u Buurt is pudding op ruiten zat DEW EEK Pop-up winkel over innovatie in de zorg Campus Zeeland zoekt centen ,N HET 4 ZEELAND Pendel tussen Arnemuiden en schip op Noordzee Vliegveld Midden-Zeeland moet een uitvalsbasis worden voor vluchten met onderhoudspersoneel van windparken voor de Walcherse kust. De helikopters moeten naar het zuiden vliegen om snel boven industrie te zijn 'Het vierde gewas' CADEAU BIJ AANKOOP VAN TEN MINSTE €15,-AAN BOEKEN Vliegveld Midden-Zeeland is in beeld voor helikoptervluchten met personeel dat onderhoud uit voert aan windmolenparken voor de kust van Walcheren. De heli's moeten onderhoudspersoneel ver voeren naar een schip dat voor de kust zal liggen zodra de windmo lens aan onderhoud toe zijn. Het verzoek is bij het vliegveld neergelegd door havenschap Zee land Seaports, zegt Enno Belde- rok, directeur van Midden-Zee land. Het havenschap wil een com pleet Zeeuws pakket aanbieden aan het bedrijf dat de windparken bouwt en beheert: het vervoer per schip van materieel vanuit Vlissin- gen-Oost en het vervoer van per soneel vanaf Midden-Zeeland. Zeeland Seaports is aandeelhou der van het vliegveld. Het zal nog jaren duren voordat die vluchten nodig zijn, maar het vliegveld onderzoekt nu al wat de mogelijkheden zijn. Per jaar is een beperkt aantal vliegbewegingen toegestaan op Midden-Zeeland. Die zijn gekoppeld aan het geluid dat vliegtuigen en helikopters ma ken. Als er meer heli's opstijgen en landen voor het onderhoud van windparken, kunnen er min der vliegtuigen in Arnemuiden te recht. Of de geluidsgrenzen moe ten worden verruimd. Hoeveel vluchten nodig zijn, is nog niet bekend. De vliegvelddi rectie heeft twee modellen laten doorrekenen, zegt Belderok. „Met tweeduizend starts en landingen blijven we op een paar kleine tip jes na binnen het huidige luchtha- venbesluit. Bij vierduizend bewe gingen is sprake van een behoorlij ke overschrijding van de geluids normen", verklaart hij. Om de gevolgen voor de omge ving zo klein mogelijk te houden, wil Belderok dat de helikopters vanaf het vliegveld direct naar het zuiden vliegen richting Vlissin- gen-Oost en dan via de Wester- schelde richting de windparken. „Dan zijn ze zo snel mogelijk bo ven de industrie en komen zo min mogelijk over bebouwing." De mogelijke komst van extra helikopters voor onderhoudswerk is volgens Belderok goed voor de werkgelegenheid in zowel de ha ven van Vlissingen als op het vliegveld. De Commissie Regionaal Over leg Luchthaven Midden-Zeeland is hierover gisteren door Belderok geïnformeerd. De commissie mag later formeel advies uitbrengen. Daarvoor volgt een procedure waarin ook andere betrokkenen hun mening kunnen geven en be zwaar kunnen aantekenen. Buren en omwonenden van de Vlissingse 'nachtbakker' Bart Tul- lenaar zijn het zat. Al jaren overi gens. Maar nu de bakker de afgelo pen week weer in het nieuws was met een reportage op Radio t en nieuwsberichten over beveiligers die een eind aan de overlast zou den maken, willen ze graag hun kant van het verhaal laten horen. Niet met naam en toenaam, 'want dan ligt er morgen een ruit uit, zijn de spiegels van mijn auto afge broken of zit er een deuk in mijn deur', laat een omwonende weten. Een buurvrouw vult aan dat ze baalt als ze weer troep - 'afval of half aangevreten broodjes of bolus sen' - uit de brievenbus haalt, maar er niet op zit te wachten ook nog eens bedreigd te worden. Dat ze niet overdrijft, wil een derde graag bevestigen. „Als je naar bui ten gaat om te vragen of het iets zachter kan, luistert er af en toe iemand. Maar er zijn er meer die je een gro te mond geven of dreigen je auto een keer te vernielen." De omwonenden benadrukken dat ze geen hekel hebben aan bak ker Bart Tuilenaar. Ze zijn er zelfs allemaal klant. Maar de bakker mag aan de Paul Krugerstraat aan een drukke doorgaande weg lig gen, hij drijft wel een winkel in een woonwijk, benadrukken ze. De nachtbakker vindt het ook ver velend dat omwonenden overlast ondervinden van zijn zaak. Hoe- y wel hij het overdreven vindt dat