€38,00 €19,95 Kabinet hoopt op Clinton 5 WAT VINDEN NEDERLANDSE VS-KENNERS Nooit dacht ze op een vrouw te kunnen stemmen. Maar nu is het moment voor de 98-jarige Estelle Schultz gekomen. Ze roept in haar campagne I Wai ted 96 Years alle vrouwen van 96-plus op om op de foto gaan met hun stembiljet en steun te betuigen aan presidentskandi date Hillary Clinton. Estelle Liebow Schultz werd ge boren in 1918, twee jaar voor de invoering van het vrouwenkies recht in Amerika. Het moment dat ze in haar woonplaats Rockyville, Maryland, op Hilla ry Clinton stemde, noemt ze historisch: „Het voelde als a mil lion bucks", gebruikte ze een echte Amerikaanse uitdruk king. Om toe te voegen: „Ik be sloot te blijven leven tot ik ge stemd heb." Dat is helaas niet alle oude da mes gelukt. „Als ik nog één keer mag stemmen, dan moet het op een vrouw zijn", zei An gela Astor (98). Angela is kort nadat ze haar stem uitbracht (in sommige staten mag je eer der stemmen) overleden. Een presidentschap van Donald Trump 'zou best een hoop scha de kunnen opleveren', vindt mi nister Ronald Plasterk (Binnen landse Zaken). Bewindslieden van het kabinet hopen dat Trumps rivaal Hillary Clinton volgende week president van de VS wordt. Plasterk vindt de Repu blikein Trump 'wel heel erg ex treem op een aantal schalen'. Hij vreest dat Amerika onder Trump een isolationistische houding zal innemen. „Clinton wil de VS een plek la ten behouden in de wereld", meent minister Lilianne Plou- men (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking). Haar collega Ard van der Steur (Veiligheid en Justitie) denk dat het voor de internationale samen werking beter is als de Demo craat het wordt. „Voor Nederland is het het beste als Clinton die post gaat vervullen." Staatssecre taris Klaas DijkhofF (veiligheid en Justitie) vindt Trump 'onpresi- dentieel'. Vicepremier Asscher wil niet zeggen voor welke kandi daat hij is, maar hoopt 'haar' snel te ontmoeten. 98-jarige stemt 'eindelijk' op een vrouw, nu is ze dood Winner takes all maar door culturele thema's. Het gaat om verlies van identiteit, om Amerikaanse waarden, om discri minatie. Clinton deed zijn uit spraak 25 jaar geleden, dat was echt een andere tijd. Sindsdien hebben vooral de Republikeinen het debat verschoven richting an dere onderwerpen." Geen banen Toen Clinton president werd, hees de VS zich net overeind uit een recessie. Het lukte voorganger George Bush sr. echter niet om ba nen te creëren: een fenomeen dat jobless growth genoemd werd. Nu draait de Amerikaanse economie vrij aardig. Toch is er iets vreemds aan de hand. De populariteit van populis tische politici - waaronder Trump - wordt vaak gelinkt aan de economische perspectieven van kiezers. Ze zijn de slachtoffers van de globalisering, de verliezers van de wereldwijde wedloop. Een misvatting, stelt de Britse econoom en journalist Anatole Ka- letsky. „De meeste populistische kiezers zijn noch arm, noch werk loos, noch het slachtoffer van glo balisering, immigratie en vrijhan del. Het zijn juist mensen die bui ten de arbeidsmarkt staan: gepen sioneerden, huisvrouwen van mid delbare leeftijd en laagopgeleide mannen die arbeidsongeschikt heidsuitkeringen krijgen." De kans bestaat dat juist deze groep Amerika - en de wereld - opzadelt met de economische plannen van Trump. En als we de 370 briefschrijvers mogen gelo ven, zou dat niets minder dan een ramp betekenen. „Trump verkiest magisch denken en samenzwe ringstheorieën boven nuchter eco nomisch beleid. Als hij geko zen wordt, vormt hij een uniek ge vaar voor het functioneren van de mocratische en economische insti tuties, en voor de welvaart van het land." Hele klotecampagne is Sinds twee dagen ben Van Trump zijn we nog een treurige vertoning ik een beetje in paniek niet af als hij verliest zaterdag 5 november 2016 Hawai 4 Alaska 3 DEN HAAG ROCKYVILLE Clinton Trump Onbeslist (swing states) ©05iii6Irvibron:Realclearpolitics Elke staat vertegenwoordigt een aantal kiesmannen. De kandidaat die de meerderheid van de stemmen in een staat wint, strijkt alle kiesmannen op van die staat. Er zijn 538 kiesmannen. informatie HOTELDEAL.NL/K11051 zma-zoLo°tmc)0o0 C088-0331506 Trump was gisteren nog op een campagnebijeenkomst in evene mentenhal The Farm in Selma, North-Carolina, foto carlo allegri/reuters 2 of 3 dagen spotgoedkoop in Limburg! Tulip Inn Heerlen City Centre 1 of 2 overnachtingen o.b.v. logies Ontvangst met een welkomstdrankje Hotel gevestigd in monumentaal pand Tip: bezoek de kerstmarkt van Valkenburg Maarten van Rossem Amerika-deskundige, historicus en tv-maker „Ik weet het niet. Niemand weet het. De peilingen zijn enorm onbe trouwbaar. Waarschijnlijk, maar dat is wishfulI thinking, gaat Hillary winnen. De zekerheid die we had den voordat die lul-de-behanger van de FBI dat lullige briefje schreef, die is weg. Deze hele klo tecampagne is een beschamen de, treurige vertoning. Dat we het er überhaupt over hebben dat mo gelijkerwijs zo'n kermisgast en leu genaar een prima kans maakt? Het is diep beschamend. De Ame rikanen hebben zich op een gru welijke manier te kijk gezet." Sofie van den Enk presentatrice en Amerika-deskun dige: „Sinds twee dagen is er bij mij pa niek. Ook een beetje fysiek. Trump is aan het stijgen, en ik be gin me zorgen te maken. Het gaat niet zo makkelijk worden als ge dacht. Maar er is hoop. Clinton gaat winnen. Ze heeft een heel goede ground game; vrijwilligers die langs de deuren gaan en de mensen letterlijk naar de stembus sleuren. Die heeft Trump veel min der. Daar gaat het verschil in zit ten." Rick Nieman televisiepresentator, journalist en Amerika-liefhebber: „Hillary gaat winnen. Geen enkele twijfel. Ik ben de afgelopen twee weken een echte junky geworden wat betreft de verkiezingen. Ik heb al het nieuws en alle peilingen gevolgd. Trump loopt wat in, maar het zal me enorm verbazen als Hil lary niet gewoon wint. Ik heb me wel verbaasd over de kracht van Trump. Zijn steun is toch sterker dan ik dacht. Of de afkeur van Hil lary is sterker, dat kan natuurlijk ook. Van Trump zijn we nog niet af als hij verliest. Ja, wel op poli tiek gebied. Maar hij blijft een pu bliek figuur."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 177