KRONIEK MIJN MA Wekelijks schrijft Hugo Borst over zijn moeder, die aan alzheimer Lijdt. Deze week Legt hij haar uit waarom hij al een tijdje niet Langs is geweest. Ik ben al zes dagen niet bij je langs geweest. Dat is, op de zomervakanties na, niet eerder gebeurd. Ik heb het een beetje te druk. Mede omdat je andere zoon vanwege een rotblessure ook een tijdje niet langs kan komen, knaagt het. Bij Laurens en bij mij. Het knaagt omdat je bijna altijd laat blij ken dat je blij bent als ik langskom. Je heft je handen op, zo van: oh, wat een verras sing. Of er gaat een hand naar je mond. Of er breekt een lach door. Ik knuffel je en bijna altijd knuffel je blij terug. Het gekke is dat ik niet weet of je mijn afwezigheid wel beseft. Door de dementie ben je je besef van tijd en ruimte goeddeels kwijt. Je slaapt veel, maar als je op bent, wat denk je dan allemaal? Denk je: waar zijn mijn zonen nou? Of ben je op zoek naar je moeder, zoals laatst. Je vroeg een verzorgster of ze wist waar je moeder was. Ik heb de brief als stijlmiddel gekozen vandaag. Wie een brief schrijft is ver weg. Hemelsbreed is dat helemaal niet zo, ik woon op 6 kilometer afstand. Maar ik dacht: ik moet maar eens uitleggen aan ma waarom ze me minder ziet. In plaats van naar jou, rijd ik naar Den Haag, Amsterdam of Hilversum. Ik heb een manifest geschreven voor betere verpleeg huiszorg in Nederland. Samen met mijn maatje Carin Gaemers, die in het Verpleeg huis lid is van de Cliëntenraad. Heel, heel veel mensen zijn het met ons eens. Vooral zorgmedewerkers en mantelzorgers onder tekenen ons manifest, maar ook wild vreemden, mensen die vinden dat het idioot is dat er humanitaire rechten worden geschonden in een beschaafd land als Nederland. Weetje dat jij aan de wieg staat van dit initiatief? Als jij niet dement was gewor den, had scherpopouderenzorg.nl niet be staan. Al denk ik wel dat iemand anders de handschoen had opgepakt. Want je hoeft heus niet zo heel erg geëngageerd te zijn om op te komen voor kwetsbare oude ren. Dan had het wijeisengoedeverpleeg- huiszorg.nl geheten of stopisolatiefolter- bijouderen.nl. Jouw fascinatie voor alzheimer is de mijne geworden. Ik vertel in alzheimer- cafés en bibliotheken hoe goed je hebt gezorgd voor je vader, je schoonmoeder en vier van je zussen. Allemaal werden ze dement. Ik ben tot de conclusie gekomen dat zonder dat je de ziekte had, dementie al diep in je was geworteld. Ik ben er ook door gepakt, ik wil er alles van weten. We zijn onze hersenen, dus als het daar mis gaat, zijn we niet meer wie we waren. Ik vind het angstaanjagend, maar ook intrigerend. Dat manifest. Daardoor doe ik je nu even tekort. Er komt een hoop bij kijken, ma. Carin en ik bezochten verpleeghuizen en het Binnenhof in Den Haag. We hebben tientallen mensen gesproken en weet je, ma: de verstandigste dingen worden gezegd door wat ik altijd 'de meiden van de werkvloer' noem. Zij weten exact wat er mis is en ze maken het ook niet zo complex. Ik laat je niet in de steek, ik ben er over morgen weer. Ik hoop dat je dan je hand opsteekt en dat er een lach bij je door breekt. Je liefhebbende zoon Hugo Lieve ma, 22 zaterdag 5 november 2016 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 111