WIM HOFMAN Herfstgedachten ZEELAND 13 GOOD NU IN DE SHOWROOM TE GOES! De Audi Q2 en de nieuwe Audi A5 coupé AUTOPOPPE info@autopoppe.nl autopoppe.nt 'j De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator vrijdag 4 november 2016 Als het niet waait, is blade ren harken wel een aardig werkje. De bladeren vlie gen niet weg, maar je kunt wel je gedachten laten gaan, ook al gaan die al gauw in de richting van af sterven, wegsterven, sterven. Het is niet voor niets dat men rond de ze tijd de doden herdenkt en gra ven bezoekt en zo herinneringen levendig houdt. Het doden her denken is al een oude traditie, vooral sinds men zich is gaan in beelden dat de doden op een raad selachtige manier verder voortle ven. Ik wil het nu niet over dat ra re wanfestijn Halloween hebben met zijn heksen, zombies, horror en duivels. Dat hebben we nu ach ter de rug. De oude Romeinen stopten wel een munt in de mond van de do de. Dat was om Charon, de veer man, te kunnen betalen. Hij zette de ziel van de dode over de rivier de Styx, de grensrivier van aarde en onderwereld. Moslims leggen bij de begrafenis hun dode met het gezicht naar Mekka en ver wachten een laatste oordeel, zoals ook vroeger christenen zo dicht mogelijk bij en het liefst in de kerk begraven wilden worden. Soms stapelde men de beenderen maar op in knekelhuizen bij de kerk of men legde de schedels, soms met een naam en met ver sierde bloemen, in schedelkistjes in afwachting van de laatste dag. De schedels werden eerst een tijd in de zon gebleekt. Ze werden ruw en wit. Daarna kon je er goed op schilderen. In de grote kerk in Aardenburg zijn graven die aan de binnenkant beschilderd zijn. Vandaag de dag komt het beschilderen van doods kisten in zwang. Men beschildert de kist echter aan de buitenkant, want de rituelen van begrafenis en afscheid zijn tegenwoordig meer en meer voor de nabestaan den en niet zozeer meer voor de dode. De bladeren die ik bij elkaar hark, gaan op de composthoop. BRIEVEN Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 of lezersredacteur@pzc.nl Kunstwerk Op het Abdijplein zijn een paar kanonnen (14 oktober) geplaatst. En niet te vergeten: een kunst werk. Twee hulpeloze fabrieksar beiders in verzinkte HE- MA-truien bij een kanon dat al lang klaar, gebruikt en afgeschre ven is. Eigenlijk stonden ze daar al een paar weken, helemaal bloot, dus onthuld hoefden ze niet meer. Waarom staan die kanon nen op het plein, de binnen plaats van een abdij? De direc teur van het museum vertelde ons dat dat was omdat ze, als ze binnen zouden worden ge plaatst, ze door de vloer zouden zakken. Ze staan er dus per gra tie. Staan ze gericht? Een op de Prinsenzaal, de ander op de pro vinciekantine. Het is een ernstige verstoring van de sereniteit die het plein omhult, een plein waarvan er in heel West-Europa maar een paar te vinden zijn. Wisten ze geen andere plaats? Peter Schat had gelijk: 'Laten ze met hun poten van onze plei nen afblijven'. Jan Karman Sint Pieterstraat 9, Middelburg Honden De SGP en de LPV in Vlissingen (21 oktober) hebben vragen ge steld over loslopende honden. Het is wel heel erg kort door de bocht alle honden onder één noe mer te brengen. Logisch en veili ger zou zijn de 'vechthonden' on der een verordening te brengen. Zeg in een verordening dat ge vaarlijke honden zoals staffords, bullterriers, mastiffs alleen aange lijnd en met een muilkorf mo gen worden uitgelaten. Of het uit- laatgebied is of niet. Dat voor komt vechtpartijen, gescheld en overlast voor de overige wande laars. Het probleem is opglost. Zonet, dan volgt een proces-ver baal en een boete. P. L. Brounts Kenau Hasselaarstraat 153 Vlissingen Juliana Wat beoogt Jolande Withuis (26 oktober) met haar biografie over onze geliefde koningin Juliana? Wat voegt het toe? Wat vertelt ze wat we nog niet weten? Ik vind het onterend zo als ze het leven van Juliana durft uit te rafelen! Wat moet het voor de kinde ren van Juliana pijnlijk zijn om met al die details nog weer eens geconfronteerd te worden. Wat wordt Nederland er beter van? Waarom de Hofmans-affai- re weer zo breed uitgemeten? La ten we Juliana in haar waarde la ten. Ze was een geweldige konin gin, maar daarnaast ook mens. Welk mens maakt geen fouten? Het is nu eenmaal niet altijd ro zengeur en maneschijn in het le ven. Ze had begrip voor Bern- hards zwakheden en bleef hem liefhebben en steunen door dik en dun. Vorstelijk! Wat wist ze al tijd een feest van 30 april te ma ken op Soestdijkü Laten we haar zó blijven herinneren!! Willy Hesselink Boul.Bankert 124, Vlissingen Juliana 2 De kritiek op Prins Bernhard barst weer los na een nieuwe bio grafie. Ook de Lockheed-affaire komt weer boven water. Waar men het nooit over heeft is dat de rege ring in den Haag uit zuinigheid, 10 afgekeurde vliegtuigen had ge kocht van Amerika. Men noemde dit de vliegende doodskisten. Zes tien bemanningsleden kwamen om, nadat er twee van naar bene den waren gestort. Dat lijkt me nog altijd heel wat erger dan wat Bernhard heeft ge daan. Laat de hooggeleerden daar eens een boek aan wijden. Cor van der Poel Opaal 6, Middelburg Stadspolder Kortgene is een dorp dat als 'mooi' wordt gewaardeerd. Dat komt deels door de verrassende aanblik van de Stadspolder Een prachtig landschap, zomaar ooit het dorp in de schoot geworpen. Nu is het eigendom van de ge meente en wordt bebouwd. Geen bezwaar als dat met be leid gebeurt. Het is een histori sche fout als de gemeente de wil gen en meer rooit die juist dit groene gezicht van het dorp vormt. Waarachtig, door een omissie in regelgeving is het zo maar toegestaan te kappen. Maar, gemeente Noord-Beveland: het hoeft niet. Veel beter zelfs: doe het niet. Voeg je bouwplan naar het landschap. Zo zijn altijd over al de mooiste woonplekken ont staan. Gun jezelf en het dorp een boomrijke volgroeide parkwijk, fijn om mee en in te leven. Geef ook de toerist reden om naar Kortgene te blijven komen. 5000 Ha bos aanleggen? Een heel mooi stukje staat hier al. Doe er je voordeel mee. Ben Seelt Kaaidijk 26, Kortgene Audi A5 Coupé Like ons op Facebook!. De Volkswagen en Audi dealer voor Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 75