'Ze betrapte zichzelf op de gedachte: godzijdank komt hij vanavond niet thuis' geloof in de vooruitgang. Ik heb weieens gewanhoopt, maar niet op zondagoch tend als Maurice de Hond zijn peilingen publiceerde. Ik herinner me een stuka door, een kerel van 150 kilo, die in 2008 werkloos was geworden en dat was hij in 2014 nog steeds. Hij stond met tranen in zijn ogen voor me. Ik kon deze man niets meer vertellen wat hem hoop gaf. Ik dacht: jeetje, misschien moet ik straks terug naar de kiezer: 'stem maar op een ander, want mij lukt het niet'." „Ik heb het altijd gehad. Mijn levens motto is: het kan wel! Ik wilde heel graag zwemkampioen worden. Ik heb veel getraind, want falen vond ik geen optie. Maar ik had niet genoeg talent om door te kunnen breken. Daarna ging ik natuurkunde studeren. Die studie doet er alles aan om je weg te jagen. Dat lukte bij de helft van de studenten, maar ik dacht nee, dit maak ik af. Dat is mijn calvinistische inborst." „Nee, maar er zijn momenten geweest dat ik dacht: als het nog een tijdje zó doorgaat... Ook aan mijn fysiek komt op een gegeven moment een eind. Ik ben geen bionisch mens. De spanning is dan zó groot, dat je een staaf in je rug voelt. Het is een extreme spanning. Daar word je geen leuker mens van en ook geen beter politicus. Maar als ik kijk naar mijn Duitse en Franse collega's dan denk ik: Samsom, niet piepen hè. Die mannen hebben het veel zwaarder." „Ja. De toestand was niet zo dat ik een politiek testament schreef, maar we heb ben er weieens over gesproken met Hans Spekman, Jeroen Dijsselbloem, Lodewijk Asscher en ik. Het was kort na de ge meenteraadsverkiezingen van 2014. Stel dat er een politiek ongeluk gebeurt, hoe moetje dan de continuïteit waarborgen? Als het mij zou gebeuren, zou het logisch zijn als Lodewijk het dan had overgeno men. Het was een ongeschreven af spraak. Nogmaals, als ieder mens heb ik weieens gedacht: hoe lang houd ik dit vol? Maar dat was zo kortstondig, dat het nooit serieus is geworden." „Humor is een geweldige manier om te ontsnappen aan de werkelijkheid. Ik zei op een gegeven moment: 'Wie krijgt dat nou, iedere week een 9 of een 10?' Peilin gen zijn een merkwaardig fenomeen. Ze bepalen mede het humeur. Elke politicus die zegt dat het niet zo is, geloof ik niet. Maar ze mogen niet de politiek gaan be palen. Iedere zondagochtend - dat plant De Hond wel weer goed - ben ik met mijn dochter paardrijden en moet mijn zoontje tennissen. Ik ben bezig met een logistieke krachttoer die ochtend. Ik heb geen tijd om weg te zakken in zelfbeklag." „Dat is toch het gevoel hebben dat als jij aan de knoppen kunt zitten, dat het dan beter gaat. Een politicus moet aan een zekere vorm van zelfoverschatting lijden. Daar hoort ook een goede dosis relative ringsvermogen bij, anders loopt je karak ter uit het spoor. Je moet het wel in balans weten te houden. De afgelopen vier jaar hebben we bijna alles gedaan wat we wilden doen. Niet altijd foutloos, soms onbeholpen of niet goed gepland. In grote lijnen is gebeurd wat we voor ogen hadden. Afgelopen vier jaar was reparatiewerk. Maar het echt richting geven aan Nederland, dat begint nu. De auto is gerepareerd en kan gaan rijden. Nu kunnen we richting die economie waarin er voor iedereen plek is, de zorg zame samenleving waarin iedereen zich zelf kan zijn en veilig voelt." „Ik ben tegenover hem open geweest magazine 11 Opgeven is niet zo uw ding. Waar komt dat vandaan? Is de wanhoop de afgelopen vier jaar zo groot geweest dat u aan stoppen hebt gedacht? Vice-premier Lodewijk Asscher heeft er rekening mee gehouden dat hij in het kabinet het stokje van u als politiek leider moest overnemen. De opiniepeilingen als wekelijkse zweep slag, daar werd u melig van. Wat is uw drive, waar doet u het voor? Hoe hebt u Asscher zo ver gekregen dat hij tegen u in het strijdperk treedt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 100