PLOEG 2: EEN SLAGVELD 8 NI TREINKAPING DE PUNT RECONSTRUCTIE Nabestaanden van de treinkapers bij De Punt in 1977 stappen vandaag naar de rechter. Ze vinden dat de mariniers die de trein bestormden twee kapers hebben geëxecuteerd. 0 23 mei -11 juni 1977 Treinkaping De Punt mm PLOEG 1: AUTOMATISCHE WAPENS Terwijl de straaljagers overvliegen, lopen de mariniers over het spoor naar de kop van de trein. De adrenaline giert door hun lichamen. Ondanks oordoppen horen ze de schoten van scherpschut ters en het krakende grind onder hun voeten. Er gaat van alles mis. „Het terrein was moerassig en dicht begroeid. Eigenlijk onbegaanbaar", vertelt verpleger Bert Stoelhorst. Van het plan om snel en ongezien de trein te benaderen en de kapers te overrompelen komt niets terecht. Ma riniers zeggen dat ze beschoten wor den door kapers. Stoelhorst: „Dat was angstig. Even hield iedereen in, maar onze commandant schreeuw de: Doorlopen. Doorlopen." De over heid concludeert later dat dit onwaar schijnlijk is en dat het mogelijk af ketsende kogels waren van scherp schutters. Vijf mariniers gaan bij het eerste balkon naar binnen. Als enige van alle aanvalsploegen mogen ze volautomatisch schieten, omdat daar geen passagiers zijn. Drie kapers vin den de dood, onder wie leider Max Papilaja die volgens nabestaanden geëxecuteerd is. Met een doffe klap, springt de deur op het balkon open. De mari niers stormen één voor één naar binnen. De stank is on beschrijflijk. 'Liggen. Blijven liggen.' schreeuwen ze door megafoons. Op het balkon doen ze meteen een schokkende ontdekking: hier ligt een van de gegijzelde vrouwen op de grond. Het is Ansje Monsjou (20). Ze zit on der het bloed en heeft zoveel zichtba re verwondingen dat de mariniers de indruk hebben dat ze waarschijn lijk al dood is. Als een van de militairen de deur van de vrouwencoupé open doet, krijgen ze direct een salvo uit de uzi van kaper Rudi Lumalessil om hun oren. Een van de voorste militairen wordt dwars door zijn arm gescho ten. „Ik zag een stukje van zijn trui meekomen. Een hele rare gewaar wording", zou commandant De Waal Malefijt er later over zeggen. De militair wordt uit de trein getrok ken door ziekenverpleger Bert Stoel horst, die hem op de spoordijk ver zorgt. Kaper Rudi roept tegen de passa- giers dat ze allemaal moeten gaan staan. „Ik heb het zo benauwd. Ik moet overeind", roept passagier Rien van Baarsel (40). „Dat moet je niet doen, dat is te gevaarlijk", roept Janneke Wiegers. Maar Van Baarsel staat toch op en wordt dodelijk ge raakt door kogels. Een schot van een marinier schampt ook het oog van Hermien Smits. „Ik dacht dat de wereld verging. Ik raak te in paniek, wilde eruit. Ik ben van vrij dichtbij beschoten. De kogels kwamen bij mijn oog en hoofd." Als mariniers uiteindelijk een gra naat naar binnen gooien, lost Rudi in paniek nog enkele schoten. Daar bij raakt passagier Marijke Drost ge wond. Ontredderd ligt Rudi op de grond. Hij heeft zijn Uzi weggegooid en wordt zonder verzet overmeesterd. „Het is een wonder dat niet meer mensen uit deze coupé gewond zijn geraakt, want als je weet hoeveel ko gels hier rondgevlogen hebben", zegt Wiegers. Wanneer het vuurgevecht over is, gaat ziekenverpleger Bert Stoelhorst de coupé binnen. „Het was een slag veld, maar er was geen paniek. Som mige passagiers kreunden. Ik heb in totaal vier gijzelaars geholpen. Ik weet nog dat één man een kogel in zijn hoofd had, en één vrouw was er heel slecht aan toe door een granaat die was afgegaan om de kaper te des oriënteren. Ze had tientallen scher ven in haar bovenlichaam." De overleden gegijzelde Van Baarsel blijkt te zijn geraakt door zes kogels. Zijn weduwe kreeg van de overheid altijd te horen dat haar man gedood is door Lumalessil. Maar later blijkt uit onderzoek en autopsierapporten dat hij door mariniers is gedood. Gegijzelde Ansje Monsjou kwam om het leven door kogels van scherp schutters. Ze sliep samen met Rose- marie Oostveen op het balkon bij de vrouwencoupé. De overheid stelt dat ze daar pas de nacht voor de aanval ging slapen, omdat ze het warm had. Maar ande re gegijzelden verklaren dat ze daar vaker sliep. Dat wist het beleidscen trum daags voor de bestorming ook, blijkt uit archiefstukken. Toch wordt het balkon doorzeefd door scherp schutters. Haar laatste woorden: „Ik ben geraakt, ik word blind, ik ga dood." vrijdag 4 november 2016 Raymond Boere en Tony van der Mee 1 Alles op mijn weg schakelde ik uit' 54 passagiers gegijzeld (3 vrijgelaten) door 9 Molukkers. Na 19 dagen wordt de trein bestormd: 04.54 uur: Rond de trein hangt een lage mistbank als 'operatie Mercedes' begint. Scherpschutters van de BBE-Krijgsmacht vuren 15.000 kogels af op de portaaldeuren, de compartimenten waar kapers liggen en op de kop van de trein. Passagier Ansje Monsjou komt hierbij om. 1- Kaper Passagier Marinier Gedood \—r}Êm m m Groningen De Punt Assen Groningen 34 Mannelijke aii gijzelaars George Matul essyf 05.02 uur: Ploeg 1 De mariniers blazen de deuren op en gaan naar binnen. Drie kapers voorin worden direct gedood. 05.03 uur: Ploeg 2 Een kaper overmeesterd. 04.55 uur: Mariniers lopen langs het spoor en bestormen de trein in vijf aanvalsploegen. Tegelijkertijd scheren zes Starfighters twee keer laag over met oorverdo vende nabranders om de kapers schrik aan te jagen. De negen kapers hielden 34 mannen in gijzeling. Tussen de in totaal 54 gijze laars zaten 17 vrouwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8