Staatssecretaris Dijksma is klaar met taxironselaars op Schiphol Rijken in Quote 500 dreigen met rechtszaak NIEUWS 7 Vlak voor de lk >r 1 stuurt Donald Trump zelfs zijn normaal zo zwijgzame vrouw Melania op campagne. Overtuigt zij de zwevende kiezer? 1 Ik geloof niet dat hier iemand is die zijn keuze nog niet heeft gemaakt De straat moeten we terugpakken voor de burger en niet overlaten aan de hufter Als Melania Trump First Lady wordt, kondigt ze aan in Berwyn, Pennsyl vania, gaat ze iets doen aan cyberpesten. „Onze cultuur is te gemeen en te ruw ge worden, vooral voor kinderen. We moeten een betere manier vinden om met elkaar te praten." Zou ze dat haar man ook wel eens op het hart drukken, als hij een te genstander neersabelt in een tweet? Eerder liet ze haar ongenoegen over zijn socialemediagewoontes door schemeren, maar in haar eerste echte campagnespeech vlak voor de verkie zingen houdt Melania het bij een half grappend: „Donald weet hoe hij de boel moet opschudden, niet?" Ze wordt toegejuicht als ze vertelt over haar jeugd in communistisch Slovenië. „Amerika was het woord voor vrijheid en kansen." Die liefde voor het land deelt ze met haar man, zegt ze. Het grootste applaus is er als ze beschrijft hoe ze Amerikaans staatsburger werd. „Het grootste voorrecht ter wereld." Melania Trump had helemaal geen zin in dit optreden. Zelden liet ze zich horen sinds haar man zijn verkiezingscam pagne startte - naar eigen zeggen om dat ze het belangrijker vindt om er te zijn voor zoon Barron (to). Pijnlijk Die ene keer dat ze zich uitsprak, op de Republikeinse conventie, ging het pijnlijk mis. Hele zinnen uit haar toe spraak bleken gekopieerd uit het ver haal dat Michelle Obama in 2008 hield om haar man aan te prijzen. In een duo-interview met ABC leek Melania vorige week verrast toen Donald Trump de interviewer meedeelde dat ze twee, misschien drie campagnespeeches zou geven. Zijn vrouw trok een verbaasd gezicht en liet zich een oprechte 'oh?' ontval len. Maar ze koos eieren voor haar geld: in dit deel van Pennsylvania heeft Donald haar nodig om uitzicht te houden op verkiezingswinst. Pennsylvania is een van de cruciale staten op de verkiezingskaart. Als Trump hier niet wint, wordt het heel lastig om het Witte Huis te halen. En vooralsnog gaat Clinton in lokale pei lingen aan kop, mede dankzij haar goe de scores in plaatjes als Berwyn, feite lijk een buitenwijk van Philadelphia. Hier woont het soort Republikeinen dat afstand neemt van Trump: hoger opgeleiden, met name vrouwen. Clinton had in vier county's rond Philadelphia vorige maand een gat van 28 procentpunt geslagen, onder vrouwen had ze zelfs 43 punten voor sprong. Driekwart van hen zei tegen opiniepeilers dat de tape waarop Trump pocht dat hij vrouwen in hun kruis grijpt hen dwarszit. En dus wordt Melania op Berwyn afgestuurd, in de hoop deze vrou wen nog voor zich te winnen. Er zijn opvallend veel vrouwen in de zaal. Ook jong en hoogopgeleid, zoals ad vocate Stephanie (25). Ze wil haar achternaam niet geven, maar verze kert: er zijn meer 'verborgen' Trump- vrouwen. „Vriendinnen lopen er ook niet mee te koop. Je wordt al snel voor racist of seksist uitgemaakt." Om aarzelende kiezers naar de stembus te krijgen, leunt Trump sterk op de aantrekkingskracht van zijn optredens en zijn familie. Naast Melania trekken vandaag ook vier kinderen en een schoondochter door het land. En het werkt, zeggen zijn vrijwilligers in Pennsylvania. Keerzijde Maar voor het podium waar Melania Trump spreekt, wordt ook de keerzij de van die strategie zichtbaar. „Ik ge loof niet dat hier iemand is die zijn keuze nog niet gemaakt heeft", schat Denise Andretta (41). Vrouwen zwaaien met Trumpborden of trek ken een vies gezicht als de naam Clinton valt, een manheeft zich ver kleed