzendkracht onder meer bij AON, een verzekeraar in Amsterdam, daar deed ik het ar chief. André was een van mijn lei dinggevenden. Hij was ruim twin tig jaar ouder, maar we hadden een klik. Hij speelde gitaar, hield van blues en je kon geweldig met hem lachen. Ik heb nog eens opge treden bij hem thuis. Het uitzendwerk stopte echter, we belden nog wel eens, en me zelf kennende zal ik wel niet meer teruggebeld hebben, ik ben daar nogal slecht in. Ik was dan ook aangenaam ver rast dat hij weer belde. Hij begon er meteen over dat ik bijna was ontslagen. „Weet je nog dat je met dossiers bezig was en dat je zei dat je doorging. Vervolgens waren we je kwijt. Schelden dat we op je deden: 'Waar is die lui nou?' Heb je de andere morgen uit moeten leggen dat 'doorgaan' in je dialect betekent dat je 'weggaat'. De baas geloofde je niet. Weet je het nog?" Ik weet het nog André, daarom zit ik nu hier en jij daar in Amster dam. Hij was ruim twintig jaar ouder, maar we hadden een klik De Stelling Vandaag: Ik zou ook pleegouder willen zijn Ik ben gek op Zeeuwse boeken TOOS HENK Zeeuwen lenen vaak voor auto PW'er jongste Statenlid Petitie tegen plan Lagune VLISSINGEN Isabel Provoost door in The Voice Dat concept kan de oplossing zijn voor problemen die Defen sie heeft tijdens internationale missies, zoals in Mali, om tijdelij ke landingsbanen aan te leggen. Vliegvelddirecteur Enno Belde- rok maakte dat gisteren bekend tijdens een vergadering van de Commissie Regionaal Overleg luchthaven Midden-Zeeland. Het vliegveld heeft met het be drijf Traas en Ovaa in Heinkens- zand een concept ontwikkeld waarbij vezels van versleten kunstgras in de grond worden verwerkt. Die wordt daardoor zo sterk dat geen betonnen baan no dig is. De methode is met succes als proef toegepast op een par keerterrein van het vliegveld. Volgens Belderok heeft Defensie bij de laatste oefening op het vliegveld zich verder laten infor meren en is erg enthousiast ge raakt over de mogelijkheden er van voor internationale vredes missies. „Het probleem voor De fensie is dat de Genie niet kan oe fenen in het aanleggen van lan dingsbanen. Ze moeten het dus in de praktijk gewoon doen en dat zorgde bijvoorbeeld in Mali Defensie heeft grote interesse in een Zeeuws concept voor een verharde landingsbaan voor moeilijkheden. De metho de die wij gebruiken, is veel snel ler en gemakkelijker uitvoerbaar, met minder materieel", aldus Belderok." Defensie komt in maart weer naar Midden-Zee land voor een oefening. Dan wil de Genie als experiment de volle dige landingsbaan met deze me thode verharden. Dat is een mooie test voor het leger. En het vliegveld krijgt dan de verharde baan die het al jaren wenst. GROEDE Bij de dood van een 41-jarige vrouw uit Groede was 2 augustus dit jaar geen sprake van een misdrijf. Het Openbaar Mi nisterie in Rotterdam heeft dit gisteren bekendgemaakt. De vader van de vrouw deed aangifte na haar overlijden. Zijn dochter had het dienstwapen van haar partner, een politie agent, gebruikt. De familie ver moedde dood door schuld, dood slag of moord. De politie Zee land West-Brabant vroeg hierop het OM in Rotterdam de zaak te onderzoeken om de onafhanke lijkheid te waarborgen. Onder leiding van een officier van justitie is een feitenonder zoek ingesteld. Het OM meldde hierover gisteren: 'Uit het feiten onderzoek zijn geen aanwijzin gen gekomen die wijzen op een andere gang van zaken dan zelf doding'. De politieman was ge rechtigd een dienstwapen in huis te hebben. Bij het bewaren van het wapen heeft hij, aldus het OM, volgens de geldende voorschriften gehandeld. In Provinciale Staten bestaat wei nig animo om de beheerkosten van de ontspoorde sanering van de failliete fosforfabriek Therm phos te blijven dragen. Het sane ringsbudget van 41 miljoen euro voor Thermphos is op en er is nog maar eenvijfde van de fosfor verwerkt. De provincie die zich garant heeft gesteld voor de be heerkosten van nu zeven ton per maand, vreest in financieel drijf zand te belanden. En niemand weet hoe lang de sanering gaat duren. Schoorvoetend steunde het provinciebestuur gisteren het voorstel de rest van het rijks- geld dat ze voor de sanering ooit kreeg (totaal 3,5 miljoen euro) naar Thermphos te schuiven. Binnenkort vragen GS nog eens 1,1 miljoen euro. Maar WD-frac- tievoorzitter Kees Bierens weet niet of hij dan weer 'ja' zegt. De provincie, die het Rijk om hulp vraagt, presenteert voor 15 de cember enkele noodscenario's. D>E ZIEKENHUIS TOP 100 JAMMER... ALS HET EEN TOP 26* WAS, STON&EN WIJ ER OOK IN zaterdag 5 november 2016 André Reageer op pzc.nl Gisteren: 215 reacties EENS ONEENS PAUL KUSTERS VLISSINGEN Zeeuwen lenen relatief vaak geld om een nieuwe auto aan te schaffen. Alleen in de provincie Flevoland ge beurt dat nog vaker, zo blijkt uit onderzoek van Geldshop, bemiddelaar in consumptief krediet. Er zijn grote verschillen in het leen gedrag van mannen en vrou wen. Zeeuwse mannen le nen het meest van alle pro vincies (gemiddeld 11.227 euro), Zeeuwse vrouwen juist het minst: 4530 euro. MIDDELBURG Zeeland heeft sinds giste ren het jongste Statenlid van Nederland. Vrijdagoch tend is Vincent Bosch van de PVV beëdigd. Hij is 19. Bosch komt uit Poortvliet en studeert informatica in Antwerpen. Hij stond zesde op de kandidatenlijst van de PVV voor de Staten. Bosch neemt de plek in van Caroline Kooman uit Sluis kil. Zij verlaat om persoonlij ke redenen Provinciale Sta ten van Zeeland. GOES Op internet is een actie te gen de plannen van de ge meente Noord-Beveland om in het Veerse Meer een eiland aan te leggen met een hotel, restaurant, villa's en bungalows. De online pe titie is een initiatief van Goe- senaar Jan Kollaart. Hij wil niet dat de publieke ruimte en natuurwaarden van het Veerse Meer verder be perkt worden. Gisteren wa ren al bijna 500 handteke ningen gezet op geeneilan- deninveersemeer.petities.nl De 17-jarige Isabel Provoost uit Middelburg heeft zich gis teravond geplaatst in The Voice. De jonge zangeres vertolkte het nummer Mo dern world van Anouk. Alle juryleden waren onder de in druk. Uiteindelijk koos ze voor begeleiding door San ne Hans. In the Voice Kids bereikte ze eerder de finale. Het ministerie van Defensie heeft grote interesse in de ma nier waarop vliegveld Mid den-Zeeland in Arnemuiden de landingsbaan wil verharden. Maurits Sep Arnemuiden Frank Balkenende Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2