'Nieuw bord voor bevrijding Klooster' i Zieke Shae (5) voor een dag een prinses WACHT EENS EVEN, Windlicht draad €19,95 fbipofl [zeven] ZEEUWS-VLAANDEREN 11 Breicursus dij Wolboerderij Blij Bezuiden in Koewacht ALWEER EEN KOOPJE BIJ DEPOT ZEVEN! depotzeven.nl OU 11 f - twh ra. Als de voorspellingen kloppen, staat de winter voor de deur. Tijd om een warme muts op te zetten. Een Zeeuwse dopmuts bijvoorbeeld. In Koewacht kun je leren hoe je die breit. Een Zeeuwse dopmuts is afgeleid van de Zeeuw se dopring", legt breile- rares Anja Geldof uit. De dopmuts heeft dezelfde bolle tjes als versiering als de ring die bij de Zeeuwse Klederdracht ge dragen wordt. Geldof, medeauteur van het schipperstruienboek Truien bij de Vleet, leerde gisterochtend bij Wolboerderij Blij Bezuiden in Koewacht hoe je een echt Zeeuw se dopmuts breit. „De muts heeft maar twee verschillende steken dus zo vreselijk ingewikkeld is het ook niet", stelt ervaren breis ter Geldof. Jolanda Traas uit Phi lippine heeft wat minder erva ring. „Ik kan wel een sjaal breien", lacht ze. Geldof doet het verraderlijk makkelijk voorko men wanneer ze drie draden om de pennen draait. „Voor wie niet precies weet hoe het moet: denk aan de opzet zoals die gebruike lijk is bij de visserstruien uit Cornwall." Aan de tafel klinken geluiden van herkenning. Het wordt er Traas echter niet duide lijker op: „Als ik het allemaal zo aanhoor, vraag ik me af of ik dit zou kunnen." Lerares Geldof stelt haar gerust: „Kun je recht en ave recht breien? Ja?, dan kun je dit ook." De zeven cursisten werkten aan honderd procent Zeeuwse mutsen. Zeeuws ontwerp met wol van de merinoschapen uit Koewacht. „Da kriebelt niet zo als andere wol", zegt Janny Wijna van de Wolboerderij. Wijna heeft vaker cursisten over de vloer. „Ei genlijk altijd wel voor gevorder den. Vandaag is het de eerste keer dat we een breicursus voor begin ners hebben. De volgende les is in december. Het is de bedoeling dat ze thuis verder werken. Ze gaan echt naar huis met huis werk. En het leuke is nu dat we niet werken aan een proeflapje maar echt aan iets waar je wat aan hebt. En een muts, die draagt iedereen eigenlijk wel." Het bord dat eraan herinnert is sterk verouderd en aan vervan ging toe, vindt de dorpsraad Kloosterzande. Die overlegt met de gemeente Hulst over de financi ën. Het herdenkingsbord hangt aan de gevel van een huis aan het Poolsplein. Tot de bevrijding door de Polen heette het Molenplein. „Het is een bordje van 30 bij 40 centimeter en het zit een beetje weggestoken. Het is niet alleen flink versleten, het mag ook wel op een prominentere plaats ko men, zodat het meer aandacht krijgt", vindt dorpsraadvoorzitter Robert Asselman. Het nieuwe, gro tere bord moet daarom even ver- Het bord is versleten en het mag ook wel op een prominentere plaats komen derop op een grasveld komen, naast de fietsenstalling van de bus halte. „We moeten dan wel oppas sen voor vandalisme. De halte staat immers aaan een uitvalsweg van Kloosterzande. De kans is dan groter dat het bord 's ochtends op eens in een sloot bij Hengstdijk ligt." De dorpsraad zoekt nog naar particulieren die een steentje wil len bijdragen aan het nieuwe her denkingsbord. Dat is ook een voor waarde van de gemeente Hulst. Asselman: „Samen met bijdragen van het bedrijfsleven en het ge meentebestuur moet het goed ko men." Als ik het allemaal zo aanhoor, vraag ik me af of ik dit zou kunnen Shae van Berkum (5) uit Sas van Gent kon gisteren even vergeten dat ze ziek is. Stichting Opkikker had voor Shae, haar ouders en zusje Ziva (1) een verwendag in petto in Center Pares De Eemhof in Zeewolde. Shae heeft ALL, acute lymfati sche leukemie. De medewerkers van het ziekenhuis waar Shae on der behandeling is, vonden dat het gezin wel een 'opkikker' kon gebruiken. Aan de hand van de interesses en hobby's van het ge zin is een dag vol verrassingen gepland. Zo werden Shae, haar zusje en ouders gisteren met een koets naar een kasteel gebracht, waar Shae voor een dagje écht prinses kon zijn. Ze bezochten verder een theatershow, een ka bouterhuis en konden stralen tij dens een fotoreportage. In totaal vijftig gezinnen uit heel Nederland met een ziek kind beleefden gisteren een Op- kikkerdag. Voor allemaal was een uniek verwenprogramma op gesteld. De dag werd wel geza menlijk afgesloten, ook met alle vrijwilligers, met een diner, eind- show en uitzwaaifeest. Ook van daag is er een Opkikkerdag. van voor zaterdag 5 november 2016 Voorbereid de winter in met de Zeeuwse dopmuts Cursiste Jolanda Traas (achteraan links) krijgt hulp van docente Anja Geldof. fotos peter nicolai Guido van der Heijden Koewacht Het is een historisch belangrijke gebeurtenis, de bevrijding van de voormalige gemeente Honte- nisse in september Bob Maes Kloosterzande Robert Asselman, dorpsraad De Zeeuwse dopmuts is afgeleid van de Zeeuwse dopring. —Jolanda Traas, cursist Sheila van Doorsselaer Sas van Gent 80 woonmerken onder één dak rechtstreeks van de fabrikant, 30 tot 70% korting direct meenemen, aanhangwagen beschikbaar gelegen in Hulst, naast Morres elke zondag open Woonoutlet Hulst Industrieweg 2 4561 GH Hulst, Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 199