Klimaattest in alle gemeenten ZEELAND 11 Luchtfoto's van de Ramp Boerenleven moet wijken Kleurrijke uitgever En de winnaar is... een man! ZBP2016 f f tDrfiU J In 20U stuitte Koos Hage in het Zeeuws Archief op een verzameling haarscherpe luchtfoto's van alle vernielde dijken bij de watersnood van 1953, luttele dagen na de Ramp gemaakt. Ze vormen de kern van de atlas. Daarin zijn de stroomgaten nauwge zet in kaart gebracht, met be halve de foto's ook histori sche en hedendaagse kaarten van het gebied, informatie over het ontstaan en het dich ten van de gaten en fragmen ten uit de ooggetuigenversla gen die Kees Slager in de ja ren 8o heeft opgetekend. Een nuttig, mooi uitgegeven naslagwerk, maar niet direct een favoriet voor de prijs. De discussie rond de Hedwi- gepolder krijgt een diepere di mensie dankzij Dit is mijn hof. In het alom geprezen per soonlijke relaas keert Chris de Stoop terug naar de verla ten ouderlijke boerderij in de Zaligempolder en schetst hoe het traditionele boerenleven verdwijnt, hoe het landschap verandert door de expansie van de Antwerpse haven en de aanleg van nieuwe natuur gebieden. Hij doet dat op aan grijpende wijze, betrokken zonder larmoyant te worden. Zeker een grote kanshebber. Anderzijds schreef de auteur ook al het Geschenk voor de Week van het Zeeuwse Boek. Een prijs zou het wel heel erg een De Stoop-week maken. „God, wat wilde Geert van Oorschot graag weg uit Vlis- singen", zo begint deze uit voerige biografie van de kleurrijkste uitgever die lite rair Nederland heeft gekend. De schrik van elke boekhan delaar, een man 'in wiens hoofd er altijd een storm van windkracht acht woei, gecom bineerd met een aardbeving van zeven op de schaal van Richter'. Mede aan de hand van de vele duizenden brie ven die hij naliet, weet For tuin diens (Zeeuwse) ziel fraai bloot te leggen. Een heerlijk boek, waarin je blijft lezen, vooral dankzij de prachtige anekdotes. Zou een terechte winnaar zijn. Elke Zeeuwse gemeente gaat de komende jaren een klimaatstress test uitvoeren. In Noord-Beve land is dat al gebeurd. Die test moet niet alleen in zicht geven in de mogelijke gevol gen van een overstromingsramp, maar ook de effecten van extre me neerslag, droogte of hitte in beeld brengen. Gemeenten kun nen de uitslag van de test gebrui ken bij toekomstige ruimtelijke keuzes. Dit heeft gedeputeerde Ben de Reu (PvdA, water) gisteren be kendgemaakt tijdens het Natio naal Deltacongres in Apeldoorn. Afgelopen week heeft de Eerste Kamer nieuwe normen vastge steld voor primaire waterkerin gen. In Apeldoorn heeft De Reu uitgelegd dat Zeeland daarmee al vast aan de slag is gegaan. Tot voor kort stond het over stromingsrisico altijd centraal, maar nu worden ook de gevolgen meegewogen. Dat heeft onder meer geresulteerd in een hogere norm voor de dijken bij Dow Che mical, omdat de economische schade bij overstroming daar aan zienlijk werd onderschat door de gebruikte rekenmethodiek. Er wordt voortaan uitgegaan van drie lagen van veiligheid: ster ke dijken, duinen en dammen, een veilige inrichting en een goe de rampenbestrijding. Vooral op het gebied van inrichting werken meerdere partijen samen. Zee land heeft 1.700 kilometer aan Het is handig als een bedrijventerrein of woonwijk aan de goede kant van de binnendijk zit binnendijken. Die spelen bij de inrichting een belangrijke