Het is het geniale stelsel van kerken, kapellen, graven, gangen, tunnels en nissen dat verbaast Hosselen stoffig Afrikaans stadje verborgen ligt, maakt het er alleen maar spannender op. Het con trast onderstreept de grootsheid van ooit. Vergeet niet ook even door 'oud Lalibela' te lopen, de wijk die het dichtst tegen het kerkencomplex aan ligt en ook tot het wereld erfgoed hoort. Hier zijn alle illegale bouwsels weggehaald en de originele ronde hutten, tukuls, gerenoveerd. De meeste werden hon derden jaren geleden opgetrokken uit de stenen die bij de bouw van de rotskerken zijn uitgehakt. Een praktische vorm van recycling. Lampenolie en kaarsvet Hoewel de kerken op de Werelderfgoedlij st staan, is het binnen de muren van het com plex doorgaans erg rustig. Alleen als er toeval lig net een toerbus is gearriveerd, of tijdens kerkelijke feestdagen, kan het er druk zijn. Maar meestal dwaal je er rond als een ontdek kingsreiziger, te gast op een droomplek met enkel locals om je heen. Hoe vroeger je gaat of hoe langer je blijft, des te mooier het wordt. Of je nou de uitbun dig gedecoreerde Bet Maryam bezoekt, de grote Bet Medhane Alem of de Bet Giyorgis met een dak in de vorm van een kruis. In rust en stilte dwalen nonnen, monniken, pelgrims en kerkgangers door de donkere gangen, waar het ruikt naar lampenolie en kaarsvet. Springt er één locatie uit? Niet echt. Het is vooral het geniale stelsel van kerken, kapellen, graven, gangen, tunnels, bruggen, nissen en trappen dat verbaast. En dat alles met de hand gemaakt, zonder hulp van geavanceerde meetinstrumenten. Als je er met je vingers langs de muren gaat, voel je de groeven van de beitel, de kracht waarmee een van de ar beiders zich achthonderd jaar geleden een weg door het gesteente heeft gehamerd. Tientallen verhalen en legendes echoën in stilte door het werelderfgoed. De plek waar de koning begraven zou zijn, een kapel die zo ge heim is dat niemand de locatie nog kent, het huis van de vijftig vermoorde nonnen en Sint Georgius die hoogstpersoonlijk om zijn eigen kerk is komen vragen. Wat er precies van waar is, doet er niet zoveel toe. In Lalibela hebben historie, mystiek en magie een ver bond gesloten dat die vraag overstijgt. Zittend op een bankje in de Bet Maryam weet je dat dit vooral zo moet blijven. Het is Leuk om niet alleen het kerkencomplex, maar ook Lalibela zelf te ont dekken. Helaas kun je dat alleen 's ochtends vroeg ongestoord doen. Op andere momenten raak je als be zoeker in de war. Je ontmoet vriendelijke mensen die je welgemeend 'welkom in Lalibela' toewensen en anderen die vooral geld aan je willen verdienen. De jongste tactiek is dat je een cadeautje krijgt in de vorm van een armbandje of een kaart. En dat de gever in ruil daarvoor je e-mailadres wil. Na verloop van tijd veranderen de gezellige berichten uit Lalibela in bedelbrieven. Over de omgang met deze hosse laars lopen de meningen uiteen. Maar als je er ontspannen mee omgaat en geen e-mailadres achter laat, valt de overlast mee. Rotsvast De Bet Giyorgis heeft een dak in de vorm van een kruis. 48 zaterdag 5 november 2016 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 137