Davy Gunst kiest voor Iers avontuur Hoe gaat het in zijn werk? 16 ZEELANE CLUBHELD VV YERSEKE PROCEDURE Als er wat moet gebeuren bij voetbalclub, Yerseke wordt Henk Christiaanse (76) als eerste gebeld. Op 200 meter afstand van sportpark Cleijn Moereken in Yerseke woont Henk Christi aanse met zijn vrouw. Ruim der tig jaar is de Yersekenaar als vrij williger actief bij de plaatselijke voetbalvereniging. Alle kluswerk- zaamheden op de club - van net ten repareren tot lijnen kalken - komen op het bordje van onder anderen Christiaanse terecht. „Omdat ik zo dichtbij woon, krijg ik vaak telefoontjes of ik de Ik betaalde iemand honderd gulden die mijn visdag overnam, zodat ik kon voetballen poort wil openen. Er is altijd wel wat te doen." Als twaalfjarige werd Christi aanse lid van Yerseke. „In die tijd had je nog geen jeugdafdeling. Voorheen voetbalden we op straat. Die tijd was fantastisch. El ke straat had zijn eigen team. Ook uit de polder kwamen jon gens voetballen. Op latere leeftijd werden we lid van de club. Een aantal jongens waar we eerst te gen speelden, werden onze team genoten." Het leven van de Yersekenaar bestond jarenlang voornamelijk uit voetbal. Van zijn achttiende tot en met zijn 37ste voetbalde hij in de hoofdmacht. „In het jaar dat ik stopte, werden we kampioen. Door een liesblessure kon ik niet meer mee. Het was een pijnlijke besluit om te stoppen." Een aantal jaren voetbalde Christiaanse nog in een vetera- nenelftal, waar vooral de gezellig heid centraal stond tijdens de der de helft. Vervolgens is hij jaren lang begeleider geweest van diver se seniorenelftallen en in de jeugd. „Op die manier raakte ik weer betrokken bij de club." In het verre verleden was Chris tiaanse nog niet als vrijwilliger ac tief. Dat kwam pas ruim dertig jaar geleden. „Mijn broer voetbal de niet, maar was wel bij de club betrokken. Een keer hielp ik hem met grasmaaien. Sindsdien zijn die werkzaamheden uitgebreid tot zo'n beetje alle klusjes op het sportpark." Zes dagen in de week is het ma nusje-van-alles op de club. „Er is altijd wel wat te doen. Er zitten zo nu en dan gaten in de doelnet- ten en ballenvangers. Deze moe ten gerepareerd worden. Op maandag werken we altijd met een groepje. Dan ruimen we alles op in en rondom de kleedkamers. Jammer genoeg wordt dat clubje steeds kleiner." Het gebrek aan vrijwilligers steekt Christiaanse. „De meeste verenigingen kampen met het zelfde probleem. We kunnen wel tien handen extra gebruiken. Sommige mensen die niets doen, hebben nog commentaar ook. 'De ballen zijn niet goed', hoor je dan. Vroeger speelden we met een veter in de bal. Of: 'Het veld is modderig en er zitten putjes in'. Toen wij voetbalden tig jaar terug, zat je constant onder de blubber." Volgens de clubman is er in al die jaren veel veranderd binnen het voetbal en de maatschappij. Zo ook bij het eerste elftal van zijn clubje, waar kleinzoon Jari speelt. Christiaanse bezoekt alle thuis- en uitwedstrijden. „Soms mist het 'eerste' vier man, vanwe ge vakantie. Onbegrijpelijk. Ik be- taalde iemand honderd gulden die mijn visdag overnam, zodat ik kon voetballen. Een bekende van me reed vroeger vrachtwa gen. Hij zorgde gewoon dat hij op tijd was, terwijl hij vanuit Parijs of Boulogne kwam." Toch ervaart Christiaanse ook voordelen van de huidige tijd en constateert hij dankbaarheid rich ting de vrijwilligers. „We probe ren alles keurig te onderhouden op het sportpark. Sommige men sen achten dat