i ijn dochter had een foto gepost op Instagram, in bikini, met lippenen borsten vooruit' jfmm Jonge meisjes die sexy selfies maken; het moet niet veel gekker worden. Hun rolmodellen zijn bekende vrouwen die goed scoren met hun foto's en dat willen kinderen ook. Hoe zorg je als ouder dat het niet uit de hand loopt? Hé mam, moet je kijken." Mijn 12-jarige duwt haar telefoon onder mijn neus. Op het scherm zie ik een jonge vrouw. Haren strak gekamd, een duck- face (met getuite lippen als een eend, red.), kont naar achteren, klodders make up op. Even denk ik dat mijn dochter het Instagram-account van Kim Kardashian heeft gevonden, maar als ik beter kijk zie ik dat zij het zelf is. Ik herken haar bijna niet. Is dit mijn kleine schattige meisje? Lieve hemel, ze lijkt wel 20. Tot overmaat van ramp ontdek ik even later dat ze de foto op haar eigen Insta gram-account heeft gepost, voorzien van de tekst 'Just enjoying life'. Nu loop je als ouder steevast een stap achter als het op social media en kinderen aankomt, vooral omdat de generatie ouders van nu er zelf niet mee zijn opgevoed. We moe ten het social-mediawiel opvoedtech- nisch gezien nog uitvinden. Dat gaat minder snel dan het tempo waarin onze kinderen diezelfde kanalen ontdekken. Tegen de tijd dat ik doorhad dat mijn dochter al duckfacend door haar digitale leven ging, waren we al een twintigtal fo to's met deze pose verder. Ik wist dat ze actief was op Instagram, maar was in de veronderstelling dat ze louter foto's plaatste van dieren en gekleurde een hoorns. Naïef? Wellicht. Neemt niet weg dat ik me zorgen maakte. Is het normaal dat jonge meisjes een voorbeeld nemen aan vrouwen als Kim, Ariana, Nicky of Rihanna? Die steevast met getuite lippen op de foto gaan? Als volwassen vrouw moet je dat zelf weten, maar meisjes van 12 zien er zo ronduit gek uit. Ook de dochters van Christine Bakker, 9 en 11 jaar, zijn bedreven in selfies maken. En ook zij kijken, net als veel andere jonge meisjes, de kunst af bij die duizenden, beroemde instagrammers en snapchatters. „De hele dag door maken mijn dochters foto's. Van zichzelf en van elkaar. Ik zie hoe dat eraan toegaat, maar zie natuurlijk niet alles. En controleer ook niet precies wat ze ermee doen. Ik ging ervan uit dat ze de foto's voor zichzelf zouden houden." Dat laatste bleek niet zo te zijn. De moeder van een vriendinnetje van haar oudste dochter wees Christine erop dat er een behoorlijk uitdagende foto online stond. „Mijn dochter had een foto van zichzelf op Instagram gepost, in bikini, met borst en lippen vooruit. Ze zag eruit zoals ze helemaal niet is: een sexy, jonge vrouw." Aandacht „Hoewel de poses van deze jonge meisjes als uitdagend en sexy kunnen worden beschouwd, is dat niet hoe zij dat zelf zien", zegt psycholoog en seksuoloog Sanderijn van der Doef. „Ze doen ge woon na wat anderen doen. Het gaat ze meer om de aandacht. Hoe meer likes, hoe meer ze het gevoel hebben dat ze ge zien worden en leuk worden gevonden. Het is dus vooral een roep om aandacht. Met seksualiteit of verleiden zijn ze hele maal nog niet bezig. Als Kim Kardashian honderdduizenden likes krijgt als ze een foto met een duckface plaatst, dan den ken jonge meisjes: als ik dat doe vinden vast veel mensen mij ook leuk." Bakker: „Die foto in bikini moest mijn dochter weghalen. We hebben de regels magazine 17 Kardashian Tekst: Saskia Smith Illustraties: Mark Reijntjens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 106