telkens wordt verwezen naar ver nielingen aan auto's ('dat is wel eens voorgekomen, maar lang gele den') onderkent hij dat buren re gelmatig worden geplaagd door luidruchtige klanten. Tuilenaar is bereid om samen met de gemeen te en omwonenden nog eens om de tafel te gaan zitten om naar een oplossing te zoeken. Op het ge- meenthuis worden nieuwe klach ten net onderzocht. En een woord voerster bevestigt dat de politie in weekeinden en 's zomers - 'zeker tijdens de ramadan' - al tijd langskomt. „Ook bij klach ten, via de telefoon of formu lieren voor de wijkagent, op andere tijdstippen komen we bijna altijd poolshoogte ne men." 2T/M12N0 VEMBER - Chris de Stoop - GOES - Goes is vanaf maandag 14 november voor één maand een nieuwe winkel rijker. Je kunt er niks kopen, maar wel een heleboel gratis informatie tot je nemen over slimme ideeën om de zorg in Nederland beter te maken. Wie zelf een innovatief idee heeft om door anders te werken of met technische oplossingen de zorg te veranderen, is ook van harte welkom, zegt initiatiefne mer Waldemar Hogerwaard. Hij is één van de mensen ach ter een team dat in een half jaar tijd in vijf steden een tijdelijke zorginnovatiewinkel runt. Giste ren verhuisde hij de boel van As sen naar de Korte Kerkstraat in Goes. „Zeeland is net als Dren the een vergrijzende provincie", stelt hij. „Met steun van het ministerie van Volksgezondheid proberen we overal in het land zoveel mo gelijk mensen te bereiken." Pu bliek kan vier dagen in de week gewoon binnenlopen en bijvoor beeld demonstraties van nieuwe producten ervaren. Zorgprofes sionals en beleidsmakers wor den uitgenodigd voor speciale bijeenkomsten. „Campus Zeeland is iets van heel Zeeland en wij doen er aan mee", zei gedeputeerde Har ry van der Maas (SGP, onder wijs) gisteren in Provinciale Sta ten. Maar hij erkende dat ande re partijen, de gemeente Mid delburg uitgezonderd, nog geen geld op tafel leggen. De Staten besloten wel een bijdrage van 1,1 miljoen euro te leveren aan het onderwijspro ject, dat onder meer moet lei den tot de vestiging van een bètacollege in Zeeland, een uni versity college voor techniek. In totaal is voor Campus Zeeland 45 miljoen euro nodig, waarvan de provincie naar schatting nog 10 miljoen voor haar rekening zal nemen. De gemeente Mid delburg wil 2 miljoen euro bij- Ik begin mijn twijfels te krijgen over het plan dragen aan een bètacollege, maar verder is er nog geen geld. „Ik begin mijn twijfels te krij gen over het plan", zei SP-frac- tieleider Ger van Unen. Vanwe ge projecten op die de provin cie de komende jaren nog veel kunnen kosten, is ze bang dat het geld er straks niet is. Francois Babijn (Partij voor Zee land) miste een financiële on derbouwing en wilde niet 'klak keloos' geld op tafel leggen. Dat was tegen het zere been van Van der Maas. „U bent dus niet de partij voor jongeren in Zeeland", zei hij. „Hetzelfde geldt voor de SP. Onderwijs is voor u een sluitstuk." Maar hij kon er niet omheen dat onderwijs en bedrijfsleven, net als de meeste gemeenten, nog niet in Campus Zeeland in vesteren. „We hopen dat we meer los kunnen peuteren dan nu het geval is. We moeten echt commitment hebben. Ie dereen moet een duit in het zakje doen." Bij de Europese Unie is het niet gelukt om geld los te krij gen. In Den Haag is 20 miljoen gevraagd voor een bètacollege. De hoop is dat de Tweede Ka mer dat geld vindt op de onder wijsbegroting. zaterdag 5 november 2016 Vliegveld verwacht meer heli's Maurits Sep Arnemuiden Enno Belderok, vliegvelddirecteur Half opgegeten broodjes in de brievenbus, over de ruiten ge smeerde puddingbroodjes en zeeën van troep in de buurt. Ka pot getrapte brievenbussen, af gerukte spiegels en zelfs dan sen op de motorkap van gepar keerde auto's. Om het over ge luidsoverlast van dichtslaande autoportieren en luid roepende klanten maar niet te hebben. René Hoonhorst Vlissingen WBm Het vierde gewas Chris de Stoop www.zorginnovatiewinkel.nl Middelburg Ger van Unen, SP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 192