Wat Trump beweert ...en hoe het echt zit 4 NI 370 vooraanstaande economen maken in een open brief gehakt van de beweringen die Trump doet over de economie. Maar ach, zeggen collega's hier: „Het gaat Trumps kiezers niet om de economie." VERKIEZINGEN Dit wordt vooral gelezen door hoger- opgeleiden. Die stemmen doorgaans niet op Trump VERENIGDE STATEN Trump Er komt meer productie werk in de VS als we opnieuw onderhandelen over NAFTA (handelsverdrag tussen Cana da, Mexico en de VS, red.) en de importtarieven voor China verhogen. Economen Werkgelegenheid in fabrieken daalt al sinds de ja ren 70. Dat komt vooral door technologische ontwikkelin gen, niet door handel. Trump Ik kom op voor de voor malige fabriekswerkers. Economen Hij heeft geen plan om hen te begeleiden naar goedbetaalde banen in de dien stensector. In plaats daarvan richt hij de discussie op opties die zowel de realiteit van tech nologische vooruitgang als de voordelen van internationale handel negeren. Trump Amerika produceert steeds minder goederen. Economen De plaats waar spul len worden geproduceerd en de samenstelling van wat we pro duceren is veranderd, maar de totale productie is sinds de ja ren 80 meer dan verdubbeld. Trump Handel is een kwestie van winnaars en verliezers. De toughness van onderhandelaars bepaalt wie wint en wie ver liest. Economen dat klopt niet. Han del is geen zero sum game. Trump Handelsakkoorden heb ben een negatief effect op natio naal inkomen en welvaart. Economen Hoewel de winst niet gelijk verdeeld is - een heel belangrijk punt - zijn zo wel het gemiddelde inkomen als het gemiddelde vermogen in de VS sinds de jaren 80 aan zienlijk gestegen. Trump We kunnen het begro tingstekort aanzienlijk terug dringen door het milieu-agent- schap of het ministerie van On derwijs te sluiten. Economen Dit is geen serieu ze bijdrage aan het debat. Een geloofwaardige oplossing be staat uit verhoging van de belas tingen en/of het verminderen van uitgaven aan sociale zeker heid, gezondheidszorg of defen sie. Trump Ik wil het begrotingste kort terugdringen. Economen Hij heeft een belas tingplan voorgesteld dat de be lastinginkomsten over het ko mende decennium met 2,6 tot 5,9 biljoen dollar vermindert. Trump Ik wil het handelstekort terugdringen. Economen Zijn voorstellen voor de overheidsbegroting heb ben juist het tegenovergestelde effect. lsof ze dach ten: wanneer we met veel zijn, zullen de kiezers wel luisteren. 370 Amerikaanse economen, van links tot rechts, van oostkust tot westkust en van macro tot micro, hebben in een open brief in de Wall Street Jour nal gehakt gemaakt van de econo mische opvattingen van de Repu blikeinse presidentskandidaat Do nald Trump. Die opvattingen onthullen vol gens de ondertekenaars 'een die pe economische onwetendheid en een onvermogen om te luiste ren naar geloofwaardige experts'. Punt voor punt rekenen ze af met de ideeën van de vastgoedmag naat. Lastig vliegje Het zijn niet de eerste academici die in de pen klimmen om hun afkeer van The Donald te etale ren - vorige week nog schreven negentien Nobelprijswinnaars een welgemeende brief- en vast ook niet de laatste. De vraag is wat het uithaalt. Trump slaat de kritiek als een klein, lastig vliegje van zijn schouder, voor zover hij zich er überhaupt iets aan gele gen laat liggen. Ook de kiezers lijken maar ma tig onder de indruk - in de polls zit Trump zijn rivale Hillary Clin ton weer op de hielen. Terwijl het nota bene haar echtgenoot Bill was die in 1992 zijn eerste pre- sidentschap binnensleepte met een enkel, eenvoudig inzicht: 'It's the economy, stupid!' Vrij vertaald: alles draait om de portemonnee van de kiezer, en dus om de eco nomie. Kan Trump zomaar onwaarhe den verkondigen over een derma te cruciaal onderwerp, zoals hij volgens het leger kritische econo men doet? Laten kiezers dat ge beuren? Of hebben die inmiddels zo de buik vol van het establish ment dat die oude wijze mannen kunnen roepen wat ze willen? Eén ding kun je wel stellen, zegt Tom van der Meer, hoogle raar politicologie aan de Universi teit van Amsterdam. Als weten schappers een brief schrijven, sid dert het volk niet meteen van ont zag. „Dit soort stukken wordt vooral gelezen door hogeropgelei- den. Dat zijn doorgaans niet de mensen die op Trump stem men." Maar zelfs als de Trump-doel- groep de brief wél zou lezen, dan nog is de vraag of het de Republi kein deert. Die belangrijke les van Bill Clinton uit 1992, een les die sindsdien voor absolute waar heid werd gehouden, die gaat na melijk helemaal niet meer op. It's not the economy, stupid! „Uit onderzoek blijkt dat de kie zers van Trump niet worden ge motiveerd door de economie, zaterdag 5 november 2016 —Tom van der Meer, hoogleraar politicologie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 176