André Cats gaat met het zwemmen terug naar de basis 32 Ferry Weertman gaat nog minstens één jaar door Er schuilt een ster in iedereen. Olympisch kampioen Ferry Weertman (24) twijfelde of hij zijn carrière als topzwemmer zou voortzetten. „Maar ik vind zwemmen nog veel te leuk." Eigenlijk had Ferry Weertman altijd het scenario van Maarten van der Weijden in zijn achterhoofd zit ten. „Mocht ik ooit olympisch goud winnen, dan stop ik met zwemmen", had Weertman zich voorgenomen. Net zoals zijn colle- ga-openwaterzwemmer dat deed na zijn olympische titel in 2008. Maar amper drie maanden na zijn heroïsche gouden medaille op de 10 kilometer in Rio, stond Weert man gistermiddag weer op het startblok voor zijn eerste wed strijd van het seizoen. Tijdens de Open NK in het 25-meterbad van Hoofddorp probeert Weertman dit weekeinde een ticket te verdie nen voor de WK kortebaan in Ca nada volgende maand. De olympisch kampioen oogt gretig. Toch heeft hij de afgelopen maanden serieus getwijfeld of hij wel zou doorgaan met zwemmen. „Ja, het was een moeilijke beslis sing", vertelt Weertman vooraf gaand aan zijn race. „Ik dacht al tijd: als ik goud win op de Olympi sche Spelen dan is het meteen klaar. Maar eerlijk gezegd vind ik zwemmen nog veel te leuk. Na tuurlijk heb ik mezelf wel afge vraagd of ik het kan opbrengen om elke week 90 kilometer te ma ken. Het zijn ook niet alleen die trainingsuren; ik ben vaak zo ka pot dat ik geen puf heb voor ande re dingen." Liefde Uiteindelijk won zijn liefde voor de sport. „Ik bekijk het van jaar tot jaar. Nu richt ik me op het WK openwaterzwemmen in Boeda pest volgende zomer. Daar ga ik voor de wereldtitel. Slechts twee Nederlandse mannen zijn ooit we reldkampioen zwemmen gewor den: Maarten van der Weijden en Marcel Wouda. Ik wil de derde worden." Natuurlijk heeft de 24-jarige Weertman zijn toekomstplannen uitvoerig besproken met vriendin Ranomi Kromowidjojo (26). Zij liet vorige maand weten dat ze doorgaat; sowieso tot medio 2017. Was het een duo-beslissing? „Nee, zeker niet", benadrukt Weertman. „We zijn afzonderlijk van elkaar tot het besluit gekomen. Dat is ook de beste manier. Ik denk niet dat je harder gaat zwemmen als je zo'n beslissing van een ander laat afhangen", zegt hij met een grijns. Door zijn olympisch titel én door zijn relatie met Kromowidjo jo is Ferry Weertman het afgelo pen jaar een BN'er geworden. „Eerst was ik alleen een bekende zwemmer, nu ook een bekende Nederlander, ja. Maar we moeten het ook niet overdrijven. Ik kan nog makkelijk over straat. Ik vind het alleen maar mooi als ik hoor hoeveel mensen hebben genoten van mijn race. Hopelijk geeft dat de sport een impuls", aldus de kersverse Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Als olympisch kampioen is Weertman nu een stuk drukker met zaken buiten het zwemmen om. Hij werkt tegenwoordig sa men met managementbureau House of Sports, dat ook zijn agen da beheert. Zo is hij bijvoorbeeld in te huren voor bedrijfspresenta ties. „Hartstikke leuk. Ik vertel over mijn lange weg naar olym pisch goud. Ook heb ik het over de details die het verschil maken, zoals het zelfgemaakte fmishbord van mijn coach Marcel Wouda, waarop ik honderden keren heb geoefend op het aantikken." Uit eindelijk betekende Weertmans ferme pets op het echte finish- bord in de zee van Rio het ver schil tussen zilver en goud. Roem En het verschil tussen eeuwige roem en iets minder roem. Weert man: „Als olympisch kampioen krijg ik allemaal leuke verzoeken. Veruit de meeste moet ik afslaan omdat ik moet trainen." De uitno diging die hij zeker niet zal weige ren, is die voor het Sportgala in de cember. En ditmaal zit hij niet op de eerste rij als 'vriend van'. Ga naar pzc.nl/sing Cats is 1 november begonnen aan een loodzware klus, als eindver antwoordelijke voor vijf zwem- takken van de KNZB (zwemmen, waterpolo, schoonspringen, syn- chroonzwemmen en paralym pisch zwemmen). „Ik heb er voor al heel veel zin in", vertelde Cats gisteren. Na het echec van de Olympi sche Spelen in Rio - met nul me dailles op de langebaan - moet hij de zwemsport nieuw leven in blazen. En dan ook nog eens met een gereduceerd budget. Door de slechte prestaties zal de KNZB vanaf komend jaar minder top- sportgeld ontvangen van sport koepel NOC*NSF. „Wellicht krijgen we een klei ne draai om de oren van NOC*NSF, maar ik heb er alle vertrouwen in dat we voldoende middelen krijgen om onze plan nen uit te voeren", bleef Cats op timistisch. Plannen Wat die plannen zijn, kon de technisch directeur nog niet con creet vertellen. Op korte termijn gaat hij in elk geval coaches en as sistenten aanstellen voor de trai ningsgroepen. Op de langere ter mijn moet Cats zorgen voor ta lentontwikkeling en gaat hij de structuur van zwemland Neder land onder de loep nemen. „Het wordt ook tijd dat heel Ne derland zich positief opstelt ten aanzien van de toekomst van het zwemmen", laat hij ook weten. „We moeten terug naar de essen tie. Dit is een simpele sport. Ge woon heen en terug zwemmen." De nieuwe technische man wil vooral vooruit kijken. Toch ont kwam Cats er gisteren niet aan te rug te blikken op het veelbespro ken rapport van de Evaluatiecom missie Rio. „Bepaalde zaken zijn in mijn opinie onderbelicht ge bleven in het rapport. Zoals de keuze voor het trainingskamp op Sardinië en de late aanreistijd naar Rio (zes dagen voor de start van de Spelen, red.). Binnenkort ga ik daarover in gesprek met de coaches." zaterdag 5 november 2016 Liefde voor zwemmen wint Ferry Weertman tijdens de Olympische Spelen in Rio, op weg naar de gouden medaille, fotoepa Natasja Weber Hoofddorp 'Veel sterkte', kreeg André Cats de afgelopen weken vaak te horen, toen bekend werd dat hij de nieuwe technisch direc teur van de zwembond zou wor den. Natasja Weber Hoofddorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 185