Minicruise naar York of Leeds 31 Bijna niets is bij net oude gebleven in het vernieuwde ijsstadion Thialf, dat morgen zijn deuren heropent. P&OK Het eerste we reldrecord heeft Thialf al op zijn naam. Onder de 400- meterbaan ligt de 'vlakst ge meten betonvloer' ter we reld. Mocht ook wel, de vori ge liep een beetje af. Dat je als schaatser op het ene rechte stuk bergop reed en het andere bergaf, is lichte lijk overdreven. Feit is wel dat de baan niet meer vol deed aan de kwaliteitseisen. Zo had je als schaatser in Heerenveen door natuurlij ke luchtstromen voortdu rend een beetje wind tegen. En waren er zo weinig kleedkamers dat Sven Kra mer zich soms moest omkle den tussen de kinderen. De hal was kil en donker en de techniek voor het maken van het ijs achterhaald. „Regelmatig vluchtten wij als Nederlandse schaatsers naar betere oorden om te trainen. Dat is natuurlijk niet de bedoeling. Ik heb vaak genoeg gezegd dat ze die hut maar plat moesten branden", zei Kramer, kind van Thialf, gisteren bij een rondleiding door het ver nieuwde stadion. Morgen gaan de deuren weer open, na een tweede zomer van verbouwingen. „Als je hier nu rondloopt. Fantastisch." Bijna niets is nog hetzelf de. Ja, de tunnel onder het ijs. Her en der staan nog een paar relingen van vroe ger. De pilaren hebben een lik verf gekregen. Verder is alles nieuw. De entree, de ruimtes voor de vips, de stoeltjes op de tribune, het plafond, de enorme bak licht die uit de ledlampen komt, de glazen wanden met blauw plastic langs de hele baan. „Futuristisch", zegt sprinter Kai Verbij te recht. Er is een 'high perfor mance centre', Innosportlab heeft een eigen ruimte. Maar het gaat uiteindelijk om het ijs. De techniek om een perfecte vloer aan te leg gen was voorafgaand aan vo rig seizoen al aangepakt. Ijs meester Beert Boomsma heeft als enige in de wereld de mogelijkheid om het ijs in de bocht iets zachter te maken dan het rechte stuk. Nu ook de 'buitenkant' is vernieuwd, slaat het ijs min der snel aan. De klimaatbe heersing is verbeterd. Zo wordt de 'vuile' lucht van de tribunes nu afgevoerd. Als duizenden mensen met hun natte jas op de tribunes plaatsnemen, heeft dat geen invloed meer op de kwali teit van het ijs. Dus: minder dweilpauzes. Hardcore ijs En de tegenwind is 'uit ge zet'. Om er wind mee van te maken, ging Boomsma te ver. „Dat doen ze overal hoor: Calgary, Erfurt, Asta- na. Het gekke is dat alles wordt gemeten bij wedstrij den, behalve dat. Ik was in Kolomna, daar hingen de vlaggen gewoon strak aan Dit is net een nieuw meisje. Je moet haar even leren kennen de stok. Maar dat moet je niet willen. Wij maken goed ijs. Hardcore ijs." Waar dat allemaal toe gaat leiden? Op de langere nummers weegt goed ijs niet op tegen het voordeel van een baan op hoogte, zo als Calgary. Bij de 500 me ter ligt dat anders. „Hier gaan we ook 33'ers rijden", zegt Michel Mulder. „Maar ik denk niet bij de eerste wedstrijd op 9 december." Boomsma is ook voorzich tig. „Dit is net een nieuw meisje. Je moet haar even le ren kennen. Het oude Thialf, daar was de rek hele maal uit. Nu hebben we weer veel speelruimte." De vorige verbouwing da teert van 1986. De tijd dat er nog volop werd gepaft op de tribunes. Heerenveen werd de snelste laagland- baan, het schaatsmekka van de wereld. En nu mag Thialf er ook weer zijn. NU VANAF Prachtige historische steden in Noord Engeland! FERRIES Bestel uw tickets op pzc.nl/minicruise vrijdag 4 november 2016 Thialf mag er ,belÜ4iR| Rik Spekenbrink Heerenveen A Thialf is tot vreugde van de schaatsers nu een futu ristisch ijsstadion, waar bijna niets hetzelfde is ge bleven. FOTO ANP Ijsmeester Beert Boomsma Bij een bezoek aan York waant u zich terug in de tijd. Middeleeuwse stadsmuren ommuren gezellige steegjes gevuld met winkels, boetiekjes, traditionele pubs, talrijke musea en zandstenen kerken. Leeds is een levendige stad en staat bekend om zijn culturele erfgoed, top of the bill shopping en fantastisch eten en drinken. De ideale bestemming voor een korte break! Het wordt alleen moeilijk kiezen welke van de twee u wilt ontdekken. JOUW TRIP. JOUW SCHIP.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 62