Storm aan de Zeeuwse kust 'Politie blijft in Axel zolang het nodig is' Grenswerkers dupe belastingdiensten 2 ZEELAND Cadeautjes De ernstig zieke Vlissinger Abdirazak Aden zou een nieuwe nier krijgen van zijn neef uit Ethiopië, maar sinds zondag is zijn donor spoorloos. mmw, Commentaar Het is alsof minister Melanie Schultz van Haegen het deksel van de doos van Pandora tilde. In december 2015 schreef ze aan de Tweede Kamer dat het verbod op de bebouwing van de kust wel kon verdwijnen. „De wind kwam eronder en toen stak er een storm op", typeerde haar woordvoerder later de situatie. Na tuurorganisaties zamelden ruim 100.000 handtekeningen in met hun campagne Bescherm de kust. Een maand later draaide Schultz haar besluit terug, maar net als Pandora kreeg ze het deksel niet meer op de doos. De kust blijft de gemoederen bezighouden. In Zeeland veranderde er niks. Zelfs als Schultz haar plannen had doorgezet, bleef het omgevingsplan van kracht. Dat maakt bouwen aan de kust vrijwel onmogelijk, behalve op de recreatieve hotspots, negen plekken in de provincie waar wél vakantiewonin gen mogen worden gebouwd. Niks aan de hand, zou je zeggen, maar ook in Zeeland stormt het al een jaar. Deze week sloeg een mededeling van de gemeente Noord-Beve land in als de bliksem. Ze wil meewerken aan de aanleg van een schiereiland met een hotel, een restaurant, woningen en apparte menten aan de Veerse Gatdam, een van die negen hotspots. Vanaf die plek zal het zicht op Veere verdwijnen. Hoe kan een plan dat helemaal past binnen de afspraken die we met zijn allen hebben gemaakt toch zo duidelijk afwijken van wat we allemaal willen? Deugen de afspraken niet? Ze zijn op zijn minst onduidelijk. Volgende maand moet de Zeeuwse kustvisie klaar zijn. Daarin spreken overheden, recreatieondernemers en natuurorganisaties af wat aan de Zeeuwse kust nog wel en niet meer mag. De visie wordt bouwsteen voor een nieuw omgevingsplan. Die visie moet wel verrekte duidelijk zijn, anders blijft het deksel van de doos. Hoe kan wat we met zijn allen afspreken toch zo afwijken van wat we allemaal willen? Wijkagent jos van Westen zei dit woensdagavond tijdens de openba re vergadering van de stadsraad Axel. De extra inzet in Axel trekt wel een wissel op de capaciteit van de politie, liet hij niet onver meld. „Andere dingen blijven daar door liggen." In het weekend van zaterdag 8 op zondag 9 oktober kwam de po litie voor het eerst in groten getale in actie in het uitgaansgebied van Axel. Dit gebeurde na klachten van omwonenden die al langere tijd overlast hebben van jongeren die Axel hebben ontdekt, met na me sinds eind 2015 café 't Amstel- hoekje een andere exploitant heeft. De klachten betreffen wild- plassen, overgeven op straat en uit gescholden worden, als je com mentaar levert. Horeca-ondernemers en omwo nenden hebben vandaag afzonder lijk overleg met de gemeente en politie. Een omwonende laat we ten blij te zijn met de politie-in- zet, maar vraagt zich wel af of dit vol te houden is. Het aantal bezoe kers neemt niet af, is zijn waarne ming. „Ik heb het idee dat sommi ge jongeren het juist leuk vinden dat er veel politie is." Hij is vol be wondering voor de dienstdoende agenten. „Wat ze over zich heen krijgen aan scheldpartijen, is onge looflijk." Het zou naar zijn me ning wellicht beter zijn één van de cafés (een tijdje) te sluiten. Bur gemeester Jan Lonink van Terneu- zen heeft al eens aangegeven zo'n maatregel zonodig niet te zullen schuwen. Almanak Avonden had die Vlissingse moeder achter haar laptop door gebracht om uit te zoeken wel ke cadeaus Sinterklaas het bes te kon meenemen uit Spanje. Om de Goedheiligman een handje te helpen, had ze het meeste alvast in huis gehaald en verstopt achterin een kastje, op zolder. Daar komen de kin deren toch nooit, dacht ze. Dacht ze. Tot deze week zoon lief (3) dolenthousiast de trap af stormde met zijn armpjes vol pakpapier. „Mamamamama- ma, moet je toch eens kijken!" Hond