PEILT DE STEMMING KUSTMARATHONBGEK 2316 DEZE WEEK: DE TOEKOMST VAN DE PARTIJEN 16 NI Veel jongeren vinden het partijenstelsel achterhaald. „Ik heb geen idee waarop te stemmen." Nu slechts 12,50 Dat wordt nog wat in maart. Ilona Elzinga (32), klantmanager uit Alkmaar, vinkt het par tijlijstje af: „De WD is sinds jaren aan de macht en wil in eens van alles veranderen op de the ma's integratie en immigratie: lekker geloofwaardig. Op christelijke par tijen stem ik niet. De PW: kan écht niet. GroenLinks met de populisti sche Jesse Klaver: nee, bedankt. D66 dat telkens z'n kroonjuwelen verloo chent? Ook niet. En de PvdA heeft geen principes meer. Nou, dan houdt het wel op." Elzinga is niet de enige die geen idee heeft op welke partij te stem men bij de landelijke verkiezingen volgend voorjaar. Hedvika Dekkers (22) heeft een stemwijzer ingevuld: „SP kwam op één, de Dieren op twee en de PW op drie." Hedvika, die Cul tureel Erfgoed studeert in Amster dam, heeft een Tsjechische moeder en een vader 'die SP stemt maar Roe mer te zwak vindt'. Over Poetin, de islam, en thema's als immigratie en integratie heeft ze standpunten die nogal afwijken van die van de mees te van haar studiegenoten. „Die stem men vaak links." Met hen praat ze niet of nauwelijks over politiek. „Uit angst dat mensen mij 'rechts' vin den. Als ik PW zou stemmen, zou ik het erger vinden om het te zeggen dan om het te doen. Maar eerlijk: ik weet het niet." Politicoloog en auteur Arnout Maat (24) herkent die twijfel bij zijn generatiegenoten. „Het huidige par tijstelsel past helemaal niet bij men sen van mijn leeftijd", zegt Maat in een Amsterdams café. „Die binden zich liever niet aan een club." Van Maats hand verscheen recent een in teressant boek: 'De Particratie'. Daar in hekelt hij de 'verstrekkende' macht van de politieke partijen. Die hebben volgens hem het contact met de kiezer verloren. „Als je carrière wilt maken in de politiek moet je niet naar de burger luisteren, maar naar je partij." Hij merkte dit zelf toen hij actief was in het bestuur van de Jonge Democraten (D66). „Ik publiceerde op persoonlijke titel een opiniestuk waarin ik D66 aanmoedig de populistischer te worden." Nou, dat heeft hij geweten. „De partijtop reageerde woedend. Dit was niet de bedoeling." Maat voegde zich een tijdje naar de partijmores. Hij schreef voor D66 stukken 'waarmee ik het vaak helemaal niet eens was. Over Europese integratie en zo'. Hij zag hoe partijleider Alexander Pech- told 'vooral bezig was zich te positio neren ten opzichte van Wilders in plaats van met principes'. En hij gaf er uiteindelijk de brui aan. „Hun af wijzende houding jegens het Oekraï- nereferendum was de belangrijkste reden. Maar het meest weerzinwek kend vond ik de notulen van de frac tievergaderingen. Daarin kun je we kelijks teruglezen hoe Pechtold altijd zijn zin krijgt." Maat rekent voor: „In totaal zijn 285.000 Nederlanders lid van een partij. Van hen is tien procent actief. Uit die 28.000 mensen - natuurlijk vooral uit de grote partijen - worden onze politici en bestuurders geselec teerd. En dit systeem houdt zichzelf in stand." Die analyse is niet nieuw, dat weet hij ook wel. „Maar de kritiek wordt wel steeds urgenter. CDA, WD en PvdA bedelen inmiddels om meer subsidie omdat hun leden weglo pen." Maat pleit voor veel lossere par tijverbanden en voor een directere band tussen kiezer en burger. „Be paal de plek op de kieslijst aan de hand van het aantal voorkeurstem men dat een kandidaat in de wacht sleept." Hij is voorstander van meer - bindende - referenda. „Als je het populisme de kop wilt indrukken, zorg dan dat het niet meer nodig is. Bijvoorbeeld door regelmatig volks raadplegingen te organiseren." Een andere jonge auteur, de Leid- se historicus Geerten Waling (30), gaat verder dan Maat. Waling schreef recent een boek over het Eu ropese revolutiejaar 1848. Hij kwam, mede op basis van die studie, tot het inzicht dat de politiek het vehikel van de partij helemaal niet nodig heeft. In een tijd van verstikkende fractiediscipline en zetelroof wil Wa ling nadenken over een democratie zonder ledenpartijen. „Ik denk dat de partijen zich overbodig aan het maken zijn. Maar dat is helemaal niet erg. De voornaamste politieke stromingen blijven wel bestaan en politici kunnen zich in de toekomst per thema bij wisselende coalities aansluiten." Zowel Maat als Waling weten: Ne derlandse kiezers steunen in grote meerderheid de democratie. Maar slechts een klein deel is tevreden met hoe het huidige systeem functio neert. „De veranderingen zullen van uit de partijen moeten komen", denkt Arnout Maat. Dat wordt nog een hele dobber. Als hij in de kroeg praat met zijn voormalige partijgeno ten van D66 krijgt hij bijval. „Maar dat is off the record. En op fluister toon." Bestel hem nu opwww.PZC.nl/kustmarathonboek zaterdag 5 november 2016 'De partijen passen niet bij ons' A Arnout Maat (links) met collega Geerten Waling op het terrein van de Universiteit van Amsterdam. FOTO MARCO OKHUIZEN li

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 179