u ZEELAND 21 Ex-speler van RCS en Jong Ambon Robbie van Iwaarden heeft 'een eigen talkshow' als Game Presenter bij een online gokbedrijf op Malta. Zij trainden in de zomer om 17.00 uur. Toen was het hier nog 30 graden. Ik ging he-le-maal kapot Ik woonde nog thuis, was laks en het leek me goed om naar het buitenland te vertrekken Hij moet zijn ge zicht strak hou den als er alle maal kusjes ver schijnen in de livechat. Gesto ken in een wit te blouse, zwart colbert en met een groene stropdas om wordt Robbie van Iwaarden wat verle gen voor zijn webcam. Scheldka nonnades waren al dikwijls zijn deel tijdens werktijd, als hij van achter een groene tafel balletjes laat rollen of kaarten uitdeelt, maar een afscheid als dit over komt hem zelden. „Dat doen dan ook alleen mijn ouders." Van Iwaarden is sinds juli dit jaar Game Presenter bij het onli ne gokbedrijf Unibet, dat vanuit Malta - waar de kansspelbelas ting erg laag is - uitzendt. In Ne derland worden er nog geen li centies verstrekt aan dergelijke firma's, maar online gokken bij bedrijven die elders in de wereld wél een licentie hebben gekre gen is volkomen legaal. Zo onder vond ook Van Iwaarden. Als hij wat vroeger op de middag thuis was van zijn opleiding HBO Pe dagogiek, nam hij met zijn moe der plaats achter de laptop. „Zomaar wat blackjacken", ver telt hij. „Dat ging dan om niet meer dan vijftig euro per mid dag. Maar op zo'n middag raakte ik via de livechat, gewoon een venster bij het spel, aan de praat met de Game Presenter. Die zit voor een webcam of een camera en doet het werk van een crou pier. Hij vertelde me dat er vaca tures waren voor die functie en dat leek me wel wat." Van Iwaarden (23) stelde het eerst nog wat uit. Maar toen hij na het CIOS ook zijn studie Peda gogiek wegens herhaaldelijke on voldoendes voor een cruciale toets moest verlaten, besloot hij het plan door te zetten. „Ik woon de nog thuis, was laks en het leek me goed om naar het buiten land te vertrekken. Moet ik toch mijn eigen wasjes draaien. Ik re gelde via een andere croupier van Unibet een sollicitatiege sprek via Skype. Ik werd aangeno men en kon kiezen waar ik naar toe wilde: Londen, Malta, Let land, Roemenië of een van de ves tigingen in België." Hij had wel oren naar de dwergstaat in de Middellandse Zee. Van Iwaarden: „Binnen drie weken zat ik er. De vlucht, het hotel, mijn appartement voor de eerste maand: alles werd door het bedrijf betaald. Na die eerste maand moest ik zelf een apparte ment zien te vinden, maar dat was ook zo geregeld. Ik raakte be vriend met een Nederlandse col lega en met hem woon ik nu sa men. Kunnen we mooi de kosten delen." Op de momenten dat hij niet thuis in Luqa is, zit hij achter een groene tafel. „Spelers loggen van uit huis of waar dan ook in en ik zit voor een webcam", schetst hij. „Ik heb eigenlijk mijn eigen talkshow. Ik ben croupier, maar ik zie natuurlijk niemand voor me. Dat was wel even wennen. Ook omdat ik dit werk nog nooit had gedaan. In mijn rol praat ik dus met de spelers via die web cam. Je stelt jezelf eigenlijk bloot en je weet niet hoe de mensen daarop reageren of wat zij über haupt doen." De eerste dienstjes draaide hij met trillende handen, maar die werk- dagen duurden toen nog maar kort. Na zijn shift bekeek hij met een coach de beelden terug en nam hij door wat er beter kon of moest. Gaandeweg vond hij zijn draai en ont wikkelde hij zijn eigen stijl. „Soms zit ik achter een black- jacktafel, een andere keer draai ik aan het roulettewiel en weer een andere keer zit ik achter een po kertafel. En dat kan overdag zijn, maar ook 's nachts. Maar achter welke tafel of hoe laat ik er ook zit, ik maak er altijd een voetbal tafel van. Er komen alleen maar Nederlanders naar mijn tafel en ik ouwehoer dan wat over het Ne derlandse voetbal. Vooral over de topclubs. Laatst verloor PSV een bekerduel van Sparta. Pest ik de PSV'ers wat en komt er een ge sprek op gang." Sommige spelers vragen hem waar hij vandaan komt. „Als ik zeg dat ik uit Vlissingen kom, vra gen sommigen of dat in Fries land ligt. Maar er is nu ook al een groepje van tien spelers uit Vlis singen en Middelburg die - ver deeld over de dag - alleen nog bij mij speelt. Dat zijn geen beken den van mij overigens. Dat mag ook niet, want dat moet ik dan aangeven. Stel dat mijn ouders bij mij zouden spelen, ik zie hun kaarten en ik zie dat ik als deler voor mezelf blackjack (21 pun ten) pak en ik smijt die kaart in eens weg. Dat is natuurlijk niet de bedoeling." Behalve croupier zijn voor fami lie, vrienden en bekenden, zijn er nog drie taboes: praten over po litiek, religie en seks. „Verder is het echt een heel mooi baantje en het is ook gemakkelijk geld verdienen. Ik vind het zelf wel leuk om het eens van de andere kant te bekijken. Omdat ik zelf sluiten bij een team op het hoog ste niveau. Een Nederlandse colle ga, uit het team van 70 Nederlan ders hier, voetbalt in die competi tie. Hij kan misschien wat voor me regelen." De Maltesers moeten er alleen niet van uitgaan dat hij zich voor een heel lange tijd settelt op het eiland. „Ik móét hier een halfjaar blijven, anders moet ik die vlucht, het hotel en het apparte ment terugbetalen. Dat loopt dan aardig op. Maar ik blijf hier nog wel langer, hoor. Niet mijn hele leven, maar Unibet is een be drijf waar je mag en kunt groeien. Ze betalen cursussen voor je en leiden je graag op. Dat zie ik wel zitten. Wat ik hier leer, kan ik mogelijk later weer in Ne derland gebruiken. Kan ik voor Holland Casino of op een Neder lands cruiseschip werken als croupier." Want Nederland mist hij toch wel. „Sowieso mijn vrienden en familie." Het gemis van de mid dagen met zijn moeder achter de laptop compenseert zij met de x-jes in het chatvenster na een kort online bezoekje. „Het spelen zelf mis ik niet. Ik was toch niet zo'n gokker. Ik vind het werken achter de tafel leuker." niets aan kan doen. Ik laat het bal letje ook maar rollen of haal die kaarten ook maar uit dat ding." Stoom afblazen deed hij in zijn eerste weken Marsaskala FC. Een club die actief is op het tweede niveau van Malta. „Vorig seizoen werd ik met RCS kampioen in de vierde klasse zaterdag, maar dit niveau lag nóg lager. Echt, dat was Bal op het Dak 4", verzucht Van Iwaarden. „Zij trainden in de zomer om 17.00 uur. Toen was het hier nog 30 graden. Ik ging he-le-maal kapot. Daar ben ik dus gauw mee gestopt, maar ik mis het voetballen nu wel enorm. Ik hoop aan te kunnen wei eens speel de, weet ik denk ik ook hoe de spelers zich soms voelen. Soms denk ik: nu word ik uitgescholden joh! Maar ik weet nu ook dat ik er zaterdag 5 november 2016 Mitchell Minnaard Luqa Voetbalgekke croupier op Malta

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 205