Voedselbank kan nog wat handjes gebruiken Raad vraagt aandacht voor problemen Sint-Maartensdijk Bankjes voor Lancaster van fonds suikeroom BEVELANDEN EN THOLEN 7 Goese sociaal-democraten komen met tegenbegroting Goesenaren mogen niet de dupe worden van de bezuinigingsoperatie, vindt de PvdA. Lastenverzwaring is volgens de partij helemaal niet nodig. Geen belastingverhoging van 6,5 miljoen euro, geen bezuiniging op het museum en daarnaast nog geld hebben voor onder meer ar moedebestrijding. Het lijkt onmo gelijk, maar volgens de PvdA in Goes kan het. Althans, op papier, want in de door de sociaal-democraten ge maakte tegenbegroting prijkt on der de streep inderdaad een nul. Goes staat voor een enorme be zuinigingsoperatie. Het gaat de ko mende vier jaar in totaal om ruim 17 miljoen euro, dik 4 miljoen per jaar. Volgende week neemt de ge meenteraad een besluit over de voorstellen van het college, die ook inwoners in de portemonnee zullen voelen. De PvdA vindt dat niet terecht, zegt fractievoorzitter Wiert Omta. „Zij hebben de afge lopen jaren al genoeg lastenverho gingen te verwerken gehad en tref fen geen blaam voor de ontstane tekorten." Het 'gat' van 6,5 mil joen euro dat ontstaat door het schrappen van de belastingverho gingen wil de PvdA voor een groot deel dichten door te bezuini gen op de gemeentelijke organisa tie. Ook maken de sociaal-demo craten andere keuzes dan het colle ge. In plaats van te bezuinigen op het museum, wil de partij korten op onder meer citymarketing en groenonderhoud. Daarnaast valt er volgens de PvdA met de 'kaas schaaf nog 3,6 miljoen euro bij el kaar te sprokkelen op terreinen als onderwijs en het sociaal domein, die nu nog volledig buiten beeld blijven. In Omta's ogen toont de tegen begroting van zijn partij 'meer Inwoners treft geen blaam voor de ontstane tekorten lef. Volgens hem maakt het huidi ge 'zakencollege' weinig politieke keuzes. „Terwijl dat wel nodig is en ook kan." Hij doelt dan op het terugdringen van de enorme schuldenlast van de gemeente van 140 miljoen, een stokpaardje van de PvdA. Die schuld wil de partij al vanaf volgend jaar gaan aflos sen. „We leggen de bal volledig bij de gemeente zelf, want die is verantwoordelijk voor hoe we rei len en zeilen", zegt Omta. Dat de raad dan ook zelf beter had moe ten opletten, is volgens hem ge deeltelijk waar. „Met geleend geld ambities verwezenlijken was heel normaal. Nu komen we erachter dat dat niet altijd het beste is. Je moet als politicus kunnen reflecte ren op je eigen standpunten. Wij doen dat als PvdA sinds 2014." Voedselbank De Bevelanden heeft nog ongeveer 15.000 euro nodig om de verhui zing naar en de inrichting van haar nieuwe onderkomen aan de Middelburgsestraat in Goes te be kostigen. „Maar een nog veel grote re uitdaging is het vinden van vol doende vrijwilligers", zegt voorzit ter Paul Colijn. Hij verwacht dat volgende week het huurcontract voor de voorma lige Connexxion-garage kan wor den getekend. Daarna begint de niet geringe klus om het pand ge schikt te maken voor de voedsel bank. Er komen onder meer een ontvangstbalie, spreekkamers en kantoorruimtes. De grote zaal op de eerste etage wordt waarschijn lijk ingezet als multifunctionele ruimte voor de doelgroep van de voedselbank. „We hebben onder meer het idee om er samen te gaan koken", stelt Colijn. De grootste uitdaging is mis schien wel de grote hal. Daar wor- den onder meer zeecontainers en koelunits geplaatst om de produc ten in op te slaan. Er komt ook een gezellige zithoek, waar men sen kunnen wachten tot ze aan de beurt zijn. „Op onze huidige loca tie moeten ze buiten in de rij aan