Storm aan de Zeeuwse kust 'Zeeland kan zonder Rope Rescue Team' i Ondernemers willen muziek en kerstmarkt 2 ZEELAND Cadeautjes De ernstig zieke Vlissinger Abdirazak Aden zou een nieuwe nier krijgen van zijn neef uit Ethiopië, maar sinds zondag is zijn donor spoorloos. Commentaar Het is alsof minister Melanie Schultz van Haegen het deksel van de doos van Pandora tilde. In december 2015 schreef ze aan de Tweede Kamer dat het verbod op de bebouwing van de kust wel kon verdwijnen. „De wind kwam eronder en toen stak er een storm op", typeerde haar woordvoerder later de situatie. Na tuurorganisaties zamelden ruim 100.000 handtekeningen in met hun campagne Bescherm de kust. Een maand later draaide Schultz haar besluit terug, maar net als Pandora kreeg ze het deksel niet meer op de doos. De kust blijft de gemoederen bezighouden. In Zeeland veranderde er niks. Zelfs als Schultz haar plannen had doorgezet, bleef het omgevingsplan van kracht. Dat maakt bouwen aan de kust vrijwel onmogelijk, behalve op de recreatieve hotspots, negen plekken in de provincie waar wél vakantiewonin gen mogen worden gebouwd. Niks aan de hand, zou je zeggen, maar ook in Zeeland stormt het al een jaar. Deze week sloeg een mededeling van de gemeente Noord-Beve land in als de bliksem. Ze wil meewerken aan de aanleg van een schiereiland met een hotel, een restaurant, woningen en apparte menten aan de Veerse Gatdam, een van die negen hotspots. Vanaf die plek zal het zicht op Veere verdwijnen. Hoe kan een plan dat helemaal past binnen de afspraken die we met zijn allen hebben gemaakt toch zo duidelijk afwijken van wat we allemaal willen? Deugen de afspraken niet? Ze zijn op zijn minst onduidelijk. Volgende maand moet de Zeeuwse kustvisie klaar zijn. Daarin spreken overheden, recreatieondernemers en natuurorganisaties af wat aan de Zeeuwse kust nog wel en niet meer mag. De visie wordt bouwsteen voor een nieuw omgevingsplan. Die visie moet wel verrekte duidelijk zijn, anders blijft het deksel van de doos. Hoe kan wat we met zijn allen afspreken toch zo afwijken van wat we allemaal willen? De instandhouding van deze spe cialisten op grotere hoogte bij de brandweer kost 45.000 euro per jaar. En dat afgezet tegen de der tien keer dat het team de afgelo pen drie jaar is ingezet, is toch iets te veel van het goede, vindt CU-fractievoorzitter Wim Dorst. „Dat het RRT een toegevoegde waarde heeft, geloven we graag. Maar we moeten kritisch zijn op wettelijke en bovenwettelijke ta ken. En net zoals de VRZ het risi co van een achttien minuten ge bied voor lief neemt in onze ge meente, zijn wij van mening dat we deze bovenwettelijke taak ook moeten afstoten." Volgens Dorst is het de moeite waard te onderzoeken of het RRT Utrecht ook op Schouwen-Duive- land kan worden ingezet. Dat team beschikt over een helikopter en kan binnen een uur ter plekke zijn, aldus Dorst „Dat is sneller dan het RRT uit Terneuzen hier kan zijn." Ook Rijnmond, Eindho ven en Amersfoort hebben hoogte specialisten. De visie van de Christenunie vond gisteravond bijval van de coa litiegenoten LSD, VVD en opposi tiepartij Alert. Ook burgemeester Gerard Rabelink voelt wel wat voor de constructie met Utrecht. „Als dat sneller is en op termijn minder kost, moet je dat gewoon doen." Rabelink zegde toe de haal baarheid te bespreken met VRZ. Almanak Avonden had die Vlissingse moeder achter haar laptop door gebracht om uit te zoeken wel ke cadeaus Sinterklaas het bes te kon meenemen uit Spanje. Om de Goedheiligman een handje te helpen, had ze het meeste alvast in huis gehaald en verstopt achterin een kastje, op zolder. Daar komen de kin deren toch nooit, dacht ze. Dacht ze. Tot deze week zoon lief (3) dolenthousiast de trap af stormde met zijn armpjes vol pakpapier. „Mamamamama- ma, moet je toch eens kijken!" 