vanzelfsprekend. Een ander valt het wél op. Het is hartstikke leuk als iemand tegen je zegt dat iets mooi is opge knapt. Op die manier voel je je ge waardeerd." Wielrenner Davy Gunst rijdt vol gend seizoen voor An Post-Chain Reaction, een continentale ploeg. De 21-jarige coureur uit Yerseke kwam dit seizoen uit voor het Ra bobank Development Team, dat ophoudt te bestaan. „Ik hoop de lijn die ik daar heb ingezet, door te kunnen trekken." Bij het grote publiek is An Post-Chain Reaction geen gearri veerde naam, maar Gunst had de ploeg hoog op zijn verlanglijstje staan. „Er waren een paar ploegen waar ik naartoe wilde, daar was dit er één van. Toen ze kwamen, heb ik daarom geen moment ge twijfeld. Het is een ploeg die al ja renlang staat." De mogelijkheden om een mooi Er waren een paar ploegen waar ik naartoe wilde, daar was dit er één van programma te rijden, waren door slaggevend. De continentale ploeg rijdt eendaagse wedstrijden en kleine rondes zoals die van Groot Brittannië. Gunst heeft geen speci fieke voorkeur, want zijn sprinters benen kunnen in klassiekers en in etappes uit de verf komen. „We rijden overal in Europa wedstrijden. An Post-Chain Reac tion is een Ierse ploeg, maar we rij den maar één wedstrijd in Ier land. Het wordt een avontuur, want de renners komen overal vandaan. Dat vind ik mooi, om met z'n allen één doel te hebben en uiteindelijk als ploeg te functio neren." Kurt Bogaerts is de manager die Gunst binnenhaalde - hij noemt hem een 'big prospect', een grote belofte - maar ook Sean Kelly is manager van de ploeg. De Ier won in zijn rennersjaren onder meer de Vuelta, diverse grote klassie kers en hij is viervoudig winnaar van de groene trui in de Tour de France. Net als Gunst had Kelly een sterk eindschot. „Ik heb nog niet met hem gesproken, maar ik hoop van hem veel op te steken. Maar dat geldt ook voor Nico Eeckhout die eveneens in de begeleiding zit. Hopelijk kunnen zij ons bijvoor beeld behoeden voor fouten die zij ooit gemaakt hebben." Het seizoen voor Gunst begint op 12 december met een trainings kamp in Spanje. In januari volgt nog een trainingskamp, waarna op zondag 29 januari het seizoen begint met de Grand Prix Cycliste la Marseillaise. pzc.nl/clubhelden vrijdag 4 november 2016 CLUBHELDEN VAN DE Yerseke komt handen tekort Len Wolters Yerseke Henk Christiaanse, vrijwilliger Elke sportvereniging heeft ze: helden die al hun vrije tijd in de club steken, maar het liefst op de achtergrond blijven. Die enthousiaste vrijwilligers verdienen een podium. Nomineer en stem Heeft jouw vereniging ook een echte dubheld? Laat het ons we ten. Ga naar pzc.nl/clubhelden, nomineer en stem op jouw held. Wie weet wint jouw club dan wel 10.000 euro. Als je nu stemt maak je zelf kans op een Ford Fiesta. Stemmen kan tot en met 16 november. Winnaar Op 21 november maakt de redactie bekend wie de titel PZC CLubheld in de wacht sleept. De winnaar wordt bepaald door het aantal stemmen, het gemid delde rapportcijfer en de motiva tie (aantal stemmen is dus niet per se doorslaggevend). De PZC-winnaar strijdt op 30 november met veertien andere supervrijwilügers om de titel 'CLubheld van de Amateursport 2016' en de hoofdprijs van 10.000 euro voor zijn of haar club. A Henk Christiaanse heeft altijd wat te doen op Cleijn Moerken. FOTO MARCELLE DAVIDSE Rudy Boogert Yerseke Davy Gunst, wielrenner A Davy Gunst rijdt volgend jaar voor An Post-Chain Reaction.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 78