'Ik keek naar een plaatje van een meisje van 10 dat een 20- jarige rapster probeerde te zijn' Kamps: „Hoewel mijn dochter gevoelig is voor wat ik van haar foto's vind is de me ning van vriendinnetjes voor haar ook belangrijk. Dan leg ik het vaak af. Krijg ik weer een foto van een kind met zo'n getrokken eendensnuitje onder mijn neus waarvan vijf vriendinnetje unaniem roepen dan ze het de meest geweldige foto ever vinden. Op zo'n moment werpt mijn dochter een triomfantelijke blik mijn kant op. Al moet ik eerlijk zeggen dat ze na mijn stevige commentaar haar foto's niet zo snel meer online zet. Ze snapt, los van de reacties die zo'n foto kan oproepen, ook dat anderen ermee aan de haal kunnen gaan. Mijn mantra: 'alles wat je online zet, is voor iedereen' komt dus wel binnen." Carlos Smit en zijn vrouw hielden het Instagram-account van hun 11-jarige dochter scherp in de gaten. Ook mocht ze alleen mensen toevoegen die ze kende. Van de ene op de andere dag kwamen er heel andere foto's voorbij toen hij haar account controleerde. „Gek genoeg zat er geen overgang in de selfies die ze maakte met onze kat en hond naar de sexy varianten." Op aanraden van zijn vrouw liet Carlos de eerste serie foto's met pruillipjes en kusmondjes aan zich voorbijgaan. Toen allerlei jongens haar een volgverzoek stuurden, greep hij in. „Dat was voor mij de bevestiging dat die foto's niet zo onschuldig zijn. Jongens van 16,17 jaar zien helemaal niet dat het om heel jonge meisjes gaat." Kopiëren Hij sloot het Instagram-account van zijn dochter, die nu, na een halfjaar, daar nog boos om is. Maar zo gek is het niet, duidelijke grenzen te stellen. Het is de taak die ouders hebben. Van der Doef: „Je kunt afspreken dat je kind die foto's niet deelt. Leg uit watje niet leuk eraan vindt en waarom. En word niet boos, kinderen kopiëren nu eenmaal gedrag van anderen. Als ze voelen dat je ze seri eus neemt, zullen ze ook serieus het gesprek met je aangaan." Online zijn vooral meisjes actief op social media, maar vlak de jongens niet uit. Die posten ook graag selfies. Maar andere, met een middelvinger in de lucht of in een gangsterachtige pose. Hun voorbeelden zijn voetballers en acteurs. De 10-jarige zoon van Guido Werkman postte vooral game-gerelateerde beelden op Instagram. „Heel onschuldige eigen lijk, over het aantal spelers in zijn PS4 FIFA-team of een package opening waar bij nieuwe spelers kunnen worden ge wonnen. Maar plotseling waren het foto's van hem met een capuchon over zijn hoofd en handen als pistolen vooruit gestoken. Daar heb ik toen maar een stokje voor gestoken. Hij snapte het, maar vond het ook jammer. Die foto had namelijk de meeste likes gekregen." Ik word geliket, dus ik besta. Blijkbaar geven duimpjes omhoog en aangeklikte hartjes kinderen bestaansrecht. Het is aan ouders om dat in goede banen te leiden. Pardoen: „Veroordeel je kind niet om dat gedrag. Dit is een leerproces. Geef neutraal commentaar. Laat ze spelen, maar geef de grenzen aan." magazine 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 108