19 graven geruimd Kerstmannen rennen in stad Storing bij betalen parking ZIERIKZEE Veteranenclub op Schouwen Hij wist het zeker: in 2017 zou zijn nieuwe leven beginnen. „Ik heb al die tijd gedacht: ik word in januari geopereerd. Dat dacht ik echt." Ab dirazak, die in 1991 vanuit Somalië naar Nederland kwam, was zó dichtbij. Anderhalve maand gele den haalde hij zijn donor op in Ethiopië. Nog één laatste controle op 9 november en dan kon er een datum voor de operatie geprikt worden. Maar sinds zondag is die nieuwe nier verder weg dan ooit. Neef Ah med Saad Sulayman is, met nier en al, met de noorderzon vertrokken. Hij heeft een tijdelijk visum voor de Eurozone en is mogelijk al lang Nederland uit. Adens broer Abdirahman denkt te weten hoe de vork in de steel zit. „We dachten eerst nog dat onze neef verdwaald was, toen hij niet te rugkeerde van een wandeling. Maar na twee uur wisten we het wel. Hij heeft de nierdonatie als ex cuus aangegrepen om Europa bin nen te komen. Hij heeft ons bedro gen." Een kerstmarkt en muziek in de stad. Dat zijn de eerste twee con crete plannen van de nieuwe on dernemersvereniging InZzee. Voorzitter Lucie Krans denkt dat deze ondernemersclub meer mogelijkheden heeft dan de voor gangers, omdat er door de bijdra ge van ondernemers en de ge meente meer geld in de pot zit. De vereniging heeft een budget van bijna 75.000 euro. Wat ze pre cies met dat geld gaan doen, is nog niet duidelijk. „We zijn idee ën aan het inventariseren", aldus Krans. „We willen in ieder geval meer muziek in de stad; dweil bands in het toeristisch seizoen en koren in de kerstperiode." Daarnaast wil de club een kerst markt organiseren op donderdag 22 december. Het is de bedoeling dat de weekmarkt dan langer door gaat, zodat die samenvalt met de koopavond. Begin volgende maand komen er tweehonderd kerststukken door de stad te han gen, en de kerstverlichting wordt gerepareerd. „Omdat de slingers er nu het hele jaar hangen, gaan veel ledlampjes kapot", legt Krans uit. Voortaan worden ze in het voorjaar weggehaald. vrijdag 4 november 2016 li De begroting van de Veiligheids regio Zeeland voor 2017 is al aar dig versoberd, maar het kan nog beter. Verschillende fracties in de gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland betwijfelen het nut van het Rope Rescue Team (RRT), dat in Terneuzen is onder gebracht. Marcel Modde Zierikzee Tip? redactie@pzc.nl NIEUWERKERK Op de algemene begraaf plaats aan de Muyeweg in Nieuwerkerk worden negen tien graven geruimd. De gra ven zijn uitgegeven in de pe riode 1987 tot en met 2001. Het grafrecht voor de be treffende negentien plaat sen is verstreken. In maart heeft de gemeenteraad een actief ruimingsbeleid vast gesteld. De voorgenomen ruiming wordt op de be graafplaats een jaar lang met bordjes aangekondigd. ZIERIKZEE Het centrum van Zierikzee ziet op zaterdag 17 decem ber rood van de kerstman nen. Rotary Schouwen-Dui- veland organiseert die dag een Santa Run, waar deelne mers verkleed als kerstman rennend of wandelend een parkoers afleggen. Met het evenement wordt geld opge haald voor kerstcadeaus voor minder bedeelde kinde ren en voor onderzoek naar taaislijmziekte. De loop be gint om 16.30 uur. ZIERIKZEE Verschillende parkeerauto maten in de gemeente Schouwen-Duiveland kam pen met een storing. Hand havers zouden tegen auto mobilisten hebben gezegd dat het te maken had met de regen, maar daar is vol gens gemeentewoordvoer der Kim de Vos geen spra ke van. De oorzaak van de storing is vooralsnog onbe kend. Er wordt gezocht naar een oplossing om het probleem te verhelpen. Schoolvrienden en legerma- ten Patrick Juffermans en Mark van der Paal gaan voor elkaar door het vuur. Samen hebben ze het plan opgevat een vereniging van vetera nen op te richten. Morgen middag om twee uur is in De Molenberg in Burgh-Haam- stede de oprichtingsverga dering. ZEELAND7 I v* jS X^SS. t AHMED SAAD SULAYMAN (VERMISTE DONOR) Ahmed is Marieke Kesteloo Vlissingen Elodie Kint Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43