rol. Met andere organisaties onder zoekt de provincie welke functie binnendijken moeten krijgen als zich overstromingen voordoen. De lagere dijkjes kunnen het wa ter in het landschap enige tijd te genhouden, waardoor mensen de gelegenheid hebben een veilige plek te zoeken. Ze kunnen daar voor ook droge vluchtroutes bie den. De Reu: „Als een gemeente een woonwijk of bedrijventerrein wil ontwikkelen, kan het handig zijn om net aan de goede kant van de binnendijk te gaan zit ten." Zeeland wil een stelsel van bin nendijken kiezen om veiligheid te bieden bij overstromingen. De keuze moet uiterlijk in 2025 zijn gemaakt. PZC ONLINE Johnny Hoogerland @zeeuwseleeuw We had a fantastic holiday in Thai land, and after 6.5 year, and 2 beau ties further i as ked her! @GerdaKoops O (Dpzcredactie G facebook.com/depzc ©pzcredactie vrijdag 4 november 2016 rden, een winnaar Atlas van de watersnood 1953 door Koos Hage. Uitge verij THOTH Bussum, 192 pagina's. Winnaar? Dit is mijn hof door Chris de Stoop. Uitgeverij De Bezige Bij, 286 pagina's. Winnaar? Geert van Oorschot, uitge ver door Arjen Fortuin. Uit geverij Van Oorschot, 766 pagina's. Winnaar? Hoe dan ook gaat een man mor genavond met de Zeeuwse Boe kenprijs naar huis. Voor het eerst in de inmiddels veertienjarige ge schiedenis van de prijs is er geen enkele vrouw onder de genomi neerden. Van 2003 tot en met 2015 maak ten 70 boeken tot op het laatste moment kans op de prijs. Daar van waren er 19 geschreven door vrouwen, 45 door mannen en 6 door gemengde auteurs combinaties. Ondanks dat vrouwen bedui dend minder vaak waren genomi neerd, hebben ze de meeste prij zen op hun naam. Zes keer werd een vrouw winnaar: Annejet van der Zijl (2003), Francisca van Vloten (2004), Carolijn Visser (2006), Pauline van Lynden (2007), Floortje Zwigtman (2010) en Maan Leo (2012). Vijf keer won een man en twee keer een gemengde schrijverscombi natie. Na morgen is de man/ vrouw-verhouding weer precies in evenwicht. Ernst Jan Rozendaal Apeldoorn U EN UW HALLOWEEN Elke week plaatst de redactie van de PZC in de krant een se lectie van lezersfoto's in een bepaald thema. De foto's zijn ook terug te vinden in een fo to-album op de website. Deze week is het thema: U en UW HALLOWEEN. Ga naar pzc.nl/foto om uw foto's in ons album te plaatsen of fo to's van andere inzenders te bekijken. TWITTER Oud-wielrenner Johnny Hoo gerland heeft tijdens een va kantie in Thailand zijn vriendin Gerda Koops ten huwelijk ge vraagd. Hoogerland stopte een maand geleden met wiel rennen. Wanneer het koppel trouwt is nog onbekend. UW REACTIE Edith Bruurs werd gek van het vreemde geluid dat gister ochtend urenlang in de Ter- neuzense binnenstad te ho ren was. 'Ik dacht al... de klok van de buren die op tilt is ge slagen? Ik werd er niet goed van. Maar nu weet ik waar het vandaan kwam.' De oorzaak was een geluidsinstallatie bij de Oostsluis, die tot 13 novem ber een ingrijpende onder houdsbeurt ondergaat. ONLINE TOP 5 1. Gruwelijk: Hoofd ex afhak ken, ouders doodslaan en vrouw uithongeren 2. Man (44) komt om het le ven bij aanrijding door vracht wagen 3. Dit vreemde geluid is al uren te horen in de Terneu- zense binnenstad (video) 4. Auto in de sloot langs A58, bestuurder spoorloos 5. Versleten pinguïns kosten 10.000 euro Kijk op www.pzc.nl of

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 73