als Donald. Op bijeenkomsten als deze komen geen twijfelaars af, maar Trumps grootste fans. Dat hij beschuldigd wordt van seksueel misbruik? Ach, verhalen uit de koker van Democra ten en kleedkamerpraat, zeggen vrouwen hier. „Ik heb het allemaal al zo vaak gehoord, ik werk al mijn he le leven met mannen", reageert Rosa lie Sine (83). Ze wil nog steeds de Trumps in het Witte Huis en komt om te zien hoe mooi Melania is, zegt ze. Andretta: „I love Melania. Ze is welbespraakt, en prachtig." Dat meldt Quote zelf nadat giste ren de twintigste editie van de Quote 500 is gepubliceerd. Van wege het jubileum is de lijst dit jaar uitgebreid naar r.ooo. Maar pinautomatenondernemer Cor van de Velden (nr. 238, goed voor too miljoen) en verhuurder Aart Bezemer (nr. 472; 57 miljoen) willen absoluut niet in de lijst worden genoemd. Van de Velden dreigde met een rechtszaak als Quote zijn naam überhaupt zou noemen. De on dernemer 'walgt' volgens Quote van zijn notering in de lijst. Quote reageert nonchalant: „Kom maar door, heren!" In het verleden kreeg het blad al eens eerder te maken met rechtsza ken. De bekendste is van vast goedhandelaar Willem Endstra. De rijkste man van Nederland, Randstad-oprichter Frits Gold- schmeding, zag in een jaar tijd een kwart van zijn vermogen ver dampen, maar staat nog steeds bo venaan in de Quote 500, met een vermogen van 3,5 miljard euro. Mediamagnaat John de Mol is de hoogst genoteerde BN'er (vier de, met 2,5 miljard euro). De dui zendste en laatste plaats is gere serveerd voor violist André Rieu. Quote schat zijn vermogen op 25 miljoen. De rijkste familie is de C&A-familie Brenninkmeijer, die gezamenlijk 21 miljard bezit. Dat zei Dijksma gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer. Schiphol, de gemeente Haarlem mermeer en het ministerie heb ben de handen ineengeslagen om het probleem aan te pakken. Dijks ma heeft de gemeente juridische steun aangeboden om het pro bleem op 'zeer korte termijn' op te lossen. Er wordt gekeken of het mogelijk is de gemeentelijke veror dening aan te passen voor aanpak van de ronselaars. Zij benaderen mogelijke passagiers in de aan komsthal en proberen ze hun au to in te krijgen. Ook gaat de In spectie Leefomgeving en Trans port (ILT) intensiever controleren en worden er afspraken gemaakt met de marechaussee. Alleen sa- men kunnen we dit probleem oplos sen, aldus de bewindsvrouw. „We moeten de straat terugpakken voor de burger en niet overlaten aan de hufter", zei Dijksma. Gisteren was er al een eerste veegactie tegen de ronselaars, aldus de bewinds vrouw. Het gaat om een gezamen lijke actie van onder andere de ge meente Haarlemmermeer en de marechaussee. Een woordvoerder van de gemeente kon gisteren nog niet specifiek ingaan op wat de ac tie inhoudt. De gemeente komt vandaag met de resultaten van de eerste actie. Volgens burgemeester Theo Weterings van de Haarlem mermeer is het inzetten van de verschillende diensten geen struc turele oplossing voor het pro bleem. „De marechaussee heeft an dere prioriteiten zoals de veilig heid van Schiphol bewaken en grenscontroles." Hij benadrukt dat er wordt gezocht naar een blijven de oplossing, 'maar het gaat om complexe problematiek'. vrijdag 4 november 2016 v.<,rki62inr Melama zet alle zeilen bij Karlijn van Houwelingen Berwyn Melania Trump op het podium in Berwyn, Pennsylvania, fotoap Denise Andretta Twee ondernemers die het blad Quote heeft opgenomen in de jaarlijkse lijst van rijkste mensen van Nederland, drei gen het blad met een rechts zaak. Victor Schildkamp Amsterdam AMSTERDAM Staatssecretaris Sharon Dijksma (Infrastructuur en Milieu) wil dat er snel een ein de komt aan het ronselen van klanten door taxichauffeurs op Schiphol. —Sharon Dijksma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7