GELD GELUK poten zetten, dat maakt je gelukkig' Sietse Draaijer (30) Coco Brwyère (24) Sietse: „Dan hoef ik geen arbeider in te huren. Het is prima zo." Coco: „Ik vind 't leuk om mee te werken." Sietse: „Goed datje ook nog een baan buitenshuis hebt." Coco: „Om financieel onafhankelijk te kunnen zijn en te kunnen bijdragen in de kosten. Wie weet trouwen we ooit." Sietse: „Dat wordt dan wel op huwe lijkse voorwaarden." Coco: „Stel je voor, dat er een kink in de kabel komt en Sietse dan het bedrijf zou kwijt raken. Dat wil ik niet op mijn geweten hebben. Bui ten het werk doen we veel samen. Boodschappen be stellen we op zondag avond voor de hele week bij de Jumbo. Ik haal daar alles zelf op." Sietse: „Ze bezorgen niet op ons adres. Veel te afgele gen. Coco: „Als er onverwacht bezoek komt, rijd ik naar de Friese su permarkt Poiesz, en haal daar oranjekoek of suikerbrood." Sietse: „Melkproducten kopen we ook bij de supermarkt. Wel zo makkelijk." Coco: „In de toekomst wil ik yoghurt en kaas gaan maken." Sietse: „We halen verse groenten bij buren. Vlees hebben we meestal van eigen koeien. Gaat-ie naar een slachter en krijgen we 'm verpakt in stukjes terug. Daarop besparen we. En eieren hoeven we ook niet te kopen." Coco: „Want we hebben kippen." Sietse: „Vier maar hoor." rekening. Die andere 700 euro gebruik ik voor dingen als mijn ziektekostenverzekering en bij voorbeeld een avondje stappen." Coco: „Of je gaat eens lekker met vrienden op wintersport. Dat gun ik je. Dan doe ik het werk. Ik woon nu sinds een jaar op de boerderij. Het bedrijf en het woonhuis hebben een gezamen lijke water- en elektrarekening." Sietse: „De hypotheek van het woongedeelte zit in de bedrijfs kosten." Coco: „Je kunt dus haast niet be rekenen hoeveel het wonen hier kost. Bovendien, ik vraag niets voor het werk dat ik hier doe." Coco en Sietse wonen op een boerderij in Witmarsum. Samen met 130 melkkoeien en 84 stuks jongvee. Sietse: „Toen ik begon als vee houder, drie jaar geleden, ver diende ik goed. Maar de melkprijs is al een jaar slecht, dat betekent min stens 6.000 euro per maand verlies." Coco: „Sietse heeft het bedrijf van zijn tante overgenomen, nadat hij zijn master had ge haald bij Nyenrode." Sietse: „Daarvoor deed ik Hogere Land bouwschool in Dron- ten. Daar leerde ik Coco kennen. Ik wilde de zakenwereld in. Toen deed de gelegenheid zich voor het familiebedrijf over te nemen voordat het aan derden verkocht zou worden. Zo'n kans komt maar één keer. Zo'n slecht jaar als dit, levert veel verlies op. Dat wringt. Geld maakt veel mogelijk." Coco: „Zonder geld kun je niet al tijd doen wat je leuk vindt, wat je gelukkig maakt. Voor jou is dat iets op poten zetten." Sietse: „Aan geld dat maar op een rekening staat, heb je niets. Ik heb nog een hoop plannen en dromen met de boerderij. Zo'n melkveebedrijf vertegenwoordigt een waarde van een kleine vier miljoen. Een koe kost alleen al zo'n 1100 euro. Zo'n boerderij zou voor mij veel te duur zijn om te kopen ten opzichte van de omzet die je uit zo'n bedrijf kan halen. Je neemt het dan over van je familie voor een laag bedrag, omdat ze het je gunnen en willen dat het in de familie blijft." Coco: „Sietse haalt 1.000 euro per maand uit het bedrijf voor privé- zaken." Sietse: „Daarvan maak ik 300 euro over op onze gezamenlijke GROOTSTE MISKOOP BESTE KOOP magazine 27 O OOK MEEDOEN? Mail naar geldengeluk@persgroep.nl Tekst: Edith Andriesse Foto: Catrinus van der Veen Melkveehouder Inkomen: omzet bedrijf: €400.000 per jaar Rundvee-adviseur, werkt fulltime buitenshuis, plus op de boerderij Inkomen: iets onder modaal Coco: Een dekbedhoes zonder instopstrook Sietse Een grasmaaier, nooit gebruikt Coco: Een ticket naar Nieuw- Zeeland. Daar ben ik een jaar geweest Sietse: Melkrobots. Koeien heb ben een keuze wanneer ze gemolken willen worden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 116