COLUMN MONICA 'Je weet datje er altijd over mag praten, hè, mama en papa houden heel veel van jullie' Tijdens het Luizen kammen probeert Monica Het Onderwerp bij haar dochters aan te kaarten. Monica Beek is journalist en heeft twee dochters. magazine 15 0 REAGEREN? monica@persgroep.nl Vragen Geen luizenplaag op school die aan ons voorbijgaat. Na de herfst vakantie waren ze er weer. Bij Oudste dochter, Jongste dochter en mijzelf - alleen Man blijft gek genoeg meestal gevrijwaard, geen lekker luizen- hoofd blijkbaar. Luizen zijn de hel. Dure shampoo, toch lichte schaamte ook al weet je dat je er niks aan kunt doen en uren en uren kamtijd. Maar precies in dat kammen zit zowaar een pluspuntje verstopt, al is dat het enige voordeel aan die beesten dat bestaat. Dat kammen is namelijk de afwas van deze tijd. Je bent samen een klusje aan het doen, hoeft elkaar niet per se aan te kijken en hebt ruimte voor een goed gesprek. Dus als Oudste Dochter en ik daar weer staan, in de douche - water netjes uit hoor - met crèmespoeling en ijzeren kam in de weer, begin ik veilig. 'Hoe was het op school?' Daar krijg ik het standaardantwoord op: 'Leuk'. Maar na wat aanmoediging komt de stroom op gang. Over welk vriendinnetje stom deed. Dat een jongen(!) haar had gekozen om het verjaardagsliedje voor hem uit te kiezen in de klas. En dat ze een toets heeft voor geschiedenis: over jagers en verzamelaars. Dat wil ik allemaal weten natuurlijk - we mogen als ouders niet eens meer mee naar de klas lopen, dus ik snak naar informatie - maar ik probeer vooral een goed moment te vinden voor de vragen die al dagen door m'n hoofd spoken: gaat het wel goed met mijn meisjes nu ze weten dat papa en mama niet meer verliefd op elkaar zijn? Ook al merk ik niks aan Oudste Dochter, misschien denkt ze er wel veel aan? Wil ze erover praten? Is ze ver drietig? Ik probeer zo neutraal mogelijk over te stappen op Het Onderwerp. 'Heb je nog nagedacht over wat papa en mama je hebben verteld?' Nee hoor, zegt ze luchtig. En begint meteen over de plan nen voor haar verjaardags feestje, deze keer wil ze echt die speurtocht. 'Dat we niet meer verliefd zijn, bedoel ik.' 'Hmm', zegt ze. Maar nog even over die speurtocht. Laatste poging: 'Je weet dat je er altijd over mag praten hè, mama en papa houden heel veel van jullie, dat ver andert nooit.' Geen sjoege. Ik schat in dat ze denkt: het zal allemaal wel wat die ouders van mij zeggen, ze wonen hier nog allebei, ik merk niks, en verder wil ik het niet weten ook. Volgende luizenplaag weer een kans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 104