sluiten", zegt Colijn. „Het kan daar niet anders, maar we vinden het geen fijne situatie." De voedselbank gebruikt het huidige onderkomen aan de Evert- senstraat gratis, maar moet daar weg. De vijf Bevelandse gemeen ten hebben de portemonnee ge trokken om het nieuwe gebouw de komende jaren te kunnen hu ren, maar de andere kosten ko men voor rekening van de voedsel bank zelf. „We hopen dat de lande lijke voedselbank nog een bijdrage geeft", stelt Colijn. „En verder wil ik onder meer aankloppen bij ser viceclubs en kerken om te vragen of zij voor ons willen collecteren." Dan is de voedselbank ook nog op zoek naar extra vrijwilligers. Er is sowieso al behoefte aan vers bloed. Er zijn onder meer vacatu res voor een algemeen coördinator en een teamleider administratie. De verhuizing en verbouwing ma ken de behoefte alleen maar gro ter. „Timmermannen, elektri ciens, sjouwers... dat soort men sen hebben we hard nodig", stelt Colijn. „In feite is er voor iedereen wel iets te doen. We hebben sim pelweg niet de financiële midde len om een aannemer te bellen. Het moet allemaal door vrijwilli gers worden gedaan." NIEUWDORP De bewoners van Lancaster in Nieuwdorp krijgen nieuwe bankjes op een plek die zij fijn vinden. Het is het eerste pro ject dat wordt betaald met de op brengst van de 'dorpswindmolen'. De bewoners van Lancaster had den wel een bankje om buiten te zitten, maar die staat in de scha duw, op de tocht en geeft geen uit zicht over het dorp. De nieuwe bankjes komen bij het paardenwei- tje en er komt ook een wind scherm. Jaarlijks krijgt Nieuwdorp onge veer 3.000 euro van Zeeuwind en Winvast te besteden aan leefbaar heid. Het geld is een soort com pensatie voor een windmolen vlak bij het dorp. Het doel van dit jaar werd woensdag bekendge maakt tijdens de dorpsraadverga dering. Voorzitter Han Michielsen zegde toe dat volgend jaar ge stemd mag worden welk project wordt uitgevoerd. Michielsen hoopt dat het fonds in de toekomst nog wat groter wordt. Hij heeft de initiatiefne mers van het Solarpark Scaldia ver teld over de geste van Zeeuwind en Windvast en gevraagd of er ook niet zoiets kan komen vanuit het zonnepark. SGP, CU en VVD spraken giste ren tijdens de raadsvergadering de wens uit dat de gemeente een actieve rol gaat spelen in het op lossen van de problemen in de smalstad. De dorpstafel en de on dernemersvereniging vinden dat het ronduit slecht gaat met Sint-Maartensdijk. Er is onvrede over onder meer de open plek ken in het dorp, gebouwen die verpauperen, de sluiting van win kels en de samenstelling qua in woners. Er zijn relatief veel huur- Dit is een kans om problemen samen aan te pakken woningen. De twee organisaties kondigden onlangs aan een dorps visie te gaan opstellen. SGP, CU en WD vinden dat de gemeente daaraan moet meedoen. „Dit is een uitgelezen kans om proble men samen aan te pakken", vindt Jaap Hage (CU). Wethouder Kees van Dis zei de zorgen te delen. Met name Sint-Maartensdijk West heeft volgens hem de volle aandacht. „Daar willen we alle maal een mooie wijk met ver schillende type woningen." Vol gens Van Dis is er volop contact met de dorpstafel. vrijdag 4 november 2016 'Hou inwoner buiten schot' Luc Oggel Goes —Wiert Omta, PvdA Rob Paardekam Goes Paul Bouwman, Leen Louisse, Sjoukje Jobse en Paul Colijn (vlnr) denken na over de inrichting van het nieuwe pand van de voedselbank aan de Middelburgsestraat, foto marcelle davidse Het is tijd voor actie in Sint-Maartensdijk. Dat vindt een meerderheid van de Thool- se gemeenteraad. Rob Paardekam Sint-Maartensdijk —Jaap Hage, Christenunie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56