zegenen bij kerkdienst «Sfe Zwijsen in 't Schallemaaj Controle van lantaarnpalen TERNEUZEN Argentijnse scholier zoekt gastgezin JÉ\' TU Hij wist het zeker: in 2017 zou zijn nieuwe leven beginnen. „Ik heb al die tijd gedacht: ik word in januari geopereerd. Dat dacht ik echt." Ab dirazak, die in 1991 vanuit Somalië naar Nederland kwam, was zó dichtbij. Anderhalve maand gele den haalde hij zijn donor op in Ethiopië. Nog één laatste controle op 9 november en dan kon er een datum voor de operatie geprikt worden. Maar sinds zondag is die nieuwe nier verder weg dan ooit. Neef Ah med Saad Sulayman is, met nier en al, met de noorderzon vertrokken. Hij heeft een tijdelijk visum voor de Eurozone en is mogelijk al lang Nederland uit. Adens broer Abdirahman denkt te weten hoe de vork in de steel zit. „We dachten eerst nog dat onze neef verdwaald was, toen hij niet te rugkeerde van een wandeling. Maar na twee uur wisten we het wel. Hij heeft de nierdonatie als ex cuus aangegrepen om Europa bin nen te komen. Hij heeft ons bedro gen." TERNEUZEN Over de grens wer ken blijft lastig. Belgen die in Ne derland werken, ervaren dat weer eens, doordat de Nederlandse en Belgische belastingdienst met el kaar overhoop liggen over een for muliertje. Het Nederlands-Belgisch Cen trum dat de belangen behartigt van grensarbeiders, is het zat en trok gisteren aan de bel. Wat is er aan de hand? Belgische grensarbei ders die minstens 90 procent van hun inkomen in Nederland verdie nen, kunnen sinds 1 januari 2015 hun hypotheekrenteaftrek alleen nog in Nederland claimen. Ze moeten daarvoor een inkomens verklaring indienen. De Belgische belastingdienst weigert echter tot nu toe het formulier te onderteke nen dat hiervoor is ontwikkeld in Nederland. Het gevolg is dat de Nederlandse belastingdienst op haar beurt niet tot uitbetaling van de teruggaaf aan grensarbeiders overgaat. Het Nederlands-Belgisch Cen trum heeft staatssecretaris Wie bes van Financiën gevraagd in ac tie te komen. De uitbetaling kan plaatsvinden, stelt het Centrum, want als Nederland te veel zou te ruggeven, kan dat op basis van een onderling verdrag worden te ruggevorderd. vrijdag 4 november 2016 li Zolang het in de nacht van zater dag op zondag druk blijft in het uit gaanscentrum van Axel, zal de po litie er op meer dan normale sterk te aanwezig zijn. Harmen van der Werf Axel Tip? redactie@pzc.nl HENGSTDIJK Voor de vierde keer wordt vandaag de Hubertusvie- ring gehouden in de Catha- rinkakerk in Hengstdijk. Sint Hubertus, de patroonheilige van de jacht, staat centraal in de dienst. De heilige wordt ook aangeroepen voor bescherming tegen hondsdolheid, mensen kun nen na afloop hun hond of ander huisdier laten zege nen. Het Eerste Zeeuwse jachthoornkorps musiceert. Aanvang 20.00 uur. OSSENISSE Gitarist Thomas Zwijsen uit Graauw treedt zondag op in 't Schallemaaj in Ossenis- se. Samen met de Ameri kaanse gitarist Ben Woods speelt Zwijsen (foto) akoes tische arrangementen van bekende rocknummers en eigen composities. Met de Master Guitar Tour gaat het duo heel de wereld over. Aanvang 15.00 uur. Mee-eten met de muzikan ten kan voor 12,50 euro per persoon. AXEL Te veel lantaarnpalen in Axel doen het niet, volgens adviseur Johan Hessing van de stadsraad Axel. Op zijn voorstel heeft de stads raad het initiatief genomen voor een controle-actie. De bedoeling is Axel in zes wij ken te verdelen waar even veel vrijwilligers de lichtmas ten 's avonds langsgaan. Nummers van gedoofde lampen zullen aan Citytec worden doorgegeven via www.ovstoringzeeland.nl. Youth For Understanding or ganiseert uitwisselingen voor jongeren die een ande re cultuur willen leren ken nen en zoekt een gastgezin voor een Argentijnse scholie re (16). Ze zit sinds augustus op school in Terneuzen en wil dit schooljaar afmaken. Informatie via info@yfu.nl of via www.yfu.nl. AHMED SAAD SULAYMAN (VERMISTE DONOR) Ahmed is Marieke Kesteloo Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 64