f Nederland - België 10 ZEELAND 'Maatwerk niet mogelijk' Officier eist negen maanden cel tegen vijf Duitsers die betrokken waren bij vechtpartij in Renesse. Vijf boeken, samen 2050 pagina's, één prijs. Wat zijn de kansen van de kandidaten voor de Zeeuwse Boekenprijs? Uitreiking Boekenprijs Buitenplaats diende doel Doden een naam geven ZEEUWSE BOEKENPRIJS KANDIDATEN korting per ticket DE DERBY DER LAGE LANDEN! Vijf van de vijftien Schalke 04- supporters die betrokken waren bij de knokpartij in Renesse ander half jaar geleden, moeten negen maanden de gevangenis in. Dat eist de officier van justitie. Wie nu precies welke vorm van geweld heeft gebruikt tegen poli tieagenten, beveiligers en bezoe kers van de Schouwse badplaats, werd tijdens de zitting gisteren maar niet helder. Het was die za terdagnacht in april 2015 te don- Het spijt me dat agenten gewond zijn geraakt. Maar ik heb het niet gedaan ker en er liepen te veel mensen op straat om dat uit camerabeelden te kunnen opmaken. De voetbal fans hadden bovendien veelal het zelfde 'Oostblokachtige' uiterlijk, bijna iedereen had een kort ge schoren kapsel, armen vol ta toeages en sportschoenen aan de voeten. Hoodies werden over hoof den getrokken om, zo redeneerde officier van justitie Rob Ramme- loo, niet herkend te worden. In de bus die de groep Duitsers naar het politiebureau in Breda bracht, zou kleding zijn verwisseld. Door die chaos waren getuigen verklaringen niet allemaal even specifiek en soms zelfs verwar rend. Want wie stond vooraan in de linie en wie bleef op de achter grond? Wie had geschopt en wie niet? En wat was er waar van die mep met een bierpul? Geen van de verdachten gaf toe actief te hebben deelgenomen aan de vechtpartij en niemand wees een groepsgenoot aan als dader. „Het spijt me dat agenten gewond zijn geraakt", zei één van hen rich ting de aanwezige agenten, waar van één aangafin zijn werk nog al tijd last te hebben van wat die za terdagnacht is gebeurd. „Maar ik heb het niet gedaan." De groep jongens was niet naar Renesse gekomen om te knokken, zo veel was de officier van justitie duidelijk. „Maar als er ellende komt, gaat het ook gigantisch mis. Dat is een groepsverantwoordelijk- heid. Samen uit, samen thuis." Voor alle vijf verdachten eiste hij negen maanden celstraf. De advocaten van de vijf, van wie twee de moeite hadden geno men naar Middelburg af te reizen, geloofden hun oren niet. Met zo veel getuigenverklaringen moest maatwerk mogelijk zijn, vonden zij. Voor alle verdachten werd om vrijspraak gevraagd. De laatste twee verdachten staan maandag terecht in Middel burg. De rechter doet op 21 novem ber uitspraak. De uitreiking van de 14e Zeeuwse Boekenprijs is mor genavond in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. De jury bestaat dit jaar uit com missaris van de koning Han Polman (voorzitter), Paul van der Velde, Perry Moree, Jac queline Bel, Jan van Damme en Barber van de Pol. Alle tachtig ingezonden titels dingen mee naar de PZC-pu- blieksprijs. Stemmen kan nog tot vandaag 12.00 uur via pzc.nl/publieksprij s. Handelseditie van proef schrift over de talrijke buiten plaatsen en hofsteden die in de 17de en 18de eeuw hun stempel drukten op het Wal- cherse landschap. De gedach te was altijd dat deze uitslui tend bedoeld waren voor ver maak en om te imponeren. Van den Broeke toont aan dat het genuanceerder ligt en dat buitenplaatsen niet zelden ook een economisch doel dienden, bijvoorbeeld omdat ze fungeerden als woonver blijf bij een tuinderij, boom gaard of wijngaard. Niet echt waarschijnlijk, ook al is Het pryeel van Zeeland een voorbeeldige wetenschap pelijke studie. Na Het relaas van Solle (2015) is Vuurland de tweede vrucht van Oosthoeks zoektocht op zolder naar oud werk. Deze op eigen ervaringen gestoel de roman schreef hij in 1965. Het is een indringend ver haal over het macabere werk van de Identificatiedienst, die na de Tweede Wereldoor log gesneuvelden en geliqui- deerden moest opgraven, om de doden van een naam te voorzien. Het is ook een ver haal over liefde, oorlog, waan zin, schuld en boete. Oosthoeks zolder is een schat kamer van bijzondere verha len gebleken. Zijn schrijfstijl - bloemrijk, staccato - vergt, hoe fraai soms ook, op den duur wel veel van de lezer. Woensdag 9 november, 20:45 uur - Amsterdam ArenA Beteef deze wedstrijd samen met familie en vrienden! Tickets al vanaf 18,- (normaal 23,-) Ga nu naar pzc.nl/oranje vrijdag 4 november 2016 Eis: celstraf voor vijf supporters Wendy Wagenmakers Middelburg —supporter Schalke 04 Het pryeel van Zeeland door Martin van den Broe- ke. Uitgeverij Verloren, 518 pagina's. Winnaar? Vuurland door Andreas Oosthoek. Uitgeverij Cos- see, 288 pagina's. Winnaar? 'HET PRVEEL *n«^eeland' Vijf genominee Rolf Bosboom •W/Al Shcuifi/A ij i t U9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 72