genoemd) een goed idee hier een nieuw Jeruza lem te bouwen. Ethiopië was tenslotte sterk met het heilige land verbonden, omdat het door een nazaat van Noah is gesticht. De geïsoleerde ligging van het monumen tale kerkencomplex zorgt hoe dan ook voor een mooie aanloop. 100 procent Afrikaans. Zeker als je dwars door de bergen uit het noorden komt. De onverharde weg slingert er over de flanken van de Abuna Yoseph, pas seert dorpen van houten huizen en ronde hut ten en trakteert op eindeloze vergezichten. Bij elke stop komen er vanuit het niets kinderen tevoorschijn. Sommigen staan enkel nieuws gierig te kijken, anderen bedelen om pennen, schriften en snoep. Waar in het complex met de rotskerken rust en stilte heersen, daar is Lalibela zelf een levendig stadje. Het ligt op een heuvelkam, beschikt over een handvol verharde wegen en de meeste huizen zijn eenvoudige houten onderkomens met daken van golfplaat. Dank zij de kerken zijn er verschillende hotelletjes, restaurants, bars en winkels. UIT&THUIS Van hel naar paradijs In het kerkencomplex lijkt die buitenwereld ver weg. Het is er heerlijk dwalen door de gangen van het Unesco Werelderfgoed dat in een noordelijk en zuidelijk cluster is verdeeld. Ooit hadden beide clusters slechts één kleine toegangspoort. Nu maken trappen en bruggen de entree een stuk eenvoudiger. Spannend is de lange donkere tunnel - naar verluidt gebouwd als symbool van de hel - die eindigt in de Bet Abba Libanos, waar de eerste ruimte de hemel of het paradijs moet voorstellen. Over de reden dat de kerken van Lalibela uit de rotsbodem zijn gehakt - en dus zijn onttrokken aan het oog - zijn verschillende verhalen in omloop. Volgens de mooiste ver klaring zou koning Lalibela het als eerbetoon aan Jezus hebben gedaan, die tenslotte in een grot of stal geboren was... Meest aannemelijke reden is dat de kerken zo beter verborgen waren voor eventuele islamitische indringers. De uitstraling van macht en rijkdom moet destijds enorm zijn geweest. Niet te bevatten voor de gewone mensen in hun eenvoudige hutten. De hemel die op aarde was neerge daald. Binnen het rijk van de Zagwe-familie had het in elk geval de statuur van het Vati- caan of het Witte Huis. Dat dit nieuwe Jeruza lem tegenwoordig onder de grond van een -> magazine 47 Hellepoort De originele toegangspoort tot het complex leidt naar verschillende kerken, waar de hele dag wordt gebeden. Jemen Abuna Yoseph Lalibela 0 300km Addis Abeba Ethiopië Somalië Kenia \bv De reis Verschillende vliegtuig maatschappijen vliegen van Schiphol naar Addis Ababa. Prijzen voor een retourticket: tussen €500 en €700. Binnen landse vluchten worden uitgevoerd door Ethio- pean Airways. Reken voor een retour Addis Ababa-Lalibela zo'n €350. Het verblijf Keuze in alle cate gorieën. Prachtige uitzichten heb je bij Mountain View of Cliff Edge, op ongeveer een kilometer van het cen trum. Wat minder com fortabel maar sfeervol: Seven Olives. Eten en drinken Twee aanraders: Seven Olives en Ben Abeba. Pakketreizen Diverse organisaties bieden verzorgde rond reizen aan waarbij de highlights van Ethiopië worden bezocht. Het magazine was te gast bij wildlifeobserva- tionsworldwide.com Bij de mensen TESFA biedt korte en langere wandeltochten aan naar dorpen in de omgeving, waarbij je kennismaakt met het leven van alledag, community-tourism- ethiopia.org Veiligheid Ethiopië is een over wegend veilig land. De regio's die volgens Buitenlandse Zaken beter gemeden kunnen worden, liggen niet in de buurt van Lalibela. Kijk voor de actuele situatie op rijksoverheid.nl. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 136