Storm aan de Zeeuwse kust Borsele doet oproep voor stervariant Scholen hechten aan cultuureducatie 2 ZEELAND Cadeautjes De ernstig zieke Vlissinger Abdirazak Aden zou een nieuwe nier krijgen van zijn neef uit Ethiopië, maar sinds zondag is zijn donor spoorloos. Commentaar Het is alsof minister Melanie Schultz van Haegen het deksel van de doos van Pandora tilde. In december 2015 schreef ze aan de Tweede Kamer dat het verbod op de bebouwing van de kust wel kon verdwijnen. „De wind kwam eronder en toen stak er een storm op", typeerde haar woordvoerder later de situatie. Na tuurorganisaties zamelden ruim 100.000 handtekeningen in met hun campagne Bescherm de kust. Een maand later draaide Schultz haar besluit terug, maar net als Pandora kreeg ze het deksel niet meer op de doos. De kust blijft de gemoederen bezighouden. In Zeeland veranderde er niks. Zelfs als Schultz haar plannen had doorgezet, bleef het omgevingsplan van kracht. Dat maakt bouwen aan de kust vrijwel onmogelijk, behalve op de recreatieve hotspots, negen plekken in de provincie waar wél vakantiewonin gen mogen worden gebouwd. Niks aan de hand, zou je zeggen, maar ook in Zeeland stormt het al een jaar. Deze week sloeg een mededeling van de gemeente Noord-Beve land in als de bliksem. Ze wil meewerken aan de aanleg van een schiereiland met een hotel, een restaurant, woningen en apparte menten aan de Veerse Gatdam, een van die negen hotspots. Vanaf die plek zal het zicht op Veere verdwijnen. Hoe kan een plan dat helemaal past binnen de afspraken die we met zijn allen hebben gemaakt toch zo duidelijk afwijken van wat we allemaal willen? Deugen de afspraken niet? Ze zijn op zijn minst onduidelijk. Volgende maand moet de Zeeuwse kustvisie klaar zijn. Daarin spreken overheden, recreatieondernemers en natuurorganisaties af wat aan de Zeeuwse kust nog wel en niet meer mag. De visie wordt bouwsteen voor een nieuw omgevingsplan. Die visie moet wel verrekte duidelijk zijn, anders blijft het deksel van de doos. Hoe kan wat we met zijn allen afspreken toch zo afwijken van wat we allemaal willen? Bezuinig niet op de doorgaande route Gent-Rotterdam. Die op roep doet de gemeenteraad van Borsele richting provinciale sta ten en gedeputeerde staten. De gemeenteraad doet daarom een dringend beroep om te kiezen voor de stervariant op de aanslui ting van de Sloeweg op de Wes- terscheldetunnelweg. Deze variant is in de ogen van de gemeenteraad de meest toekomst- bestendige variant „Onze haven gebieden die zorgen voor wel vaart en maar liefst 18 procent van de totale werkgelegenheid in Zeeland worden via deze ver keersader ontsloten", schrijft de raad. De raad herinnert de provin ciale politici ook aan de investe ringen van zo'n anderhalf miljard euro die al zijn gedaan om de rou te te verbeteren. De stijgende ver keersintensiteit is ook een argu ment om de beste variant te kie zen waarbij het verkeer zo snel mogelijk door kan rijden. „Het tekort is nu nog drie mil- Raad Borsele wil dat er niet bezuinigd wordt op aanleg laatste stuk Sloeweg joen", zegt raadslid Gijsbrecht Gunter (SGP/CU). Dat is met de huidige rente een geringe kapi- taallast." Gisteravond is de brief naar zo wel provinciale staten als gedepu teerde staten verzonden. Volgen de week neemt GS een besluit. Almanak Avonden had die Vlissingse moeder achter haar laptop door gebracht om uit te zoeken wel ke cadeaus Sinterklaas het bes te kon meenemen uit Spanje. Om de Goedheiligman een handje te helpen, had ze het meeste alvast in huis gehaald en verstopt achterin een kastje, op zolder. Daar komen de kin deren toch nooit, dacht ze. Dacht ze. Tot deze week zoon lief (3) dolenthousiast de trap af stormde met zijn armpjes vol