Lezen, leven, eten, werken: het juiste licht op de juiste plek. Tip: maak een lichtplan. Bij elke verhuizing hetzelfde liedje: vol enthousiasme duiken we op het interieur; we slopen en bou wen, we stuken en schilderen, maar dat peertje blijft maar hangen. Soms jarenlang. Styliste Jasmijn Stegeman ziet het maar al te vaak. En maakt zich er zelf ook schuldig aan, bekent ze. Een jaar na haar verhuizing piepen nog altijd twee draden uit het plafond, waaraan direct na het in ontvangst nemen van de sleutels alleen een fitting is bevestigd. Ontwerpers, interieurarchitec ten en stylisten mogen dan keer op keer hameren op het belang van goede verlichting, Stegeman snapt wel dat het lastig is. Zo is er niets in huis dat zo ingrijpend is veranderd. De gloeilamp staat bij het grofvuil, in 2018 wordt halogeen verboden, straks is er alleen nog led en spaarlamp. En dan al die armaturen! Tel daar de komst van allerlei computergestuurde systemen bij op en de consument ziet door de bomen het bos niet meer. „Hij weet simpelweg niet waar hij moet beginnen", zegt Stege man, die werkt voor diverse woontijdschriften en interieur winkels. „De consument onder vindt steeds weer hetzelfde probleem: het is te licht of het is te donker." Een lamp boven de tafel, een lampje om bij te lezen, een spotje om een kunstwerk uit te lichten: het is volgens de styliste niet ge makkelijk om de juiste balans te vinden. „Eigenlijk moet je van alles wat hebben, maar om het echt goed te doen, is een licht plan nodig. Dat klinkt lastig, maar als je alle functies in de ruimte benoemt, is het niet zo heel ingewikkeld om zo'n licht plan te maken." Dus hangt er een lamp aan het plafond waarmee we de ruimte bij binnenkomst meteen kunnen verlichten. De eetkamer tafel vraagt om een fraaie hanglamp, met een dimmer voor warm licht, waarbij het fijn tafelen is. Naast de luie stoel komt een vloer- of tafellamp, met genoeg licht om bij te kunnen lezen. De lampen worden naar behoefte in- of uitgeschakeld, al dan niet compu tergestuurd. I Love Animals, Alessi, €165 Control, Muuto, €119 Tekst: Paul Geerts 32 zaterdag 5 november 2016 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 121