pakpapier. „Mamamamama- ma, moet je toch eens kijken!" Stemmen op de mooiste kunst Gewonde bij bedrijfsongeval 'Ook oplossing Stationsweg' Voedselbank zoekt vrijwilligers Hij wist het zeker: in 2017 zou zijn nieuwe leven beginnen. „Ik heb al die tijd gedacht: ik word in januari geopereerd. Dat dacht ik echt." Ab dirazak, die in 1991 vanuit Somalië naar Nederland kwam, was zó dichtbij. Anderhalve maand gele den haalde hij zijn donor op in Ethiopië. Nog één laatste controle op 9 november en dan kon er een datum voor de operatie geprikt worden. Maar sinds zondag is die nieuwe nier verder weg dan ooit. Neef Ah med Saad Sulayman is, met nier en al, met de noorderzon vertrokken. Hij heeft een tijdelijk visum voor de Eurozone en is mogelijk al lang Nederland uit. Adens broer Abdirahman denkt te weten hoe de vork in de steel zit. „We dachten eerst nog dat onze neef verdwaald was, toen hij niet te rugkeerde van een wandeling. Maar na twee uur wisten we het wel. Hij heeft de nierdonatie als ex cuus aangegrepen om Europa bin nen te komen. Hij heeft ons bedro gen." Adjunct-directeur Angelique Koerts van de Zeeuwse Muziek school, waar het KCE is onderge bracht, bood gisteravond tijdens de commissievergadering een peti tie aan het college en raadsleden aan. Volgens Koerts heeft het schrap pen van de subsidie van 31.500 eu ro grote gevolgen voor de scholen. „Zij zullen weer zelf het wiel moe ten uitvinden op het gebied van cultuureducatie. Dat leidt tot ho gere werkdruk en gaat ten koste van de onderwijskwaliteit." Ook het georganiseerde busvervoer naar bijvoorbeeld tentoonstellin gen zal komen te vervallen, aldus Koerts. Volgens haar wordt cul tuureducatie weer een 'onderge schoven kindje'. „Geen enkele school in Goes wil het KCE kwijt." De gemeenteraad neemt volgen de week donderdag een besluit over de begroting en de bezuini gingsvoorstellen. vrijdag 4 november 2016 li Melita Lanting Heinkenszand Tip? redactie@pzc.nl WISSENKERKE Wat is het mooiste kunst werk van Noord-Beveland? Dat mogen inwoners van de gemeente bepalen tijdens de tiende kunstverkiezing. Op vrijdagavond 18 novem ber tussen 19.30 en 20.45 uur kunnen mensen hun stem uitbrengen tijdens een feestelijke bijeenkomst in het gemeentehuis. Diezelf de avond nog worden de stemmen geteld. De ge meente koopt het winnen de kunstwerk. YERSEKE Een 29-jarige man uit Goes is gisteren bij een bedrijfs ongeval bij Lenger Sea foods in Yerseke ernstig ge wond geraakt aan zijn been. Rond half elf kwam hij te recht onder een heftruck. De brandweer moest hem bevrijden. Omdat de trauma helikopter op zich liet wach ten, is hij onder politiebege leiding met een ambulance naar het ziekenhuis in Goes gebracht. De Arbeidsinspec tie onderzoekt de zaak. KRUININGEN Op de kruising van de Oude Rijksweg met de Burge meester Elenbaasstraat komt in 2017 een ovonde. Maar ook de afslag 600 me ter verderop heeft aan dacht van de provincie. Die overlegt met Reimerswaal over een oplossing. Ooit was het plan de aansluiting van de Stationsweg op de Oude Rijksweg te schrap pen. Het is nog onduidelijk voor welke oplossing de overheden gaan kiezen. GOES Voedselbank De Bevelan- den is op zoek naar vrijwilli gers. Er zijn mensen nodig voor de verhuizing naar het nieuwe onderkomen aan de Middelburgsestraat. Onder meer timmermannen, elektri ciens en sjouwers zijn meer dan welkom. De voedsel bank komt in de voormalige Connexxion-garage. ZEELAND? AHMED SAAD SULAYMAN (VERMISTE DONOR) Ahmed is Marieke Kesteloo Vlissingen Alle Goese (basis)scholen zijn te gen een voorgenomen bezuini ging op het Centrum Kunst- en Cultuureducatie (KCE) Ooster- schelderegio. Luc Oggel Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54